Problem z XAMPP - phpMyAdmin

Witam!
Mam problem z XAMPP. Próbowałem róznych porad z internetu ale dalej nie działa :frowning: . Jestem troche zielony w naprawianie tego typu błędów. Bardzo proszę o szybką odpowiedź :slight_smile:

Skonfigurowałeś w ogóle MariaDB/MySQL?

@roobal; Będąc na XAMPP nie ma potrzeby konfiguracji baz danych. Wszelkie składniki są konfigurowane domyśłnie przy instalacji XAMPP-a

Root może i okej, a pma?

Nie raz korzystałem z phpMyAdmin. Pewnego dnia próbowłem włączyć phpMyAdmin i ciągle ten błąd mi wyskakiwał. Odinstalowałem XAMPA i ponownie zainstalowałem ale to nic nie dawało. Próbowałem przerzucić się na WAMPA ale ciągle to samo :frowning:
Czytałem rózne porady w necie nawet po angielsku ale nic to nie dawało. Ma ktoś jakiś pomyśł co z tym zrobić :neutral_face:

Tak swoją drogą, po co Ci phpMyAdmin, skoro Mysql Workbanch jest milion razy fajniejszy?

Zaloguj się z CLI do MySQL, dodaj użytkownika i przydziel mu uprawnienia. Ustaw hasło użytkownikowi root, bo komunikat wyraźnie mówi, że root nie ma prawa logować się bez hasła. Tak samo pma.

create user pma@localhost identified by 'haslo123';
create database baza123;
grant all on baza123.* to pma@localhost;
flush privileges;

update mysql.user set password = password('123haslo') where user = 'root';
flush privileges;

Tak jak mówiłem nie jestem jeszcze taki dobry w MySQL, ale ciesze się że może w końcu ktoś mi pomoże :slight_smile:

Jak się więc zalogować do CLI - no i odrazu krok po kroku co mam robić?
A jeżeli polecasz to jak zacząć przygodę z Mysql Workbanch?

Poprzez wiersz poleceń wchodzisz do C:\xampp\mysql\bin i odpalasz tak: mysql.exe -u root
Powinno się zalogować bez pytania o hasło.

Pobierz aplikację o tej nazwie.

Może i fajniejszy, ale bardziej zbugowany niż PMA…

No na komputerze, który nie jest wystawiony do sieci Internet na pewno.

Druga sprawa, workbench używa się na komputerze do zarządzania, a nie na serwerze, a to spora różnica, bo dalej nie jest wystawiony na swiat.

Porównanie trochę nie trafione. Nie wnikam czy ma więcej dziur, ale dostęp do niego jest ograniczony.

To że coś (jakiś program) jest zainstalowany na serwerze nie musi oznaczać że jest on widoczny z zewnątrz… można obwarować odpowiednimi regułami…a wtedy nie widzę przeciwskazań aby na serwerze mieć workbencha…

Korzystałeś kiedykolwiek z workbench?

Ze wstydem przyznam że tak… korzystałem z tego czegoś programopodobnego.

Spróbuj zainstalować WebServ i sprawdź czy twój problem występuje i w tym programie.

Chyba jednak nie :wink:

Korzystałem przez jakieś 2h aby zobaczyć co to za programik. Wyjątkowy badziew (doklejanie ASCII do składni SQL? hej serio?). Poza tym - perła jęsli chodzi o mnie - brak wsparcia dla Windows 2019 Server. Tak dobrze czytasz - program serwerowy nie obsługuje serwerowego OS !!! Facepalm.

Chyba jednak pomyliły Ci się programy.

Dziwne, u mnie działa i nawet łączy się z serwerem MySQL.

@roobal dałeś screena z głównego ekranu, na którym nie ma ani jednej bazy. Dasz screena z indexu bazy?
Do tego momentu też działa bez problemu. Problemy zaczynają się gdy łączę sie do bazy > 1GB… wtedy nawet zwykły select jest problemem…

Jak pisałem łączy się do bazy. Na screenie nie moglem dać zrzutu z połączoną bazą, bo ciąży nade mną NDA - wirtualka z 2019 jest testowa w labie, ale zapinałem się do bazy produkcyjnej. W wolnej chwili postawię testowa bazę w labie, to dam Ci zrzut. W każdym razie ja wiem, że działa.

Ewentualnie szybciej będzie, gdy Ty pokażesz, że nie działa i co nie działa.