Problem z wyborem dysku twardego SSD


(jodinadhd) #1

Posiadam tą płytę główną: Asus m4a78 PRO

Sata II: 3gb/s | 300 mb/s

Dysk Samsung HD322HJ i Samsung Seagate ST380011A 80GB

RAM: Kingstone HyperX 1066Mhz/ 2x1 GB (program "SIW" pokazuje, że pracują jako 800 Mhz)

Kwota: na chwilę obecną chcę na to wszystko wydać max: 500zł

Chcę dokupić dysk SSD tylko pod system Win7.

Ja sobie upatrzyłem taki:

http://www.alsen.pl/podzespoly-pc,k20/d ... 35996.html

Ale w sklepie gdzie byłem powiedział mi sprzedawca, że to jest dysk starego typu i się go już nie opłaca kupować i polecił mi taki:

http://www.alsen.pl/podzespoly-pc,k20/d ... .html#opis

Teraz się zastanawiam co zrobić, ponieważ nowe dyski obsługują magistrale SATA III, a ja posiadam tylko SATA II. Więc nie wykorzystam całego potencjału dysku SSD.

Pytania:

Czy byłoby lepiej zainwestować najpierw w płytę główną i później ulepszać inne części komputera?

Ile potrzeba min GB RAM aby WIn7 śmigał, ale to naprawdę śmigał?

Jaki inny dysk SSD polecacie?


(Łukasz28) #2

Witaj.

Po pierwsze ten sprzedawca powinien delikatnie pisząc stuknąć się w głowę. Bo to co mówi to totalne brednie. To jest ewidentny przykład aby wcisnąć kupującemu kit i wypchnąć zalegający towar. Dlaczego ? Dysk który Ci poleca, mowa tutaj o vertexie 3 to bardzo problematyczny dysk, nie cieszący się sławą z uwagi na kontroller sandforce na którym pracuje. Były z tym kontrollerem problemy i wciąż są, dyski padają i często są reklamowane. W jakimś tam stopniu zostało to wyeliminowane przez aktualizację firmware ale wiesz jak to bywa w rzeczywistości, zło nie śpi. Odradzam stanowczo, jeśli nie chcesz mieć problemów z upływem czasu.

Odnośnie cruciala m4, oparty na bardzo dobrym kontrollerze marvella, cieszący się dobrą opinią dysk, często kupowany stąd sprzedawca Ci odradza. Jednym słowem nieuczciwy, woli wepchnąć to co złe i pozbyć się zalegającego towaru.

Na ten moment polecam samsunga 830 64gb opartego na autorskim kontrollerze firmy, w/w cruciala m4, ewentualnie vertexa 4 64gb z tym, że on jest na kontrolerze indilixa który bazuje na w/w znanym kontrollerze marvella, również go polecam ale w pierwszej kolejności cruciala i samsunga.

A starego typu to on ma głowę i sam nie wie co mówi:) ale się uśmiałem. Nie patrz na to, że masz sata 2, oczywiście będziesz miał niższe transfery liniowe tak jak dla sata 2 ale one nie są tak istotne w przypadku dysków ssd. Skarbem dysku ssd jest niewielki czas dostępu oraz odczyt losowy. Jednym słowem ważny jest odczyt bo przeciez na takim dysku ma byc system.

Specyfikacje masz dobrą i tylko brać ssd.


(Gomez734) #3

Tyle że ten drugi dysk ma miażdżąca przewagę w zapisie :stuck_out_tongue: I może o to sprzedawcy chodziło.


(Łukasz28) #4

A jakie znaczenie ma zapis w przypadku dysku ssd ? Przecież jest to dysk z przeznaczeniem na system. Jesli mu o to chodziło to błysnął inteligencja naprawde:):slight_smile: Odczyt losowy jest ważny! !!