Problem z wyświetlaniem nazw DNS komputerów w sieci

Witam,

mam problem z wyświetlaniem - wyszukiwaniem - łączeniem z kompami w sieci po nazwie DNS, po IP jest wszystko OK

ustawienia wyszukiwania i udostępniania plików w sieci są włączone

 

proszę o pomoc,

Witam

 

Nie piszesz nic o ewentualnych usługach, które miałyby rozwiązywać nazwy komputerów w sieci (rozumiem, że LAN).

Jeśli takich usług (DNS) nie masz to z rozwiązywaniem nazw będzie występował problem.

Warto się wówczas zastanowić nad konfiguracją lokalnego serwera DNS-u.

 

Pozdrawiam

Adam W

Problem polega na tym, że nie wyświetlają się nazwy komputerów w otoczeniu sieciowym i nie wiem które usługi są za to odpowiedzialne

  • do tej pory działało Ok

np. w programie Axence NetTools w kolumnie Nazwa DNS pojawiają sie niezrozumiałe wpisy a zawsze była nazwa kompa

 

Skonfiguruj lokalny serwer DNS, dodaj lokalne nazwy komputerów do strefy, ustaw go jako podstawowy serwer DNS-u i będziesz miał nazwy zawsze rozwiązywane. Można też rozwiązywać nazwy poprzez wpisu w pliku hosts .

Bo jak rozumiem obecnie bazujesz na przeglądarce komputerów.

 

Pozdrawiam

Adam W

Tobie chodzi raczej o WINS, a nie o DNS.

Przypuszczam, że chodzi o WINS bo dotyczy nazw komputerów w sieci LAN. Tylko że wcześniej było naprawdę OK, a nie przypominam sobie żebym cokolwiek zrobił związane z tymi ustawieniami.

Ale pytanie co zrobić żeby to naprawić.

 

Pozdrawiam, Paweł

Serwer DNS jak najbardziej również może rozwiązywać nazwy komputerów w sieci LAN. Np domeny Active Directory od Windows 2000  działają w oparciu o DNS.

A masz jakiś serwer WINS w sieci ? Ewentualnie jakąś sambę, która ma również uruchomioną usługę WINS ?

 

Pozdrawiam

Adam W

Niestety nie, ani też sambe. A jak zainstalować najprościej serwer WINS? i jak odpowiednio skonfigurować?

A może prościej będzie z serwerem DNS?

 

Paweł

@awiechoczek, nie mówię, że DNS nie może być, ale prawdopodobnie nazwy rozwiązywane są przez WINS.

@PeJo, w Windowsach zbyt mocno nie siedzę, ale posprawdzaj w usługach systemu Windows czy masz tam serwer wins i ustawiony netbios, jeśli nie to włącz.

A ja myślę właśnie, że w sieci nie ma żadnej usługi rozwiązującej nazwy (czy to będzie WINS czy też DNS czy też pliki hosts) a dotychczas nazwy rozwiązywały się przez przeglądarkę komputerów.

Sensownie będzie skonfigurować usługę do rozwiązywania nazw nie wnikając już którą.

 

Pozdrawiam

AdamW

@awiechoczek, a jaka to usługa? i jak ją skonfigurować

 

Pozdrawiam,

Paweł

@PeJo

 

Nazwy tych usług w tym wątku padły wielokrotnie DNS lub starszy WINS.

Co do ich konfiguracji to w zależności od systemu na którym chciałbyś konfigurować usługę robi się to inaczej i wymaga jednak trochę wiedzy.

Jeśli podasz jakieś szczegóły (głównie system operacyjny i w jakiej jest wersji) to mogę poszukać jakiegoś rozwiązania.

Ważne jest też to czy adresy IP komputerów są stałe (nawet jeśli nadawane przez DHCP ale wg MAC adresu) czy też zmienne

 

Pozdrawiam

AdamW

Adresacja IP w sieci jest stała, jedynie urządzenia mobilne dostają adresy z DHCP z puli -101 do -199

 

System WINDOWS 7 Professional 64-bit

Niestety możliwość instalacji usług DNS lub WINS (dostarczonych z systemem) jest tylko na serwerowych edycjach Windows.

 

Znalazłem takie opisy instalacji usług

 

Bind - Co prawda opis instalacji na Windows XP ale powinno zadziałać również na Windows 7

http://www.sp8cgu.republika.pl/Instalacja_konfiguracja_i_uruchomienie_DNS_BIND_w_Windows_XP.pdf

 

MaraDNS

http://blog.mixu.net/2009/10/14/how-to-setup-a-lan-dns-server-using-maradns-under-windows-7/

Dosyć stary ale mowa o Windows 7 ale projekt MaraDNS jest rozwijany więc ma szanse zadziałać

 

Dodam, że nie testowałem tego ale wygląda to sensownie.

 

Pozdrawiam

Adam W