Problem z "zamrażaniem obrazu"

Problem pojawił się jakiś miesiąc temu, gdy w przeciągu kilku dni, bodajże podczas gry, dwa razy zamroził się obraz wraz z dźwiękiem i trzeba było zresetować komputer.

 

Komputer był mocno zakurzony w środku, więc uznałem że to przez to. Wyczyściłem komputer, wymieniłem pastę na procesorze i karcie graficznej trzy tygodnie temu. Przez dwa tygodnie wszystko działało, aż do poniedziałku gdy problem znów powrócił.

 

Od tamtego czasu miałem już z 10 takich przypadków, czasami obraz zawiesza się, a czasami robi się szary lub czerwony z pionowymi paskami. Gdy resetuje komputer, włącza się (wszystkie wentylatory się kręcą), ale ekran jest czarny, dopiero po kilku próbach ponownego włączania komputera, odłączania zasilania, wyciągania wtyczek, udaje się go uruchomić.

 

Oto co robiłem przez ostatnie dni, aby zdiagnozować i rozwiązać problem, ale nie pomogło.

  • Karta graficzna była podkręcana, tak więc powróciłem do domyślnych taktowań,
  • Ponownie rozkręciłem kartę, ale nie zobaczyłem nic podejrzanego,
  • Zmierzyłem napięcia na wtyku PCI-E od zasilacza (są w normie),
  • Przeinstalowałem sterowniki do akrty graficznej na nowsze i starsze,
  • Przekładałem pamięci RAM, do różnych slotów, uruchamiałem też komputer z jedną pamięcią,
  • Zmieniłem kabel od monitora z DVI na VGA.
  • Obciążałem komputer FurMarkiem, czasami ekran zamrażał się od razu, a czasami po 3 h testu wszystko działało (dopiero później podczas grania komputer się wykrzaczył)
  • Temperatury w komputerze w normie (karta graficzna nie przekracza 70 stopni w stresie)

 

Stawiam na uszkodzoną kartę graficzną (niestety nie mam możliwości sprawdzenia innej), może macie jakieś pomysły, co to może być.

 

Komputer składany 3,5 roku temu. Specyfikacja:

  • Intel Core I5 2500K (podkręcony do 4,5 Ghz)
  • ASRock P67 PRO3
  • Corsair 2x4GB, 1600MHz DDR3
  • Seagate 1TB
  • Sapphire Radeon HD 7950, 3GB DDR5 (384 Bit)
  • Silentium PC Deus G1 600W 80Plus Bronze

 

Z góry dziękuję za pomoc.

możesz też zobaczyć jak komputer się sprawuje pod linuxem uruchomionym z płyty.

ale, też podejrzewam, że to gpu, dobrze by było sprawdźić karte na innym kompie albo wsadzić do pc inną.

tylko jak wtedy obciążyć kartę?

Przeprowadź testy programem OCCT.

można benchmarkiem

Już drugi raz miałem sytuacje, gdy komputer zawiesił się podczas uruchamiania 3DMarka, ale nie testu, lecz samego programu.