Problem z wyborem płyty głównej i procka

Witam!

W nie długim czasie planuje zakup całego komputera, ale że nie mam narazie pełnej kwoty zamierzam kupić płytę główną i procesor. Więc tak.

Jaką polecilibyście mi płytę główną? Chyba najlepsza będzie teraz z chipsetem P35, bo obsłuży także Penryny. Abit IP35-E to najlepszy wybór w zakresie cenowym tej płyty, czy polecicie mi coś lepszego?

I pytania odnośnie procesora.

Otóż już niedługo premiera Penrynów, czy będą w cenie podobnej do obecnych procesorów (chodzi mi głównie o cenę zbliżoną do C2D E4xxx), czy będą znacznie droższe od obecnych z serii E4xxx? I czy opłaca się na nie czekać? Jak z ich wydajnością w stosunku do obecnych C2D?

Czy jest duża różnica w wydajności Pentium Dual Core do C2D E4xxx?

I które są bardziej podatne na overclocking (narazie nie planuję podkręcać, ale gdyby…)?

Wiem, że się rozpisałem, ale liczę na odpowiedzi, za które dziękuję.

ewentualnie foxconn ip35a

pytanie dla wróżki, na pewno będą procki niższego segementu oraz wyższego skierowane do poszczególnych grup klientów.

jest, poza wydajnością zużycie energii na korzyść core2duo.

prawie każdy choć zdarzają się sztuki z tzw. wallem czyli kręcą się do pewnego stopnia i ani 1Mhz więcej.

Jeżeli chodzi o płytkę to bierz Foxconna P35A :wink:

Miedzy C2D E4300 a Pentium e2160 rożnica jest bardzo nie wielka.

Na Twoim miejscu na razie nie czekałbym na Penryna na początku na pewno nie będzie tani podobnie jak C2d zaraz po premierze.m Kup sobie teraz pentiuma e2160 :wink:

Różnią się tylko pojemnością cache Pentium ma chyba 1mb a C2D ma 2mb

W grach różnicy nie ma, w programach minimalna

w p e2160 cache l2 jest współdzielony. nie wiadomo jak z jego oc, loteria, w przypadku core2duo rdzenia mają własny cache i procek słynie z dobrego oc… spokojnie 3Ghz. ja bym się zastanawiał nad e4300 jednak.

We wszystkich na architekturze Core jest współdzielony.

Z 4300 też z oc loteria, są sztuki nie idące o 1 mhz więcej.

Z pierwszych testów wygląda że nie ma na co czekać, od 0 do 10% wydajności więcej.

nie zrozumiałeś mnie albo źle się wyraziłem w przypadku p l2 1mb cache jest dla 2 rdzeni, w przypadku core każdy rdzeń ma po 1mb dla siebie.(z możliwością współdzielenia czyli jeden wątek może skorzystać z 2mb cache).

z tych nowszych, ale stosunkowo większa szansa jest na oc modelu 4300 niż p2160.