Problem z wykrywaniem 2 dysku

Cześć wam wszyskim:

Mam problem po zainstalowaniu windowsa 7 dysk macierzysty widzi normalnie, ale drugiego nie pokazuje w “Moim Komputerze” a windows go wykrywa normalnie w Menadżerze Urządzeń i niby wszystko jest tak samo jak i na tym macierzystym.

Macierzysty dyska to Samsung S-ATA 160 GB, a drugi to też Samsung tyle że ATA i 40 GB na którym miałem instalki programów i takie różne duperele.

Jak ktoś wie jak zrobić to żeby widział oby dwa dyski to niech napisze. Prosze i z góry dziękuje.

A jak u ciebie ze zworkami dobrze włożone ,czyli w tym drugim dysku jest na slave?

wszystko jest dobrze bo miałem XP wcześniej i normalnie go sczytywało a teraz nie. I co mam robić.

A wcześniej jak miałeś xp to też miałeś dwa dyski? Czy teraz po prostu włożyłeś drugi dysk?

wcześniej miałem te dwa dyski bo tan ata to jest mój pierwszy dyska jaki miałem przy kompie, a ten S-ata dostałem na urodziny, także działały one razem dobre 2 lata i nic sie nie działo takiego, aż do teraz, może ja jestem ciemny w tych sprawach ale to chyba co do win. 7 bo po raz 1 go zainstalowałem, tak to cały czas na XP pracowałem.

Położenie zworki nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia.

No też prawda. Tylko teraz jak zrobić by sie ten dysk pokazywał, bo i bios i win. go widzą i jak wyżej napisałem to go nie ma. Czy trzeba coś w win. prezstawić czy gdzie.

Mi akurat po zainstalowaniu tego systemu nic się nie działo ,więc nie wiem co mogło się stać z twoim komputerem. Przykro mi ,ale niestety nie mogę ci pomóc. :frowning:

Dziękuje ci za poświęcenie chociaż troche uwagi i może ktoś inny będzie wiedział :confused:

Nie wiem jeszcze spróbuję poszukać na internecie trochę ,więc głowa do góry może się uda. :slight_smile:

Miejmy nadzieje bo nie widzi mi sie teraz znowu formatować i instalować xp.

Wejdź w panel sterowania ,a tam Narzędzia administracyjne ,następnie Zarządzanie komputerem i Zarządzanie dyskami ,potem znajdź ten dysk i zainicjuj go (odpowiednia komenda pod ppm). Napisz czy zadziałało.

Pytanie o winde… legalna czy nie pocięta? Jaki system plików stosujesz na tym drugim dysku? No i czy przypadkiem nie umarł Ci ten dysk? W menagerze widzi ten dysk? Nie ma tam żadnych alertów?

Według mnie nie mógł zginąć ten dysk skoro go widzi w managerze.

w menadżerze widzi ten dyska, ale nie pokazuje sie on w moim komputerze żeby coś zrobić na nim, a o typy plików o o jakie ci chodzi??

Zrób tak jak ci napisałem powinno zadziałać.

Chodzi o system plików… FAT NTFS… Choć winda powinna poradzic sobie z obydwoma systemami to jednak przy Facie może mieć problemy…

Jak tak to może być jeszcze tak ,że czytać tamten dysk możesz jedynie przez xp jak nic nie pomoże to ,jeśli masz drugą partycję to na niej zainstaluj sobie xp.

Poszukaj jakiegoś partition menagera. Uruchom go i zobacz co pokazuje Ci takowy program. Jesli masz FAT32 to spróbuj przekonwertowac ten system na ntfs-a. Zwróć uwagę przy tym by można było to robić bez utraty danych. To bardzo ważne!

Dzięki wielkie działa ale nie brałem zainicjuj tylko po prostu nie przypisał mu tej litery i wziołem pierwszą lepszą i działa, no może i też o to chodziło z tym inicjowaniem, przyznam sie że niezbyt sie znam na tym, wielkie dzięki za pomoc.