Problem z wykryciem ramu 4Gb

Witam posiadam płytę główną taka jak w podpisie i posiadam taki problem.

gdy wejdę do biosu mam taką stronę podsumowującą mój komputer pisze tam jaki bios jaki procesor i pisze tam tak :

DDR 1 :1024 (400MHz)

DDR 2 :1024 (400MHz)

DDR 3 :1024 (400MHz)

DDR 4 :1024 (400MHz)

czyli wszystkie ramy wykrywa natomiast gdy włączam komputer przez chwile jest czarny ekran pokazujący jakiej firmy bios pokazujący napędy i tam pisze:

3012 MB ram

posiadam zainstalowanego Windows vista Ultimate i we właściwościach też pokazuje 3 GB

czy jest jakiś sposb aby widziało 4 ?? czy może to wina płyty głównej ??dodam że mam oryginalny najnowszy bios. słyszałem że są nieoryginalne może one coś pomogą ??

co o tym sądzicie ?? jakie rady ??

poszukaj na forum było, poczytaj o możliwościach adresowania pamięci w systemach 32-bitowych.

Matt_at jak pisał kolega wyżej, napisz, czy masz procesor 32-bitowy, czy 64. jeśli masz architekturę 32-bitową zapomnij o takiej ilości pamięci :slight_smile:

ma w podpisie to 64bitowy.

Jeżeli Vista, którą posiadasz jest wersją 32-bitową, to nigdy nie będzie pokazywać, że masz 4GB ram, gdyż 32-bitowe systemy mogą obsługiwać łącznie 4GB, tak więc np. 3GB na ram i reszta jest przeznaczona na odczyt pamięci z karty graficznej. W 32-bitowych Windowsach zawsze tak jest, natomiast gdybyś miał wersję 64-bitową takiego problemu by nie było.

To nie ma nic wspólnego z procesorem, gdyż możesz mieć procesor 64-bitowy, a system 32-bitowy i system odczyta i tak tylko 3GB.

z wyjątkiem Windows 2003 server… :-).

Dziękuję za poprawę, o tym akurat nie wiedziałem. :oops: Przyznaję się

windowsa mam 32 bitowego procka 64 bitowego czyli chyba kicha :confused:

nie zmieniam na 64 bitowego bo dużo programó nie działa i w ogole … :frowning: