Problem z wykryciem drugiego dysku SATA

Witam

Mam dwa dyski twarde pod SATA i oba są WD przy czym gdy podłączam nowo zakupiony dysk kablem SATA do drugiego kanału (płyta gł ma 2 wejścia SATA) system się wywala pojawia się niebieski ekran, gdy powracam do poprzedniego stanu wszystko działa, dodam jeszcze ze na starym dysku jest z tyłu zworka zaś na nowym nie ma takiej zworki.

z góry dziękuje za pomoc :slight_smile:

ustawiłeś jeden dysk na master a drugi na slave ?

W dyskach twardych SATA nie ustawia się zworkami statusu dysku - MASTER, czy SLAVE.

To do czego ta zworka w starszym dysku??

Ideolog , jaki to model tego drugiego dysku ?

Tyle posiadasz pinów ?

: : : : :

Jeżeli tak, to w drugim dysku zworkę ustaw w takim położeniu:

: : : | :

Zworka służy do wybrania trybu pomiędzy sata czy sata 2, jest to taka forma wstecznej kompatybilności z płytami które nie obsługują sata2 tylko sata1. Takie informacje są opisane na samym dysku. Dla pewności usuń zworkę, brak zworki oznacza tryb sata2 lub auto, czyli automatyczne ustawianie trybu sata.

A co do tematu… Podaj nam model płyty głównej, taki problem powinien być opisany na stronie producenta. Ewentualnie może być to źle skonfigurowany bios, sekcja o napędach, no ale jeśli to by było to to niestety nikt Ci nie pomoże, bo każda płyta ma inny bios i każdy bios inaczej wygląda.

Jeżeli płyta posiada RAID dla dysków SATA, to sprawdź dla pewności w BIOS’ie czy RAID jest wyłączony.

Nazwa płyty głównej: Gigabyte GA-7VT880(-L)

Dysk twardy (starszy ze zworką): WDC WD1200JD-00HBB0 (WD-WCALA1081502)

Dysk nowy bez zworki z tyłu: WD Caviar SE-16 320 GB WD3200AAKS16MB cache SATA-II

Proszę oto moje komponenty

Znalazłem rozwiązanie jako, że płyta główna nie obsługuje SATA2 a tylko SATA1 należy ustawić zworkę (nie jest dodana do dysku, trzeba samemu skombinować) na 5 i 6 pinie licząc od prawej. Dysk wtedy jest normalnie wykrywany i nie ma z nim problemów.

Dziękuję wszystkim za okazaną pomoc

Czyli to o czym mówiłem.