Problem z wypalaniem płyty


(Daris91) #1

Wczoraj ściągnąłem obraz linuxa żeby go przetestować i dzisiaj nagywałem na płytę i pisało że zapis zakończony powodzeniem a na płycie pusto (chociaż miejsca zajętego było ok 600 mb :frowning: . Po ponownym uruchomieniu kompa płyta cała pusta (zajęte 0 mb wolne 0 mb rozmiar całkowity 0 ) i nawet na nią nagrać się dało. Więc odpaliłem nero i jeszcze raz nagrałem. Później patrzę na płytę - zajęte ok 600 mb - płyta pusta. Uruchomiłem ponownie kompa - płyta pusta, zajęte 0mb wolne 0mb rozmiar 0mb. Wypakowałem obraz winrarem i nagrałem same pliki - znowu płyta pusta, ale zajęte jest ok 600mb i po ponownym uruchomieniu nie da się na nią już nic nagrać.

Więc w czym może być problem? Na początku podejrzewałem albo płytę albo nagrywarkę albo obraz. Ale jak wypakowałem i nagrałem to obraz już odpada. Więc zostaje albo nagrywarka albo płyta - z czego drugie jest bardziej prawdopodobne. Próbowałem za każdym razem przy ponownym uruchomieniu zbootować płytę i nic - zawsze win się ładował :frowning:


(Ground21) #2

sposób na sprawdzenie poprawności pliku obrazu:

ściągnięcie pliku 'checksum' (md5 np.) dla pliku obrazu (w przypadku obrazów dystrybucji linuksowych, to chyba do każdego obrazu jest plik 'checksum') i odpalenie go w TotalCommanderze np. (plik i obraz w tym samym katalogu). TC utworzy sumę kontrolną dla pliku obrazu i porówna z tym co jest w pliku 'checksum'.


(Daris91) #3

Ale obraz jest dobry bo już i winrarem rozpakowywałem i nagrywałem rozpakowane na płytę. Nawet Deamon Tools'em montowałem i jest dobry - no ale żeby linuxa zainstalować trzeba na płytę wypalić :frowning:


(system) #4

Czy ja dobrze zrozumiałem ? Rozpakowałeś obraz cd Rarem i to co powstało wypaliłeś ????. Tego nie wolno rozpakować !!


(Daris91) #5

Tak zrobiłem za trzecim razem jak mi się nie chciało nic nagrać.

Chodziło mi o to że wybrałem nagraj obraz na dysk. Czyli nie tak jak ty Tabcin mówisz.

A i nerem dalej się da nagrać coś na tą płytę (tylko że i tak tego nie będzie na płycie), a to narzędzie z windowsa nie chce nic nagrać.


(mysz 1) #6

W Nero Express zaznaczasz : Obraz, projekt , po prawej stronie Obrazy dysku , w następnym oknie wybierasz obraz dajesz Otwórz a potem Magraj


(Daris91) #7

Jakbym nie wiedział - a jak myślisz że to robiłem. Przecież nie wrzuciłem pliku iso na płytę. Taki głupi to jeszcze nie jestem

Wszystko niby że się normalnie wypala - po ok 5 min jest 100% i że zapis z prędkością 52 zakończony powodzeniem, a płyta pusta :frowning:

A nawet jeśli bym wrzucił sam plik iso na płytę to przecież by on po nagraniu się tam znajdował a płyta jest pusta (choć pokazuje na początku że zajęte jest ok 600mb a po ponownym uruchomieniu kompa jest zajęte 0 wolne 0 rozmiar 0)

Widzę że pozostaje mi tylko internet przeglądać bo to co sobie zaplanuje (teraz chciałem linuxa zainstalować) to mi zawsze nie wychodzi :frowning:


(mysz 1) #8

Nie masz zaznaczonej Multisesji ?


(qrczak13) #9

Nagraj z mniejszą prędkością x24. Spróbuj na innych płytach (na jakich nagrywasz?).


(Daris91) #10

Dziś moja siorka nagrywała audio cd i było dobrze. Czyli pewnie płyta.

Nagrywałem z prędkością 52 (może troszkę przy dużo) a płyta cały czas ta sama (CD-R) i nerem pewnie jeszcze by się dało spróbować na nią nagrać (już 4 razy próbowałem) a windowsowskie narzędzie nie chce już nic nagrać