Problem z wydajnością dysku

Witam.

 

Prawdę mówiąc, nie jestem pewien, czy wina leży po stronie dysku, dlatego też prosiłbym o pomoc w diagnozie.

 

Problemem opiszę na przykładzie. Otworzenie w nowej karcie linka z YouTube / 9gag / Wykopu / Reddita / wyników wyszukiwania Google wywołuje taki sam efekt, jakby wszystkie zasoby komputera (RAM, CPU i HDD) były w 100% użyciu. Po załadowaniu, w zależności od strony 3-10s, wszystko działa płynnie póki nie zacznie ładować kolejnych treści (np. przewijanie w dół tablicy na Facebooku czy strony głównej YouTube). Przeglądanie sieci w takim wydaniu to istna mordęga. Dla kontrastu dodam, że gry takie jak Wiedźmin 2, GTA 4 czy Skyrim działają płynnie, a nawet przy najmniej wymagających ustawieniach przekraczają potrzebami jakiekolwiek strony. Zużycie zasobów w menedżerze zadań na ogół nie wskazuje więcej niż 40% i nie widać żadnych odchyleń od normy, poza średnim czasem odpowiedzi, który szybko lubi wystrzelić do kilku tysięcy milisekund, ale tutaj znów, korzystając ze skanu HD Tune wykorzystywałem dysk w 100%, a przykład, który wyżej opisałem występuje w tej samej formie, czyli ani to go grzeje, ani ziębi.

 

Żeby usunąć problem próbowałem kolejno:

  • Pełne skany programami: Avast, CCleaner, CureIt, JetClean, Smart Defrag 3, systemowa defragmentacja i sprawdzanie dysku, Odkurzacz i jeszcze kilka innych, ale na chwilę obecną nie jestem w stanie sobie przypomnieć. Żaden nic ciekawego nie znalazł.

  • Analiza dysku programem HD Tune i CrystalDiskInfo. Ten pierwszy przedstawiał problem z próbą kalibracji, jednak ten drugi takich problemów nie miał.

 

Byłbym wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.

Pokaż te dane SMART. Programy częśto same z siebie nie pokazują problemu.

 

Jaki komp  dysk, pamieć, procek i system?

Puść memtest można go odpalić z pendrive’a - jest taka wersja dostępna; sprawdź też prędkość odczytu/zapisu dysku twardego itp. programem HD Tune, S.M.A.R.T. dysku programem Crystal Disk Info.

@ra-v

http://imgur.com/a/xkLF2

 

http://www.samsung.com/pl/consumer/pc-peripherals-prtinters/ultra-mobile-pc/high-performance/NP550P5C-S04PL na Win8

 

@Calson

Próbowałem odpalić ten memtest, ale przy bootowaniu włączył normalnie system. Tak jak pisałem w pierwszym poście, sprawdzałem prędkość odczytu, przy czym HD Tune zajmował dysk w 100%, a różnicy w wydajności przeglądarek nie było w trakcie tego testu.

Atrybuty 0B i C8 w obu przypadkach są takie same, powinny być 0. Coś nie tak z samą mechaniką dysku - głowica, napęd, talerze. 

Jak masz gwarancję, to gwarancja.

 

Powierzchnia C8 i podsystem mechaniki OB ma problem.

 

BF wibracje dysku lub upadek.

@ra-v & @JNJN

Zadzwoniłem do obsługi klienta i powiedziałem jak wygląda sytuacja. Konsultant powiedział, że gdyby były jakieś bad sectory to przyjąłby gwarancję od ręki, jednak sam SMART to za mało. W związku z tym doradził mi, żebym przeprowadził przywracanie systemu do ustawień fabrycznych i jak problem dalej będzie się pojawiał, to mam znów się zgłosić. Sprawa wygląda teraz tak, że wszystko zdaje się chodzi tak samo jak chodziło, CrystalDIskInfo nadal pokazuje te same liczby i mam przywrócony cały ten marketingowy szmelc. W związku z tym, dzwonię do obsługi klienta ponownie i otrzymuję informację, że to co przedstawiam, bo błędy SMART, czego nie przyjmą mi na gwarancji. Mimo ciągłego powtarzania, że komputer nie działa jak powinien, ten non-stop powtarza, że mi tego nie przyjmie. Pytanie, co z tym dalej zrobić?

Zrób mu jeszcze scanowanie powierzchni w MHDD i wklej zdjęcie po całym przebiegu - funkcja F4.

 

MHDD - Podstawowa instrukcja obsługi - Tutoriale | Artykuły | Recenzje - Fixitpc.pl

 

Gdyby MHDD nie chciał ruszyć na czas testu w biosie przestaw kontroler dysku na IDE lub podobnie (nie ahci).

 

Edit:

 

Masz gwarancję i oddaj laptopa i tak do skutku, ewentualnie nieraz robi cuda Rzecznik Praw Konsumenta lub wspomnienie o nim.