Problem z wydajnością komputera

Witam, mam problem z moją kartą graficzną (Radeon Hd 5970). Gdy uruchamiam jakikolwiek benchmark zawsze załączają się oba rdzenie jednak podczas gry zwykle działa tylko jeden przez co wydajność jest strasznie niska. Kartę niedawno zakupiłem używaną, przeszukiwałem internet w poszukiwaniu rozwiązania, wiele ludzi miało podobny problem jednak nigdzie nie znalazłem rozwiązania. Zmiana sterowników na inne nie przynosi efektu. Czy jest możliwość załączenia obu rdzeni tak aby zawsze pracowały razem?

Albo gry nie potrafią korzystać z dwu rdzeni? i tu problem?

To tak jak z CPU - dany program potrafi wykorzystać 1 rdzeń 2 ,3 lub 4.

Albo uszkodzona? poczytaj i sprawdź na grze jak w teście:

http://pclab.pl/art39671.html

Poradziłem sobie z tamtym problemem poprzez instalacje starszych sterowników (podobno ostatnichj wspierających w 100% tę kartę).
Ostatnio pojawił się kolejny problem, spadki fps.
Podczas gry w starcraft 2, crysis moje fps utrzymują się na poziomie 60+
Blade&soul około 100fps jednak w każdej grze regularnie co kilka sekund fps spadają do zera, czasami uda się chwile pograć jednak zwykle kończy się to zawieszeniem komputera gdy pojawi się wiele efektów.
Zestaw to:
Zasilacz Corsair 600w
Grafika asus HD 5970 2gb
Procesor Phenom II x4 955 BE
Ram Ballistix 4gb 1600mhz
Płyta głowna MSI 785G-E53
Dysk systemowy i na gry HGST Travelstar 5k1000 (laptopowy) 3 partycje
Dysk na Blade&Soul Deskstar HDS728080PLA380
Temperatury są w normie, nie przekraczają 60* GPU 50* CPU.
Próbowałem wszystkiego od czyszczenia systemu, reinstalowania sterowników i defragmentacji dysków kilka razy aż po czystą instalacje Windowsa 7
Poszukuję jakiejś porady, co zmienić, co zainstalować itp.

Temperatura lub karta uszkodzona?

Temperatury w normie a nawet lepiej, karta była w serwisie ponieważ u mnie nie wyświetlała obrazu, na sprawdzeniu w serwisie działała ale zadecydowalem aby została poprawiona, wylutowanie procesorów i wlutowanie ponownie, jest na gwarancji serwisowej a testy przeszła na 100%

To do sprawdzenia lub test na innej karcie grafiki.

Plus ewentualnie zasilacz?

była sprawdzana w innym komputerze, i była też odsyłana na gwarancje, w obu przypadkach wszystko było ok.
na mojej starszej grafice, HD4850 czy jakoś tak liczba klatek jest mniejsza ale objawy są te same. Napięcia zasilacz trzyma idealnie (mierzone miernikiem podczas testu OCCT). Podczas testu występują takie same spadki i przycinki jak w grach.

Temperatura CPU?

OC CPU masz prawdopodobnie robione? jak tak, podnieś Vcore, bo i tu może problem? i test.

I jak z CPU OK, zostaje raczej tylko zasilacz, może płyta?

OC CPU robiłem ale powróciłem do fabrycznego taktowania, podkręcił się do 4100 bez zmiany Vcore ale poza wyższą temperaturą nie odczułem różnicy. Na 4,1ghz był stabilny.
nie mam jak sprawdzić płyty głównej, zasilacz jest na 100% sprawny, jest nowy i dobrze trzyma napiecia, temperatura też ok

zastanawiam się nad RAMem, płyta głowna obsługuje 1600mhz tylko po OC, więc czytajać jakiś forum ustawiłem BIOS tak jak mówili aby działałało. nie wiem czy tam czegoś nie namieszałem.

No to masz napisane ewentualne przyczyny?

Może jeszcze dysk?

Reasumując, przy takim problemie to:

  • temperatura
  • zasilanie
  • karta grafiki
  • CPU

ale oczywiście może być i co innego? czyli, tylko podmiana i test lub test części na innym kompie.

Edit:

Ram, to błędy lub resety.

Temperatury OK, zasialnie, grafika, CPU, RAM sprawdzane w innym kompie nie powodowały problemu.
nie jestem pewien co do płyty głównej a dokładniej ustawienia biosu.
Czy ten procesor może być zbyt słaby do tej karty graficznej?

Może mieć mniejszą komp wydajność i mniej klatek - ale nie może być spadku FPS do zera?

I przy 4850 masz to samo?

Zrób reset biosu baterią i nic w nim nie zmieniaj, oprócz ustawienia daty i godziny i test.

Komputer odłączony od zasilania 230V,wyjmujesz baterię z płyty na 10 minut, wkładasz, uruchamiasz kompa i start do biosu, ustawisz datę i godzinę (prawidłowy reset zresetuje te dane) i zapiszesz bios Save.

Resetowałem, mam zestaw przycisków na płycie i przełaczników do OC, restet, power i clear cmos więc czysciłem biosa ale wtedy ustawia się taktowanie ramu 1333mhz i niższe napięcie. Gdy zostawie na pare minut komputer bezczynnie to zawiesza się, dopiero jak ustawię na sztywno 1600mhz dla ramu i 1,5v to działa normalnie.

No to dziwne, bo kontroler CPU max 1333 MHz, płyta 1333 MHz - więc tu powinien działać idealnie - ustaw jej 1333 MHz i zostaw 1.5 V i test.

1333 i 1,5v działa jednak objawy takie same, blade&soul 110fps na max detalach, walka efekty itp spadek 20fps, wieć norma. Jak jest dużo obiektów euchomych jednocześnie, beż błysków świateł cieni itp to spadki do 2-3 fps i freezy obrazu

To nie mam pojęcia i wszystko masz napisane.

Dzięki za pomoc, ja bawię się dalej.