Problem z XMP

Siema, mam problem z swoim nowym pc. Dzisiaj skończyłem go składać, po włączeniu go monitor nie łapie sygnału plus sam komputer wyłącza się po 20 sekundach i włącza od nowa i tak w kółko. W ostatniej sekundzie słychać jak cooler przyspiesza. Konfiguracja:
Rtx 3060 Ghost
I5 11400
Gigabyte b560m d3h
16gb ram 3600 crucial ballistix
M2 kingston 1tb skc 2500
Zasilacz Vero l3 600 bronze od silentium
Chłodzenie Fera 5 dual Fan.
Macie pomysł z czym może być problem?

Z komputerem :wink:

Wymontuj na razie kartę graficzną i podłącz monitor pod zintegrowaną. Domyślam się, że nie masz zainstalowanego systemu?

+ wstaw zdjęcie z wnętrza blaszaka :slight_smile:

lub sprawdź, czy podpiąłeś dodatkowe zasilanie. :slight_smile:
Ewentualnie, czy monitor do płyty (nie karty) nie jest omyłkowo podpięty. :stuck_out_tongue:

Powinieneś mieć taki mały głośnik podłączony do tego kolorowego złącza (prawa strona na dole), czy on wydaje jakiś głos?

Dobra, rozkręciłem wszystko, podociskałem i już działa. Niemniej jednak pojawił się kolejny problem. Po włączeniu profilu XMP komputer wyłącza się i włącza w kółko dopoki nie odepnę go od zasilania. Pomaga tylko reset biosu. Stąd pytanie, czy potrafi ktoś robić ręcznie oc ramu? System ustawia mi na 2600 a możliwe jest 3600. Próbowałem przekładac kości na inne sloty ale nie pomogło.

Poskładałeś komputer włącz memtest i to zanim włączysz profil XMP. Jak to przejdzie to zostawiasz jedną kość i próbujesz włączyć XMP, memtest i tak dalej.

3200 max.

Intel Core i511400 Processor 12M Cache up to 4.40 GHz Product Specifications

Mówisz o tym https://www.memtest86.com ?
Używając tego programu mam zobaczyć czy wszystko jest okej bez XMP i dopiero wtedy włączyć ten profil XMP.

A no tak, teraz widzę. Mój błąd, że się nie doinformowałem. Czyli powinienem celować w te 3200 przy oc?

Podkręcanie pamięci w Ryzenie jest proste, ustawiasz najszybszy możliwy profil i to jest przeważnie ten który jest najwydajniejszy. Podkręcanie w Intelu jest ciut bardziej skomplikowane. Masz przełącznik Gear 1 i Gear 2, doczytaj. Do gier lepsze jest Gear 1, mniejsze opóźnienia, więcej klatek na sekundę. Co do podkręcania, próbuj kolejno coraz większe prędkości i sprawdzaj stabilność. Co ci po większej prędkości, jeżeli system będzie się resetować co chwilę? 3200 jest w specyfikacji, ale płyta pozwala na więcej, byle z umiarem.