Problem z zainstalowaniem Windowsa XP

(Marlena Gorska) #1

Mam Problem z zainstalowaniem windowsa otóż problem tkwi w tym że gdy próbuje zainstalować windowsa to nie mogę bo jest podświetlone na szaro (screen poniżej) dodam że dziś kupiłem płytkę w sklepie i jest orginalna i mam Windowsa Vistę

Screen:

beztytuuqz7.jpg

w1280.png

(Cosik Ktosik) #2

W tamten sposób nie zainstalujesz XP na Viście.

Uruchom instalację windowsa z płyty, ale bootując z niej komputer. Włącz bootowanie z niej w biosie i uruchom z niej komputer.

Za bootowanie odpowiada opcja First Boot Device w oknie Advanced BIOS Features.

(Marlena Gorska) #3

yyyy... Tylko 1/3 z tego zrozumiałem

(fastman92) #4

Windows Vista nie możesz "zaktualizować" do XP. :smiley: Jaki masz BIOS? Jak Award to:

Wejðx do BIOSu klawiszem Delete (lub innym) W Advanced Settings w polu First Boot Device wybierz CDROM. W polu Second Boot Device ustaw Hard Disk.

(Pedrossi) #5

Później podczas ładowania Windowsa, wyskoczy taki komunikat: "Naciśnięcie dowolnego przycisku spowoduje rozruch CD" (albo podobnie), a później to już instalacja.

(Marlena Gorska) #6

A innaczej do Biosu nie mogę wejść bo klawiszem delecte rady nie daje ;(

(Cosik Ktosik) #7

Spróbuj klawiszem F2, a jak nie działa to podaj model płyty głównej.

(Pedrossi) #8

Jak włączysz kompa to powinien pojawić się jakiś komunikat typu "Press -- to enter setup"

(fastman92) #9

To spójrz przy włączaniu komputera przeczytaj to:

Please "F2" to enter Setup.

Zamiast podanego F2 będzie u ciebie po prostu napisane jakim klawiszem wejść do BIOSu.

(Marlena Gorska) #10

I jeżeli zainstaluje XPeka to nie odinstaluje mi się Vista?

(Pedrossi) #11

A chcesz się jej pozbyć?? Bo jak tak to format przy instalacji.

(Marlena Gorska) #12

O to chodzi że nie chcę się jej pozbyć

(fastman92) #13

To musisz przy instalacji XP wybrać partycję na której nie ma Visty. Jeśli nie masz wolnej partycji użyj programu Gparted w celu zpartycjonowania dysku. Do pobrania stąd:

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& ... ed+0.3.411

(Marlena Gorska) #14

Mam Vistę na c: a mam wolny d:

(Pedrossi) #15

Wiem, że w XP to możesz zrobić taki manewr, że wybierasz z którego wina chcesz korzystać. Poszukaj tego w Viście.

To na D możesz zrobić instal

(Marlena Gorska) #16

A tu takie coś można?

(fastman92) #17

Mimo to zainstaluj XP na drugiej wolnej partycji. Zaraz po instalacji będzie dostępny jedynie XP. Trzeba przywrócić bootsektor od Visty. Użyj programu EasyBCD w Viście, aby móc podczas startu komputera jaki system uruchomić.

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& ... CD+1.7.2.7

(Marlena Gorska) #18

Weszłem klawiszem F2 powiem jeszcze że mam laptop z Fujitsu Simens i mam opcje Adveneced a pod tym Hard Disk i coś jeszcze i zmieniam na cdrom i nic się nie dzieje zapisuje i włączam komputer i nic urachamia się normalnie :frowning: