Problem z zainstalowaniem Systemu

Witam

Jest taki problem, mam dysk 250 gb chciałem na nim zainstalowac system, ale gdy po sformatowaniu dysku, po restarcie komputera windows xp powinien zaczac sie instalowac ale dalej zaczyna botowac. Słyszałem ze moze byc to wina tego ze plyta glowna nie wykrywa dyskow wiekszych niz 130gb, ale gdy mialem 2 dyski spiete razem 40 gb i 250 (40 na master) wszystko dzialalo. Ale 40 gb sie zepsulo i trzeba zainstalowac win na 250.

Co mam z tym zrobić???

P.S Mam Windows z Sp2

Proszę o pomoc.

Prawdopodobnir w BIOS-ie masz ustawione ładowanie systemu w pierwszej kolejności z HDD, lub tylko z HDD.

Musisz prestawić na uruchamianie w pierwszej kolejności z CD/DVD (Optical Drive).

Zapomnialem dodac jeszcze jednego. Dalem ten dysk znajomemu aby zainstalowal na nim windowsa (sam dysk). Gdy go podpiolem zaczelo dalej botowac. Na poczatku myslalem ze nie ma tego windowsa. Ale to sprawdzilem gdy dalem naprawe dysku. Bylo do wyboru na ktory system chcesz sie zalogowac i byl widoczny te n windows. Probowalem robic sprawdzanie dysku po przez komende CHKDS -r ale nie pomoglo.

Rozumiem że rozpocząłeś instalacje Windows (zapewne XP) w kolejnym kroku instalacji sformatowałeś dysk i komputer uruchomił Ci się ponownie to wtedy owszem pojawiło Ci się to ze naciśniecie dowolnego klawisza spowoduje rozruch z CD nic nie naciskasz tylko czekasz i wtedy będzie kontynuował instalacje. Powyżej Ci napisano co zrobić gdyby w ogóle komputer nie startował Ci z płyty tylko w pierwszej kolejności czytał Ci Dysk Twardy. Mogą być wymagane sterowniki do SATA o które Cię mogło poprosić spotkałem się z problemem związanym z płytą Asus K8N i Dyskiem Maxtor SATA2 po prostu dysk raz się wykrywał raz nie w BIOS.

tak XP

tak uruchomil

nie pojawilo mi sie to, tylko “trwa sprawdzanie konfiguracji systemowej” lub cos w tym stylu

wiem gdzie to sie ustawia, czli tam w BIOSIe ma byc na 1 miejscu mój dysk? bo mam 3 miejsca 2 z nich to stacje cd

Mam dysk serial ATA a nie sata

akurat mam tą plyte glowna, a czy jest na to jakies rozwiazanie (aby zaczelo wykrywac dysk)?

Nie ma czegoś takiego, jak sterowniki dla dysków SATA.

Są sterowniki do kontrolerów IDE pracujących w trybie AHCI , lub RAID , które trzeba podać podczas instalacji (klawisz F6), lub zintegrować z płytą instalacyjną Winsows.

W tym przypadku dyski są widziane, więc kontroler nie pracuje ani w trybie AHCI, ani RAID.

to niech mi ktos wreszcie napisze co ja mam zrobic bo jak narazie nic konkretnego sie nie dowiedzialem. :frowning: I najlepiej takim uproszczonym jezykiem (bardzo bym prosil)

W mojej pierwszej odpowiedzi masz już napisane.

Z Twoich opisów sytuacji wynika, że BIOS widzi dysk, widzi go również Windows, bo z niego próbuje startować, ta wersją, którą wykonał Ci kolega.

Ty musisz tylko się jej pozbyć przez zainstalowanie nowego Windows.

W tym celu musisz ustawić w BIOS-ie uruchamienie systemu wyłącznie z napędu optycznego, do którego wcześniej musisz włożyć płytę instalacyjną Windows.

Uruchamiasz komputer z tego CD i dalej już z górki.

Proszę zapoznać z treścią poniższych tematów i zmienić tytuł swojego tematu na konkretny, mówiący o problemie. W tym celu należy użyć przycisku zmien.gif

:arrow: viewtopic.php?p=980957

:arrow: viewtopic.php?f=5t=210226

:arrow: http://rtfm.killfile.pl/#tematy

Pamiętaj również, aby przestrzegać zasad poprawnej pisowni oraz używać polskich znaków diakrytycznych (ą, ę, ć, ó, ł, ż, ź etc.) w celu większej czytelności i poprawnego przekazu. Nie spiesz się przy pisaniu postów, ponieważ tworzą się literówki i błędy, które nie dość, że zaciemniają stan rzeczy i zamazują przekaz, to jeszcze utrudniają późniejsze wyszukiwanie informacji.

Proszę edytować posta i wprowadzić w/w zmiany, bo temat poleci do kosza.