Problem z wymagającymi grami

Witam serdecznie

Już kilkakrotnie podczas włączonej nowszej gry, o średnich/wysokich wymaganiach sprzętowych (Shift 2, Crysis 2) po czasie 30-45minut komputer wydał dźwięk który można opisać jako “grrrrrrrrrrrrr” i wyłączył się - aktywnie działające pozostało tylko chłodzenie.

Stąd moje pytanie: czy problem spowodowany jest kiepską wydajnością karty graficznej, słabym zasilaczem, kiepskim chłodzeniem, uszkodzeniem pamięci ram? Ktoś spotkał się już z takimi problemami?

Specyfikacja techniczna:

AMD Athlon 64 X2 Dual Core 6000+ 3,1GHz

Gigabyte GA-MA770-DS3

4GB RAM = 2* Kingston HyperX DDR2 2048MB 800MHz CL5 (5-5-5-15)

Gigabyte GeForce 9600 GT SilentPipe 512MB DDR3 PCI-E BOX

Zasilacz Modecom FEEL III 400W

32 bitowy system operacyjny Win 7

Sprawdź temperatury działania CPU i GPU, możliwe że któryś z procesorów się przegrzewa i BIOS wyłącza cały zestaw (ustawienia zapobiegające spaleniu się procesora lub grafiki) i zostawia collera aby schłodził procka bądź k.graficzną. AMD-ki znane są ze swoich tendencji do przegrzewania się a i k.graficzna może już być “nadpalona” intensywnym używaniem. Sprawdź też czy cooler ma dobre obroty i czy radiator na procku jest czysty (jeśli brudny to procek może się przegrzewać). Właśnie sprawdziłem że twoja k.graficzna ma pasywne chłodzenie - to zabójstwo procesora graficznego przy nowych, wymagających grach !!

Po pierwsze wyczyść dokładnie środek komputera z wszelkiego kurzu, można też wymienić starą pastę na procesorze i karcie graficznej. Powinno pomóc.

Modecom FEEL III to niskobudżetowy zasilacz i tutaj bym upatrywał problemu.

Sprawdź jeszcze czy masz najnowsze sterowniki.

Ja bym bił że to wina zasilacza.

Uzbieraj sobie na nowy…

Za małe pieniądze możesz już kupić np. Fortrona

zasilacz za słaby ogólnie do tego kompletu, przy obciążeniu grafika+procesor biorą ci lekko powyżej 200W to tego trzeba doliczyć pracę dysków płyty głównej itp, a przy takich firmach jak Modecom 400W o ile już można brać to jako moc szczytową a nie ciągłą.

Poza tym jeśli dobrze rozpoznałem kartę to ona ma pasywne chłodzenie wiec sprawdzenie temperatur ustawienie wiatraczka na nią itp.

Sprawdzenie miernikiem napięć na zasilaczu, być może któraś linia (podejrzewam 12V) jest za bardzo obciążana wiec sprawdź w pierwszej kolejności na niej napięcia.

Co do wyboru przyszłego zasilacza jeśli masz dostęp do gniazdkowego miernika mocy to podłącz kompa przez niego obciąż go grą czy jakimiś benchmarkami i powiedz jakie masz szczytowe odczyty, a do zakupu musisz dodać jakieś 150W rezerwy. Oczywiście polecam jakieś markowe zasilacze gdyż przy nich z reguły moc na “metce” jest rzeczywista.