Problem z wyłączeniem laptopa - głowice HDD nie zaparkowały?


(Jlew1) #1

Witam, ostatnio zamykając system w laptopie coś się stało, prawdopodobnie jakiś program zawiesił się. Na ekranie przez długi czas widniał napis "zamykanie systemu" jednak komputer nie wyłączał się. W końcu wyłączył się ekran, ale wiatraczki nadal chodziły. Wyłączyłem komputer na przycisku, i z tego co wiem, dysk nie wyłączył się prawidłowo. I tu pojawia się moje pytanie: czy mogło to go jakoś uszkodzić, lub porysować jego powierzchnię, wpływając na żywotność?


(Xemidra) #2

Teoretycznie, ale mało prawdopodobne. Każde nagłe odcięcie zasilania jest niebezpieczne. Ostatnio mnie podczas pracy na komputerze zabrakło prądu i pojawił się uszkodzony sektor logiczny oraz błędy powierzchni. Musiałem sformatować jedną z partycji.

Wrzuć zdjęcia z zakładki Health programu HDTune albo zakładki Attributes programu GSmartControl i w tedy będziesz miał pewność.


(system) #3

Mechanicznie ani elektronicznie nie mogło. Natomiast logicznie (struktura dysku) owszem, mogło. Objawi się to ewentualnie odpowiednim komunikatem przy kolejnym uruchamianiu laptopa. Nie będzie komunikatu - wszystko jest OK.


(Jlew1) #4

Słyszałem też, że lepsze takie wyłączenie, niż z powodu całkowitego braku zasilania. Przy braku zasilania cały sprzęt “staje” natychmiast, a po wyłączeniu przyciskiem jest bardzie “łagodnie”. Dzięki za odpowiedzi :slight_smile: