Problem z zamontowanie dysku SSD NVMe M.2

Witam,
Mam mały problem z zamontowaniem dysku ssd M.2 do laptopa Acer A515-51G-77L9. Laptop fabrycznie takiego dysku nie posiada wiec postanowiłem dokupić go na własną rękę zamówiłem Samsunga 970 EVO otworzyłem obudowę zlokalizowałem miejsce ale ku mojemu zdziwieniu już coś tam było, był to Intel Optane Memory 16gb, postanowiłem go porostu wymienić na nowy i tu się zaczął problem ponieważ przy próbie uruchomienia laptopa pojawia się informacja o braku systemu ma ktoś może pomysł jak by można było to rozwiązać ? Z góry dziękuje za pomoc pozdrawiam.

Intel Optane Memory działa poniekąd jako “inteligentny bufor” dla danych z dysku HDD.
Nic dziwnego, że masz problemy, bo system przy włączonym szybkim starcie częściowo hibernuje się na IOM. (jak i również najczęściej uruchamiane programy/usługi …)

Włóż ponownie IOM, uruchom system, wyłącz Intel Optane w opcjach Intel Rapid Storage / Intel Optane Memory i usuń:

  • Intel® Rapid Storage Technology (Intel® RST) User Interface and Driver
  • Intel® Optane™ Memory User Interface and Driver for System Acceleration

W UEFI też wyłącz Intel Rapid / Intel Optane jeżeli taka opcja tam widnieje.
Po tym dopiero zamień IOM na dysk SSD i upewnij się, że bootowanie jest ustawione na HDD w pierwszej kolejności.
Możesz wtedy sklonować system i ustawić na bootowanie z SSD.

Zrobiłem tak jak pisałeś odołączyłem IOM w programach, wyciągnełem stary i wsadzilem nowy dysk sklonowałem system programem EaseUS Todo Backup Free wszystko szło dobrze system się sklonował, po ponownym uruchomieniu komputera wejściu do biosa i ustawieniu nowego dysku na pierwszym miejscu w managerze bootowania Windows nie uruchamia się próbowałem też przy starcie systemu wciskać f12 i wybrać z którego dysku ma się uruchomić ale komputer widzi tylko stary dysk, coś zrobiłem nie tak? czy jeszcze raz sformatować nowy dysk i spróbować sklonować jeszce raz.

A to SSD, czy NVMe?

Dokładnie taki https://www.morele.net/dysk-ssd-samsung-970-evo-250gb-pcie-x4-nvme-mz-v7e250bw-4188670/ w sklepie panowie mówili że będzie ok

Wg. opisów laptop wspiera NVMe; w BIOSie (UEFI) go widać?

W biosie go widać podobnie jak w " mój komputer", postaram się jak wrócę do domu zrobić zdjęcia biosa i wrzucić na forum


tak to się prezentuje, jednak w UEFI go nie widać myliłem się

W UEFI (ostatni obrazek) pozycję Secure Boot zmień na “Disabled”, potwierdź zmianę (chyba F10?), zrestartuj laptopa i zatrzymaj start F12. Może teraz będzie tam Twój M2?
A może ten filmik Ci pomoże?

Użyłem programu z filmu tyle że w przeciwieństwie do niego użyłem kopiowania dysku system się uruchomił ale mam taki problem że poznikały mi dyski

ok już je znalazłem wystarczyło wystartować system ze starego dysku

Nadaj litery dysków i tyle