Problem z wyborem dysku!

(Piatek33) #1

Gdy chcę zainstalować Vistę RC1 i przychodzi moment wyboru dysku do instalacji nie mogę nic więcej zrobić. U dołu pisze: "To make changes to partitions, restart Windows from the instalation disc." Niżej widoczny jest wykrzyknik w żółtym trójkącie i obok pisze: "Windows cannot be installed to this disk. Windows needs the driver for device [Ali SATA/RAID, Controller (M5289)]. Click "Load drivers" and load the required device driver." Mam twardy dysk 160 GB i podzieliłem go na dwie partycje programem Paragon Partition Manager 2005 na 100 GB i 60 GB. Na partycji 100 GB mam Windows XP, a na tej 60 GB chciałem zainstalować Vistę. Co mam zrobić aby ją zainstalować? Bardzo proszę o pomoc.

(Matrix) #2

Heh masz dysk SATA??

(Piatek33) #3

Mam dysk ATA

(Matrix) #4

hmmm jestes pewien a jaka płyta ??

(Piatek33) #5

Gigabyte GA-K8U

(Matrix) #6

hmmm ile masz partycji

(Piatek33) #7

dwie 1=100GB 2=60GB

na pierwszej mam XP, a drugą czystą i chcę tam zainstalować Vistę

(Matrix) #8

jhmmm powinno normalnie instalowac... spróbuj bootować płyte i sformatuj part2

(Mireczek) #9

Popatrzyłem na specyfikację Twojej płyty i widzę, że są tam kontrolery S-ATA. Tego że Ty nie masz (??) takich napędów Vista RC1 nie wie i dlatego domaga się sterowników do kontrolera. Musisz je mieć na dyskietce lub CD. Wystarczy, że je skopiujesz na dysk z XP i potem pokażesz instalatorowi bezpośrednio folder ze sterownikami dla XP. Nie całość skopiowanej dyskietki, bo wtedy nie znajdzie.

Innym najprostszym rozwiązaniem - powtarzam jeśli nie masz napedów S-ATA - to wyłączyć kontroler S-ATA w BIOSie, tak jakby go wcale nie było. :slight_smile:

(Piatek33) #10

Przykro mi, ale Vista nie widzi tych sterowników.

(Zbych ) #11

(Piatek33) #12

sorry, ale sprawdziłem i okazało się że mam dysk SATA

(system) #13

no drivery do konrtolera SATA na dyskietke pod viste od producenta chipsetu.

te

http://download.asrock.com/drivers/ULi/ ... E_98(1058f.zip

jak ci to niepomoze to od biosu 1.4 masz opcje zmiany trybu kontrolera SATA@IDE i wtedy na 100% idzie

SATA mode default to IDE

(Piatek33) #14

sorry, ale link jest niepoprawny

(system) #15

http://www.asrock.com/support/download. ... 9Dual-VSTA

nieprzejmuj sie ze inna plyta drivery te same

te maja byc ULi SATA driver ver:1058f

ze strony nvidia

Integrated220 rozpakowac i drivery od sata na dyskietke

(Piatek33) #16

co to jest Integrated220?? skąd mam to wziąć??

Złączono Posta : 09.09.2006 (Sob) 17:47

już znalazłem Integrated220

dzięki

(Py69nio) #17

posiadam plyte glowna abit nf7 rowniez mam dyski satowy....i mam taki sam problem nie moge znalesc tych sterownikow...prosze pomuszcie! !!

(Mireczek) #18

Na dyskietce ze sterownikami SATA do ABIT Nf7 są trzy katalogi: Intel, Silicon i Via. W katalogu Silicon masz dwa podkatalogi 3112 i 3114. Wskazujesz instalatorowi Visty ścieżkę A:\Silicon\3112 i dajesz OK / Dalej. Nie pamiętam teraz dokładnie, bo Vistę instalowałem dawno. U mnie to działało.