Problem z wydajnością - Samsung RF511

Witam. W piątek w Vobisie zakupiłem nowego notebooka firmy Samsung. Jego nazwa to NP-RF511-S07PL ( http://www.samsung.com/pl/support/model/NP-RF511-S07PL ). Laptop jest w najwyższej dostępnej konfiguracji, czyli:

procesor Intel Core i7-2670QM (2.2 MHz)

ram 8 GB

dysk 1TB

grafika nVidia GeForce GT540M 2 GB

grafika II zintegrowany Intel HD Graphics 3000

system Windows 7 Home Premium 64bit

Po pierwszym uruchomieniu musiałem przejść przez kreator Samsunga, który instalował wszystkie aplikacje itd. Potem poinstalowałem wszystkie niezbędne programy (DirectX, Java itd.) oraz zaktualizowałem sterowniki (Nvidia, oraz BIOS ze strony Samsunga). Zainstalowałem Battlefield’a 3 aby zobaczyć jak mojemu laptopowi pójdzie w grach. I tutaj się zdziwiłem. Na sugerowanych ustawieniach (wyglądały na Hard-Ultra), gra ścinała niesamowicie, więc zmieniłem wszystko na Low. Bez efektu, może jakieś lekkie zmiany, ale na pewno odbiega to od tego, co prezentuje np. ten filmik:

Szukałem cały dzień rozwiązania na różnych forach internetowych, natrafiałem na podobne tematu, stosowałem się do rad, ale bez zmian. Aktualizowałem sterowniki na kilka sposobów, poprzez kreator Nvidia, poprzez stronę Samsunga (najnowsze wersje na tych stronach różnią się), za każdym razem odinstalowując poprzednie. Aktualizowałem BIOSa. Na forach radzili aby zmieniać coś w ustawieniach panelu Nvidia, ale nic nie pomogło. Zmieniałem również kartę graficzną, która ma obsługiwać grę ale wygląda na to jakby zarówno na dedykowanej jak i zintegrowanej gra ścinała tak samo. Próbowałem również zainstalować inną grę - problem taki sam. Ustawienia Low również nie pomogły. Rozdzielczość w obu przypadkach to 1366x768. W czasie ‘grania’ laptop nie grzeje się, tylko wentylacja chodzi szybciej.

Nie wiem czego jeszcze mam spróbować. Jeśli ktoś ma jakieś pomysły, z pewnością je wypróbuję, gdyż sam jestem ciekaw w czymtkwi problem. Temat ten zakładam na różnych stronach, gdy na jakiejkolwiek pojawi się jakaś odpowiedź, umieszczę ją tutaj. Proszę o odpowiedzi i pomoc. Pozdrawiam.

1.Daj raport Autoruns: http://www.dobreprogramy.pl/AutoRuns,Pr … 13208.html ,File > Save > Zapisz > Zapisz. Spakuj i wstaw tu : http://www.zippyshare.com/ ,daj linka.

2.Stery ze stronki Nvidii (296.10) ,nie instaluj 3D Vision ,nie instaluj HD Audio ,instaluj sterowniki+ PhysX , pomoc > informacje > składniki .Ustaw odświeżanie 60Hz w ustawieniach rozdzielczości w grze przy: rozdzielczość pełnoekranowa.

3.Panel Nvidia > ustaw aby gry odpalały się na GT540M ,oraz w Wyreguluj ustawienia obrazu > ustaw Użuj ustawień aplikacji 3D > zastosuj.

Opcje zasilania > Plan zasilania > Zrównoważony ,ale edytuj opcje zarządzania energią procesora - min = 5% ,max = 100% > zastosuj.

AD1

http://www11.zippyshare.com/v/13588546/file.html

AD2 W momencie instalacji nie ma do wyboru czy chcę zainstalować 3D Vision, lub HD Audio. PhysX się instaluje, przynajmniej tak mi się wydaje bo potem jest opcja odinstalowania tego w Dodaj/Usuń Programy.

AD3 Rozumiem, że chodzi Ci zarówno o opcje Zarządzanie ustawienia 3D jak i Efekty PhysX, bo tutaj i tutaj ustawiłem kartę Nvidii.

W planie zasilania opcje z procesorem miałem od początku tak jak napisałeś.

Po zastosowaniu wszystkich Twoich rad niestety bez żadnej różnicy. Różnica (ale tylko chwilowa, bo do czasu pierwszego wyjścia ESC do menu gry) była bardzo wielka, być może nawet pożądany efekt był wtedy kiedy skrótem Fn+F8 zmieniłem tryb Laptopa na Speed Mode, wtedy też w opcjach zasilania automatycznie zmieniło się na Wysoka wydajność. Zastanawiające jest to, że teraz jak chce zmienić tryb z Normal Mode na Speed Mode to raz pisze Speed Mode Battlefield 3 a raz Speed Mode (problem z wydajnością). Czy to może być przyczyną mojego problemu?

Nie . W hybrydach jest opcja uruchomiania gry na konkretnej karcie graficznej.Chodzi mniej więcej o coś takiego.

Chodzi o to :

screen2qn.png

Zaznacz Użyj ustawień aplikacji.

Przestaw na automatyczny wybór! Karta nie jest wstanie przerobić grafiki i fizyki!

Jeżeli nie korzystasz ,to wykorzystaj tą opcje , w niektórych przypadkach sterowniki 3D powodują ogólny spadek wydajności.

Napisz czy powyższe porady coś wniosły do sprawy ,i daj znać ,przeglądnę raport Autoruns - chwile to może potrwać ,bo widzę niezłą mieszankę…Ale daj w międzyczasie odpowiedź.

Dodane niedziela, 15 kwi 2012, 20:24

Może ustaw plan - Wysoka wydajność…

Zrobiłem wszystko co napisałeś, oprócz odinstalowania PhysX i… dramat. Gra zaczęła zacinać jeszcze bardziej niż wcześniej. Na innych forach zamieściłem temperatury, może one coś powiedzą:

temperatury na Speed Mode (włączony tylko Everest oraz Chrome z kilkoma kartami):

temperatury na Speed Mode (włączone to co powyżej plus Battlefield 3 na ustawieniach Custom):

qoanfl.png

Temperatury ,faktycznie bardzo wysokie…nawet jak na laptopa ,biorąc nawet poprawkę na pomiar programowy.

Dziwna sprawa…Odinstalowanie komponentów nie powinno spowodować (i raczej nie spowodowało) spadku wydajności ,powinno być wręcz odwrotnie.

Jeżeli w tym momencie jest tak dramatycznie - to powróć do poprzednich ustawień w Panelu Nvidii i w Opcjach zasilania.


W sumie to teraz boję sie cokolwiek doradzać…

Przywróciłem system do stanu w dzień zakupu. Zainstaluje tylko sterowniki do karty, beż żadnych zbędnych programów, zobaczę co z tego wyjdzie.

Powiem Ci że nawałnica “zbędnego” softu jaką zobaczyłem w autostarcie ,w harmonogramie zadań ,prawdopodobnie również w usługach ,w dodatkach do IExplorera , prawdopodobnie dwa antywirusy - troche zbijała z tropu ;)- dawno czegoś podobnego nie widziałem na oczy… .Daj znać jak sprawa teraz wygląda.

Dodane poniedziałek, 16 kwi 2012, 14:05

Możliwe również ,że trafiła Ci sie wadliwa sztuka ,coś jest nie tak i kombinowanie zapewne nie wiele da , może pogorszyć sytuacje .Na “pocieszenie” ,powiem ,że również miałem przygodę z Vobisem w Krk ,ale z PC - pół roku krążył ode mnie do serwisu ,ode mnie do serwisu gdzieś nad morzem ,weekend u mnie > miesiąć w serwisie …nie mogli znaleść usterki - system się zawieszał ,wymieniali grafike ,płytę gł ,pamięci ,nagrywarki…brak słów, mi już i ręce opadały,BIOS był nie właściwy. Nie polecam Vobis nikomu ,mają drogo ,serwis stoi/i na bardzo niskim poziomie ,a BOK to jakaś porażka totalna… Może wadliwa sztuka, żle złożona, obstawiam wadliwy układ chłodzenia, bo te temperatury są kosmiczne - gwarancja.

Miałem na myśli, że przywróciłem system i niczego nie instalowałem, ale po przywróceniu programy od Samsunga oraz jakieś Nortony już były… Odinstalowałem sterowniki do karty, zainstalowałem nowe, DirectXa, Jave 32bity. Wcześniej Chrome’a. I na taki ‘świeży’ system oryginalnego Wiedźmina 2, którego zaktualizowałem do wersji 2.1. I przebieg był taki:

-pierwsze uruchomienie na Speed Mode, nowa gra i już na intrze gra tnie niemiłosiernie. Wyłączyłem po pierwszej możliwości zapisu.

Potem się kapłem, że nie uruchomiłem gry na karcie Nvidii, to dodałem skrót od Wiedźmina do panelu Nvidii, przy uruchomieniu PPM i procesor graficzny Nvidia i pojawił się Launcher. Wchodzę w opcje, daję Automatyczne wykrywanie i ustawienia zmieniają się na Minimalne, ale takie absolutnie minimalne, nawet gra w oknie, zamiast full screenie. Ale ok, dałem zastosuj i włączyłem.

-drugie uruchomienie na Speed Mode - wczytałem grę i na tych minimalnych ustawieniach gra przyśpieszyła. Brakuje jej jeszcze do idealnej szybkości, ale lepsze to niż nic.

Wyszedłem, jeszcze raz dałem Automatyczne wykrywanie, znowu ustawiło minimalne, zmieniłem to na Średnie plus gra na fullscreenie.

-trzecie uruchomienie na Speed Mode - włączyłem i widać poprawę grafiki, ale gra tnie strasznie. Po kliknięciu ESC, reakcja dopiero po jakiś 5 sekundach.

Nie wiem co mam już robić. Wydaje mi się, że to nie wina sterowników a nawet samsungowego burdelu na kompie. Z drugiej strony laptop może i ma wysokie temperatury (chociaż dzisiaj nie sprawdzałem na Widźminie), ale w ogóle się nie grzeje. Jest jeden problem. Laptop kupiony w piątek w Bielsku, teraz jestem w Krakowie, nie mam przy sobie ani gwarancji, ani paragonu, więc pewnie mi tego nie wezmą dzisiaj. Napiszę na czacie Vobisa, może oni coś pomogą.

To jest dosyć powszechny problem ,ponoć spece w Nvidii naprawiają (lub rzekomo naprawili) tą “niedogodność” - gry w jakimś sensie nie wykrywają dodatkowej karty graficznej i widzą tylko integre - tą słabszą, i pod nią się ustawiają ,pomimo przypisania im mocniejszej karty - i tak chodzą na integrze ,mocniejsza karta jest wyłączana bodajże w trybie 2D (pulpit) i załącza się (się powinna) w trybie 3D(gry) ,taki launcher działa w trybie pulpitu 2D - i klops. Na forum Nvidii jest od groma takich problemów na tym forum również były tematy = brak rozwiązania. Cały ten układ OPTIMUS jest chyba jeszcze w fazie beta…Nie wiem jak sprawa wygląda na dziś , jeszcze nie dawno tak wyglądała. Nie wykluczona jest zatem usterka techniczna.

Ciekawi mnie, że jak w panelu Nvidii zmieniłem z ciekawości, że gra ma uruchamiać się na karcie zintegrowanej a potem, że na karcie dedykowanej - nie było ŻADNEJ różnicy jak włączyłem grę na ustawieniach średnich. Wygląda na to jakby gry cały czas włączały się na zintegrowanej, nie wiem czy jest to w ogóle możliwe, bo wyraźnie pisze w panelu, że na zintegrowanej - karta nie spełnia wymagań gry. A jednak odpala.

Jeżeli to jest faktycznie jedynym żródłem problemu …to ciężka sprawa. Bo to (zdaję się wciąż nie poprawiona ) wada układu OPTIMUS i sterowników Nvidii. Mogę doradzić tylko forum Nvidii…http://forums.nvidia.com/index.php?s=b2 … wforum=211

PS pomiar temperatury ,zapewne również jest dokonywany na integrze - stąd ta temperatura.

Kiedyś widziałem modowane sterowniki ,właściwie to jeden plik ,wykluczający integre ,nie wiem…możesz poczytać klik ,klik

Witam! Również posiadam Samsunga RF511 tyle, że w wersji S04 i też borykam się z problemem wydajności. Komputer ma dwa miesiące, jednak jedyna gra która chodzi tutaj normalnie to counter strike. Battlefield 3 chodzi ledwo i wyłącza się po paru minutach z błędem directax chociaż jest najnowsza wersja. NFS Run również wyłącza się po paru minutach, taki Mirror’s Edge jakoś chodzi jednak gdy zaczyna się jakaś akcja również następuje zmulenie i zawieszenie gry. Mam zaznaczone odpalanie przez kartę geforce, komputer jest niezaśmiecony. Wczoraj specjalnie sformatowałem partycję systemową i wgrałem cały system od nowa + sterowniki do komputera oraz najnowsze nvidia, ale problem nie zniknął. Co tu robić ?

Pochlastać się jedynie można chyba…Jak widzisz ,przypadków jest wiele …ciężko o rozwiązanie ,a problem jest znany od hoho ,chyba od wyjścia OPTIMUS(2-3 lata)

Serio to reklamować jako towar niezgodny , wymienić sprzet ,żądać natychmiastowego doprawadzenia do porządanego stanu rzeczy ,a jak nie to żadać zwrotu gotówki ,wziąć inny model - sprawdzić opinie w necie .Jest to dziwne i dotyczy albo niektórych modeli albo niektórych serii ,albo niektórych konfiguracji ,bo nie wszyscy mają ten problem.

@Łukash

Poczytałem te linki, które wstawiłeś. Pobrałem zarówno sterowniki BETA (które u niektórych rozwiązały problem), jak i podmieniałem pliki w katalogu Nvidii, niestety - nic nie pomaga. Wygląda to tak jakbym miał 256 RAMu na karcie i za cholerę nie mógł wyciągnąć z niej więcej.

Napisałem do Vobisa, babka odesłała mnie do Samsunga, gość z Samsunga po kilkunastu wymienionychj dialogach powiedział, że muszę oddać go na gwarancji, bo coś jest nie tak, ale nie ma pojęcia co. Pojechałem do Vobisa na spokojnie pogadać ze sprzedawcami. Byli zdziwieni jak i m powiedziałem o wysokich temperaturach, bo ponoć Samsungi się nie grzeją, zaciekawił ich fakt wysokich temperatur a w miarę nienagrzanego laptopa, bo tego osobiście nie odczułem. Poradzili mi aby oddać go na gwarancję door-to-door od Samsunga. I tak też zrobię, ale dopiero jak przyjdą mi dokumenty z domu, czyli rachunek i gwarancja. Powiedzieli jeszcze żebym spróbował zainstalować Windowsa bez pierdoł od Samsunga, czystego jak zwykle na pececie. Ale po pierwsze - nie wiem czy po instalacji nie będzie problemu ze sterownikami i oprogramowaniem, po drugie płytka od Samsunga również jest w domu, więc pewnie będę musiał zainstalować pirata + kod spod laptopa. Nie wiem czy jest sens się w to bawić, czy poczekać (pewnie do środy) i oddać laptopa takiego jak jest teraz.

Gość od Samsunga mówił, że dobrze jest też porobić jakieś screeny/filmiki i wrzucić do jakiegoś folderu na pulpit aby przyśpieszyć naprawę. Screeny z temperaturą, ustawieniami gry a filmiki z pokazem wydajności. Jak myślicie, da to coś? W sumie skoro mam jeszcze dwa dni, to pobawiłbym się jeszcze i coś popróbował zrobić, ale raczej nie ma więcej opcji, oprócz zainstalowania tego systemu od zera.

Pod 7 większość urządzeń “prawdopodobnie” zostanie wykryta i zaisnstalowana przez Windows Update. A jak będzię brakować sterowników to ze strony producenta (Twój link i zakładka Sterowniki) dociągniesz wszystko co potrzeba. Najważniejsze będą sterowniki do chipsetu ,karty graficznej ,sieciowej no i dzwiękowej - do karty sieciowej pobierz przed instalacją w razie wypadku.

Nie musisz podawać klucza podczas instalacji - taki system zostanie zainstalowany jako TRIAL ,jest to legalny sposób ,30 dni bodajże na aktywacje + opcja rozszerzenia do 1 roku chyba.

O ile jest to anomalią i nie zgłaszaną nagminnie usterką ,to możliwe że da to coś.

Kurde, nie mam żadnej czystej płytki pod ręką żeby wypalić Windowsa jakiegoś. Jest inny sposób? Instalacja z poziomu pulpitu, albo (kiedyś czytałem) z pendrive’a?

edit: Już mam, dobry poradnik

http://www.techit.pl/Artykuly/Instalacja-systemu-Windows-z-pendrivea-szybko-i-wygodnie,3908.html

http://www.windows7.pl/forum/index.php/ … 415.0.html

http://windows7forum.pl/instalacja-wind … ial-2923-t

http://toin.pl/2060/windows-7-z-pendrivea/

W jaki sposób w ogóle sprawdzacie czy aplikacja jest uruchomiona na intelu czy geforcie ?

@dontbang zobacz tu :

Próbowaliści ? probowaliści na pewno…