Problem z wyegzekwowaniem gwarancji

(Petero123) #1

Witam serdecznie.

Może na początku podam specyfikację komputera:

-płyta główna-Asus P5N-D

-CPU-Intel Core2 Duo E8200

-GPU-2xGalaxy GeForce 8800GT 512MB

-4GB RAM Kingston 800MHz

-dysk WD Caviar 320GB

-Windows Vista Home Premium SP2

-Komputer był kupowany jako zestaw w pewnym sklepie, którego nazwę pominę, i jest zaplombowany do końca gwarancji (luty 2010)

-zasilacz Corsair HX 620W

Około miesiąca temu opisane wcześniej komputer zaczął sypać artefaktami. Właściwie wszystkie nowsze gry dziwnie się zachowywały: w GRID: Race Driver ekran robi łsię czerwony, w DiRT ekran robił się zielony i wywalało BSODy, w Crysis Warhead to samo. Aby upewnić się, że przyczyną nie jest soft sformatowałem dysk twardy i wszystko od nowa zainstalowałem-wtedy artefakty zaczęły pojawiać się już na pulpicie. Postanowiłem oddać komputer do serwisu. Na miejscu wszystko poszło dobrze, panowie przyjęli sprzęt i powiedzieli, że usterka jest poważna i komputer musi być wysłany do jakiegoś serwisu poza Warszawa. Cierpliwie poczekałem dwa i pół tygodnia-nagle telefon, że sprzęt jest do odebrania. Na miejscu dowiedziałem się, że z komputerem jest wszystko dobrze, tzn. przechodzi 3dmarka 06. Jedyne co serwis zrobił to oczyścił wnętrze oudowy. Więc myślę"ok", pewnie był w środku brudny(przypominam, że nie mgoę go czyścić z powodu plomby). Wrociłem do domu, podłączam sprzęt-rzeczywiście puplit się normalnie zachowuje. Wchodzę w panel sterowania nvidii-okazuje się, że SLI jest wyłączone(świetny serwis-prawdopodnie nie wiedzieli o dwóch GPU), ale myślę, że może jest OK. Włączam SLI i puszczam 3dmarka Vantage. Wszystko poprawnie przechodzi, wynik GPU 9600pkt w trybie performance (czyli chyba w porządku). Następnie instaluję Crysis Warhead. Po włączeniu ustawiam rozdziałkę 1920x1200, detale entuzjasta, AAx0(kiedyś na takch ustawieniach mogłem spokojnie grać). Gra się wczytuje, intro i szok- mam 10 FPSów w grze, ale jakoś chodzi. Niestety po przejściu paru kroków znowu wywaliło artefakty, ścięło grę i całego kompa-koniec. Znowu pakuję komputer do samochodu i do sklepu. Tym razem na dysku jest zainstalowany Crysis Warhead, którym to serwisanci mogą kompa potestować. Znowu czekam 2 tygodnie-telefon. Komputer jest sprawny-artefakty są spowodowane grą(która przez rok dobrze na tym kompie chodziła). I tutaj straciłem zimną krew, ale po opamiętaniu postanowiłem się was poradzić co w takiej sytuacji zrobić. Serwis sklepu, w któym miałem nieszczęście kupić komputer wyraźnie wymiguje się od naprawy. Komputera jeszcze nie odebrałem, zrobię to jutro. Bardzo proszę o pomoc członków forum Dobrychprogramów, co mam takiej sytuacji robić. Pozdrawiam, Piotrek

(izok1980) #2

Witam moim zdaniem udać się do federacji konsumenta i tam przedstawić swój problem.A urządzenie póki jest na gwarancji muszą robić bez żadnej łaski i z tego co się orientuje do 3 razy naprawa a potem wymiana na nowy( oczywiście jeśli sprzęt nie został uszkodzony z winy użytkownika,tylko jest to ukryta wada fabryczna)

Pozdrawiam

(Piotr Wik) #3

ciężko będzie :frowning:

sklep bedzie twierdził że to gra powoduje... Jak jest tylko winda to wszystko OK. Więc winna gra. Sam też w tej chwili nie wiesz co jest przyczyną...

Ale proponuję taki tryb postępowania:

• po pierwsze - wszystko na papierze (mailu)- zażądaj na papierze naprawy kompa a oni ci odpiszą że jest sprawny :shock: Poproś/zażądaj aby spisali nr seryjne wszystkich części kompa

• po drugie bierz kompa (jak będziesz miał ten papier) i idziesz do innego (dobrego) serwisu, niech stwierdzą co jest nie OK. Pamiętaj, że masz spisane nr wszystkich części, więc nikt ci nie powie, że podmieniłeś.

• Masz komp naprawiony (zła była grafa lub pamięć, lub MB lub...), zapłaciłeś, masz fakturę z wyszczególnionymi pozycjami (diagnostyka, wymiana, koszt części etc i nr części)

• idziesz do sklepu i żądasz zwrotu, sklep odmawia i idziesz do sądu (sklep pewnie nie zgodzi się na sąd konsumencki)

• czekasz 2 lata, może 3 lata i wygrywasz/przegrywasz (w przypadku przegranej pokrywasz koszty sądowe) w zależności od wiedzy komputerowej sędziego i jego humoru.

Współczuję.... :frowning:

Stawiam, że zwalona pamięć albo grafa

(Petero123) #4

Co do tej gry. Grałem w Crysis Warhead na tym komputerze prawie rok i wszystko było dobrze. Do tego w innych grach też występują problemy. Zainstalowałem Warheada bo najbardziej obciąża i do tego działa bez płyty. Puma, z tym pójściem do innego serwisu i tam sprawdzeniem będzie problem, bo jak pisałem w pierwszym poście komputer jest zaplombowany.

(izok1980) #5

Sorry że to powiem,ale na Viście wszystko możliwe,możliwe też że jakaś aktualizacja wadzi,skoro gra działała wcześniej na tym sprzęcie.

(Petero123) #6

Uhhhh.... co ma Vista do tego wszystkiego? Pisałem przecież, że formatowałem komputer i potem było to samo.