Problem z zamontowaniem dysku w systemie Kubuntu

Witam!
Dlaczego nie mogę normalnie przejść i zamontować drugiego dysku w komputerze, dysku USB, a nawet telefonu? O co chodzi z tym błędem? a nie montuję tego ręcznie poprzez komendy w terminalu, tylko próbuję przejść do tego korzystając z Dolphina.

Ten błąd zawiera:

Error mounting /dev/sdc1 at /media/dawid/ADATA: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/sdc1, missing codepage or helper program, or other error

Jaka zła opcja? Zły system plików? NTFS przecież! Już nieobsługiwany? Pendrive z EXFAT też już nie działa!
Proszę o szybką odp. Tapeta mi nawet zniknęła. :open_mouth: System siada?
Kubuntu 23.10.

Uruchom kompa z jakiegoś Linuksa Live (dowolne distro ale nie Ubuntu) i podmontuj dyski, będziesz wiedział co jest grane.

Dzięki za info. Mam nadzieję, że to nie dysk HDD i walniete klastry. :o

Chociaż dysk SSD się też nie montuje - partycja NTFS z Win11. Mam dual Boot.

Pendrive jednak działa, ale telefon S23 Plus po protokole MTP już nie.

Dysk USB zewnętrzny od Adata, 2 TB, sformatowany w NTFS również nie działa. Pod Win11 wszystko chodzi cacy.

Zacznijmy od systemu na W

  1. Wyłącz hibernację
  2. Wyłącz fastboot
    Teraz czas na Ubuntu
  3. W konsoli wpisz:
    sudo apt install ntfs-3g
    Teraz spróbuj zamontować dysk i powiedz jaki masz rezultat.
    Da się zamontować dysk pomijając kroki jeden i dwa. Tylko jeżeli będziesz zapisywać coś na dysku NTFS rezultatem będą błędy na dysku. (Nie fizyczne, tylko błędy spójności dysku).

Nie czaję, czyli co:mogę zamontować partycję NTFS, ale nie powinienem zapisywać danych? O boże, a ja to robiłem może od kilku lat.

Po wpisaniu w terminal:

sudo apt install ntfs-3g

Dostaję to:

Czytanie list pakietów… Gotowe
Budowanie drzewa zależności… Gotowe
Odczyt informacji o stanie… Gotowe
ntfs-3g is already the newest version (1:2022.10.3-1ubuntu1).
ntfs-3g zaznaczony jako zainstalowany ręcznie.
Następujące pakiety zostały zainstalowane automatycznie i nie są już więcej wymagane:
fonts-tlwg-loma-ttf fonts-tlwg-typist-ttf gconf2-common libblockdev-part-err2 libc++abi1-15 libgconf-2-4
libhavege2 libplacebo208 libqt5script5 libunwind-15 nvidia-firmware-535-535.129.03
Aby je usunąć należy użyć „sudo apt autoremove”.
0 aktualizowanych, 0 nowo instalowanych, 0 usuwanych i 0 nieaktualizowanych.

Czyli co, zainstalowane już…

Hibernację i szybki rozruch wyłączyłem. Nic to nie dało.

Moja ostatnia próba. Spróbuj zamontować dysk i tuż po próbie na konsoli napisz:
sudo dmesg | tail
Jeżeli w wyniku zobaczysz komunikat jak niżej:
sdb1: volume is dirty and "force" flag is not set!
To przed zamontowaniem musisz wyczyścić „dirty bit” na partycji NTFS. Robi się to za pomocą, zamiast XXX podajesz swój dysk:
sudo ntfsfix -d /dev/XXX

Zródło: NTFS

odświeżam!
Wiecie co?? Działa! „samo” się naprawiło. :smiley: Kilka dni nie włączałem Kubuntu, spróbowałem znów i co? Działa. :smiley: Pendrive z ExFat, dysk na USB z NTFS, partycje z HDd na SATA - wszystko chodzi.

sudo dmesg | tail

@GreenB Wynik tej komendy:

[ 11.075489] Bluetooth: RFCOMM socket layer initialized
[ 11.075494] Bluetooth: RFCOMM ver 1.11
[ 16.474378] Bluetooth: hci0: Opcode 0x 40a failed: -107
[ 16.487853] systemd-journald[412]: /var/log/journal/e6bf542a6ced47e8923dcc6084e01535/user-1000.journal: Monotonic clock jumped backwards relative to last journal entry, rotating.
[ 16.581374] Bluetooth: hci0: hardware error 0x41
[ 49.808146] logitech-hidpp-device 0003:046D:4074.000A: HID++ 4.2 device connected.
[ 352.226821] loop17: detected capacity change from 0 to 130880
[ 1225.827863] ntfs3: Max link count 4000
[ 1225.827869] ntfs3: Enabled Linux POSIX ACLs support
[ 1225.827870] ntfs3: Read-only LZX/Xpress compression included

O co tu chodzi?
[EDIT]
Dodam, że ustawiłem tą tapetę z partycji NTFS, którą miałem (Przedtem miałem czarny pulpit). Zrobiłem restart i co? Tadaa! tapety nie ma, ale dyski się montują. Zauważyłem, że KDE tak jakby dłużej loguje użytkownika. Po wpisaniu hasła zmienia się rozdzielczość i chwile wisi na logo KDE. Prędzej tak nie było.

Skoro samo się naprawiło, powinieneś wyłączyć to co błędnie sugerowałem w poście powyżej. Jak znowu włączysz szybkie uruchamianie Win, komputer będzie uruchamiać się prawie minute szybciej. Pakiet ntfs-3g zostaw, jest niezbędny.