Problem z wyborem szkoły

Witam, za niedługo będę wybierał szkołę średnią i mam iść zamiar do technikum na technik informatyk, i mam takie pytanie: pisze się z tego egzamin potwierdzający zawód i maturę z informatyki??? Czy to jest dobry zawód czy dać sobie z tym spokój??? nie wiem co mam robić. prosze o porady

Nie wiem czy nie jesteś na to za młody bo nie chcę osłabiać Twojego zapału ale nie ważne jaki masz zawód. Ważne jakie masz układy. To jest Polska właśnie.

Szczerze? Powiem tak: technikum to nie gimnazjum, musisz się przygotować na spory skok w poziomie przedmiotów ścisłych. Matematyka to podstawa dla jakiegokolwiek technikum, dającego konkretne zawody. Jeśli nie czujesz się dobry, idź do liceum - oszczędzisz sobie nerwów i niepotrzebnego stresu, jeśli zaś informatyka jest twoją pasją <=> podejmij wyzwanie, a zaowocuje ono naprawdę obficie. Co do samego zawodu, to przy egzaminie zawodowym możesz wybrać jedną z 4 specjalizacji, na którą otrzymasz, po obronieniu kwalifikacji, tytuł technika. Wszystko winna Ci powiedzieć szkoła. Pamiętaj również, że egzamin zawodowy to nie jakiś tam test, do niego przygotowujesz się przez całe 4 lata, a zdać go, bez wkładu własnego poświęcenia, jest naprawdę trudno. Wiem to, bowiem znam wielu, którzy się na tym przejechali. Osobiście uczęszczam do jednego z wiodących technikum w kraju i powiem szczerze, że daje to ogromną radość ale znowu, wtedy i tylko wtedy gdy wkładasz w to całego siebie. Inaczej, kształcenie się w konkretnym zawodzie, mija się z celem. Jakie inne zawody? Polecam elektronikę pokrewne, lecz i tu bez minimalnej wiedzy, nie masz co startować. Najważniejsze przy technikach, jest to aby te 4 lata spędzić ucząc się tego co cię naprawdę kręci.

Krótko - to już zależy od poziomy danej szkoły.

Pozdrawiam :wink:

misiu134 , to żeś mnie zachęcił… Ja na szczęście mam jeszcze 1,5 roku (choć wybór szkoły niezależnie od wszystkiego mogę zapewnić sobie w lutym).

jeżeli jest to dobra szkoła i to jest to co lubisz oraz nie męczysz się siedząc nad matmą i w miarę ją rozumiesz to jak najbardziej tak. jeżeli na przynajmniej jedno z tych pytań odpowiesz “nie” to daj sobie spokój

Pewnie nie wyraziłem się jasno - moja wina. Chodziło mi o późniejszą pracę zawodową.

Ja właśnie wybrałem technikum na zawód technik informatyk. Szkoła średnia a gimnazjum to duży skok z nauką, a zaległości naprawdę jest ciężko nadrobić…

Technikum jest trudniejsze od liceum, bo do tego dochodzą jeszcze przedmiotu zawodowe, ale przynajmniej bedziesz miał już jakiś zawód.Ja chodzę do 1ZS w Lublinie (Podwale), a moja klasa jest jedną z najliczniejszych w szkole - 34 osoby w klasie i 4 osoby przypadały na jedno miejsce podczas rekrutacji. Wszyscy mówią że to zawód z przyszłością, ogólnie dobrze płatny i potrzebny. Wybierając ten kierunek nie licz że ta praca jest rozrywką. Tu chodzi m.in o pisanie programów, wykonywanie operacji na Offisie, zarządzenie systemem, obróbka dźwieku,grafiki, pisanie stron, czyli same skomplikowane operacje które na prawdę wymagają logicznego myślenia i cierpliwości. Pamiętaj że praca informatyka jest bardzo odpowiedzialna!

Myślisz że jak ktoś jest lewus w danej dziedzinie, układy coś mu pomogą ??

Zaden prywaciarz nie zapłaci za odstawianie fuszerki, tylko pożegna się z tobą przy pierwszej nadarzającej się okazji.

Teraz się liczy kompetencja.

:? :? ??

Co do tematu:

Jeśli masz zamiar się uczyć to dobry wybór, jeżeli nie to nie za bardzo.

Nasz rynek pracy jest jeszcze chłonny na informatyków ale dobrych specjalistów.

Tak, można być “lewusem,” i mimo to czerpać zyski. Pomijam przykład polityków i nepotyzm. Sam kiedyś startowałem jako informatyk do pewnej firmy ale niestety wygrał siostrzeniec prezes, który na dzień dobry namieszał w sieci i doprowadził do utraty wielu danych. Można jednak powiedzieć że dzięki temu że nie dostałem tej pracy los uśmiechnął się do mnie bo teraz prowadzę własną firmę i sam jestem sobie szefem.

Masz absolutną rację dlatego układy nie pomagają dostać się do “prywaciarza” tylko np. na ciepłe państwowe posadki gdzie czy się stoi czy się leży dobra pensja się należy. Wierz mi, najlepszymi klientami są firmy gdzie o wydatkach decyduje osoba nie będąca właścicielem, a jedynie najemnikiem.

kurde!! to ja już sam nie wiem! !!

profil ti jest dużo lepszy od tt. jestem na profilu tt, który nic nie ma wspólnego z ti. egzamin zawodowy musisz pisać, ale zdać nie musisz. w mojej szkole 30% osób zdaje egzamin zawodowy. technikum = przedmioty z z liceum + przedmioty zawodowe. nie wiem po co w technikach np. biologia.

z matmą jakoś ci pójdzie czy wybierzesz technikum czy liceum i tak Ci powiedzą, że nic nie robiliście w gimnazjum, że wasz poziom to zawodówka…