Problem z wyborem dysku twardego SSD

Posiadam tą płytę główną: Asus m4a78 PRO

Sata II: 3gb/s | 300 mb/s

Dysk Samsung HD322HJ i Samsung Seagate ST380011A 80GB

RAM: Kingstone HyperX 1066Mhz/ 2x1 GB (program “SIW” pokazuje, że pracują jako 800 Mhz)

Kwota: na chwilę obecną chcę na to wszystko wydać max: 500zł

Chcę dokupić dysk SSD tylko pod system Win7.

Ja sobie upatrzyłem taki:

http://www.alsen.pl/podzespoly-pc,k20/d … 35996.html

Ale w sklepie gdzie byłem powiedział mi sprzedawca, że to jest dysk starego typu i się go już nie opłaca kupować i polecił mi taki:

http://www.alsen.pl/podzespoly-pc,k20/d … .html#opis

Teraz się zastanawiam co zrobić, ponieważ nowe dyski obsługują magistrale SATA III, a ja posiadam tylko SATA II. Więc nie wykorzystam całego potencjału dysku SSD.

Pytania:

Czy byłoby lepiej zainwestować najpierw w płytę główną i później ulepszać inne części komputera?

Ile potrzeba min GB RAM aby WIn7 śmigał, ale to naprawdę śmigał?

Jaki inny dysk SSD polecacie?

Witaj.

Po pierwsze ten sprzedawca powinien delikatnie pisząc stuknąć się w głowę. Bo to co mówi to totalne brednie. To jest ewidentny przykład aby wcisnąć kupującemu kit i wypchnąć zalegający towar. Dlaczego ? Dysk który Ci poleca, mowa tutaj o vertexie 3 to bardzo problematyczny dysk, nie cieszący się sławą z uwagi na kontroller sandforce na którym pracuje. Były z tym kontrollerem problemy i wciąż są, dyski padają i często są reklamowane. W jakimś tam stopniu zostało to wyeliminowane przez aktualizację firmware ale wiesz jak to bywa w rzeczywistości, zło nie śpi. Odradzam stanowczo, jeśli nie chcesz mieć problemów z upływem czasu.

Odnośnie cruciala m4, oparty na bardzo dobrym kontrollerze marvella, cieszący się dobrą opinią dysk, często kupowany stąd sprzedawca Ci odradza. Jednym słowem nieuczciwy, woli wepchnąć to co złe i pozbyć się zalegającego towaru.

Na ten moment polecam samsunga 830 64gb opartego na autorskim kontrollerze firmy, w/w cruciala m4, ewentualnie vertexa 4 64gb z tym, że on jest na kontrolerze indilixa który bazuje na w/w znanym kontrollerze marvella, również go polecam ale w pierwszej kolejności cruciala i samsunga.

A starego typu to on ma głowę i sam nie wie co mówi:) ale się uśmiałem. Nie patrz na to, że masz sata 2, oczywiście będziesz miał niższe transfery liniowe tak jak dla sata 2 ale one nie są tak istotne w przypadku dysków ssd. Skarbem dysku ssd jest niewielki czas dostępu oraz odczyt losowy. Jednym słowem ważny jest odczyt bo przeciez na takim dysku ma byc system.

Specyfikacje masz dobrą i tylko brać ssd.

Tyle że ten drugi dysk ma miażdżąca przewagę w zapisie :stuck_out_tongue: I może o to sprzedawcy chodziło.

A jakie znaczenie ma zapis w przypadku dysku ssd ? Przecież jest to dysk z przeznaczeniem na system. Jesli mu o to chodziło to błysnął inteligencja naprawde:):slight_smile: Odczyt losowy jest ważny! !!