Problem z wymianą procesora

Witam, mam do forumowiczów parę pytań.

  1. Postanowiem wymienić swojego starego poczciwego DURONA 950 Mhz na lepszy procesor. Moja płyta główna to ECS K7S5A, Socket A. Jako że bałem się kupować w ciemno procesor, poprosiłem kumpla, abyśmy przetestowali jego procesor ATHLON 2000+ XP. Wczesniej popatrzyłem, czy szyny są odpowiednie i się zgadzały. Wyjęliśmy mój procesor, włożyliśmy jego, mój bios go wykrył…I po 5 sekundach komp się wyłączył… Po tym ani bios już nie wystartował nie wspominając o WINDOWSIE…Zanieśliśmy procek na macierzysty komputer kumpla…Juz nie zadziałał…

Moje pytania:

Co stało się z procesorem kolegi (ATHLON 2000XP)

Jaki procek powinienem kupić do własnej płyty głównej? Dodam, ze bios nigdy nie był zmieniany, jest od nowosci taki sam…

Dodam jeszcze, że czytałem w internecie, że na moją płytę główną można spokojnie wkładać jeszcze lepsze procesory, dlatego z kumplem zrobiiśmy test…

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi:)

Nieprawidłowe napięcie podane dla procesora i widocznie się spalił

Maksymalnie Athlon/Duron 1,3 Ghz. Sprawdź dokładnie w instrukcji do płyty głównej lub na stronie producenta

Pytanie może troche po czasie, ale czy można zmienić napięcie procesora? Gdybym jeszcze raz chciałbym przetestować taki procesor (sprawny:p) to jak mam to zrobić?

Na pewno nie można większego? W necie i w serwisie mówili, że kolo 2GHZ można spokojnie dać…

Znalazłem liste na stronie producenta…znajduje się na niej między innymi procesor kolegi http://www.ecs.com.tw/ECSWebSite/Suppor … 9&LanID=16

na Twoim miejscu - zacząłbym od wgrania nowego BIOS-u -

przeczytaj to: http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=84205

TUTAJ: http://www.ecs.com.tw/ECSWebSite/Suppor … 69&LanID=0

masz podane typy procków, które powinna obsługiwać.

Na 1 podanej stronie masz też odnośnik do innej - WSZYSTKO o K7S5A :

a ja mam takie pytanie : jakie sa mozliwosci podkrecania procka na tm mobo ( fsb/mnoznik) bo w biosie niec nie znalazlem


FSB mozna zmieniać na cheepobiosie, mnoznika sie nie da(pozostaje tylko drutmod), mozna zrobić też zmieniac napięcia po zrobieniu vmoda.

Oczywiście BIOS zmienisz uruchamiając na starym procku ;-))

Zastanawiałem się nad tym, tylko na różnych forach piszą, że jest to bardzo ryzykowna instalacja…Trochę się boję…A co do FSB i podobnych “klimatów” to jestem zupełnie zielony…Można prosić jaśniej? :smiley:

Dlatego dałem Ci link do tematu (ten 1)- upgrade BIOS-u zawsze niesie pewne ryzyko - dlatego robi się to (zwłaszcza na starych płytach) na własne ryzyko - MUSISZ być pewny, że stacja dyskietek i dyskietka na którą wgrasz nowy BIOS są bez zarzutu

Na temat, jak zrobić sam Upgrade - piszą w plikach *.txt przy danych biosach lub programikach do ich ładowania ( po angielsku :wink: )

po zainstalowaniu procka, najlepiej zresetować bios zworką :wink:

A czy po zmianie biosu, nowy procesor będzie otrzymywał odpowiednie napięcie, czy trzeba je będzie ustawić ręcznie?

A co piszą w Instrukcji ? - ja jej nie mam :wink:

Chociaż - powinno się ustawić automatycznie ( po wykryciu typu procesora) - dlatego pisałem o upgradzie BIOS-u…

resetujesz bios - kasujesz wszelkie ustawienia związane ze starym prockiem

bios wykrywa nowy proc i ustawia sobie sam wszystko :slight_smile: