Problem z wyłączaniem się komputera podczas grania, poprzedzony zacinaniem się

Cześć. Ostatnio zmagałem się z takim problemem, jak w temacie - częściowo został już rozwiązany, ale też go opiszę. Włączałem grę, pograłem 10 minut i komputer się samoczynnie wyłączał. Pierwsza moja myśl, że wirus albo zasilacz - jednak z doświadczenia pamiętam, że jeśli zasilacz padał, to komputer w ogóle się nie chciał włączyć. Na komputerach słabo się znam, poszukałem jednak podobnych problemów w google. Idąc tym tropem, postanowiłem - nie sam, sam się słabo znam na komputerach, więc pomógł mi tata - trochę posprzątać z kurzu: zasilacz (swoją drogą jest już dość starawy, nie wiem czy jest na nim prawidłowa data zaznaczona, ale jeśli tak, to jest z 2008 roku :o ), procesor - a właściwie jego wiatraczek (nie był zdejmowany, ale pod nim nie widać, żeby coś zostało z kurzu), podobnie z kartą graficzną.

Z kurzu wysprzątane i o dziwo problem ten się już nie pojawia :slight_smile: Aczkolwiek nadal można zauważyć, że z biegiem czasu (mniej więcej po 5-10 minutach) można zauważyć skoki animacji, zacinanie się, którego nie było np. miesiąc temu. I to jest właśnie ten problem, z którym się teraz zmagam. Mam nadzieję, że pomożecie mi go rozwiązać :slight_smile:

 

Podaję konfigurację swojego komputera:

Zasilacz: ATX12V.400W.S-ATA firmy Qoltec

Procesor: AMD Athlon X4 740 Quad Core 3,2 GHz

Niepewny zasilacz.Qoltec nie jest dobrą marką,może nie dawać rady pod obciążeniem,polecane Cheftec,Corsair,zobacz sobie czarną listę zasilaczy o co chodzi,jest czarna lista zasilaczy i biała polecanych marek.Druga przyczyna,sprawdż stan dysku twardego

Dziękuję za odpowiedź. :slight_smile: Dysk, na którym znajduje się pliki systemowe jest w 80% wolny. Jedynie jeden dysk jest zapchany w 99%.

Myślisz, że zasilacz może powodować właśnie takie ‘ścinanie’ nieco bardziej wymagających gier (przy starszych grach wszystko jest ok)? Możliwe jest, że któryś z elementów się przegrzewa i czy można to sprawdzić jakimś programem?

Witam,ja myślę że powinieneś wymienić paste na procesorze i spróbować zagrać przy otwartej obudowie.

Co do sytemu, to wątpię w jego 100% … .

Pastę na procesorze? I potwierdziło się, że się nie znam na komputerach, ponieważ nie wiem o czym mówisz kompletnie :smiley:

Co masz na myśli również, że wątpisz w jego 100%?

 

PS. Posłużyłem się programem HWMonitor do zmierzenia temperatur:



 

Wydaje mi się, że procesor “zaszalał”. Zdjęcia zrobiłemem tuż po wyłączeniu gry, ale jak widać w trakcie grania temperatura skoczyła do 90st.

No niestety musisz coś zrobić z temperaturą CPU - jak sam nie potrafisz - serwis.

 

Albo kurz, albo coś z coolerem  + wymiana pasty lub jest błąd odczytu temperatury?

Jeszcze odkurzę go raz, wiatraka zdejmował nie będę - gdyż mam jeszcze gwarancję, a odkręcając wiatraczek, chyba się jej pozbywam? Z pastą nie wiem zbytnio o co chodzi, więc chyba zdecyduję się go oddać do serwisu. Dzięki za pomoc wszystkim, którzy się tu udzielali :slight_smile:

 

Ale jeszcze jedno pytanie: co to jest CPUTIN na pierwszym zdjęciu?

Uruchomisz program Core Temp, pograsz z 20 minut i wrzuć scren z tego programu.

Niestety program CoreTemp nie odczytuje temperatury. Pobrałem program SpeedFan i odczytywał temperatury, niestety uruchomiłem go teraz raz jeszcze, żeby zrobić zdjęcie i nie wiem czemu, ale teraz już nie chce odczytać temperatury CPU (w sensie wskazuje na 0 stopni). Jednak za pierwszym razem przy temperaturze CPU była pokazana ikonka “przegrzewania się” (raczej jednoznacznie można odczytać ikonkę “płomyczka”).

 

PS. Udało mi się po ponownym uruchomieniu komputera:

t1.jpg
t2.jpg
 

Pierwsze zdjęcie tuż po uruchomieniu komputera, w trakcie grania (grę zminimalizowałem).

Daj go do serwisu.

 

Może to tylko problem chłodzenia CPU lub płyty lub CPU.

 

Dokładnie przedstaw problem - odczyty temperatury CPU są niewiarygodne i trzeba zrobić pomiary po wymianie pasty pod obciążeniem bezpośredno na CPU termometrem z sondą.