Problem z - zapewne - Javą

Witam, na wstępie napiszę, że jestem nowy na tym forum i nie ukrywam, iż specjalnie założyłem tutaj konto w celu rozwiązania swojego problemu. A wygląda on następująco:

W lato, chyba w lipcu, podczas korzystania z komputera wysiadł mi prąd. Po ponownym uruchomieniu odczekałem ten moment, gdy Windows sprawdza czy wszystko jest w porządku. Następnie zacząłem robić na kompie te same rzeczy, co zawsze. Problem pojawił się wtedy, gdy chciałem uruchomić program Hattrick Organizer. W tym momencie następowało całkowite zawieszenie systemu i oprócz restartu nic nie dało się zrobić. Nie mogłem również otworzyć żadnych zdjęć (ten sam efekt co wyżej wymieniony). Przywróciłem system do poprzedniego zapisanego punktu - odzyskałem możliwość oglądania zdjęć. Problem z Hattrick Organizer jednak nadal pozostał. Efekt tego jest następujący:

  • nie mogę uruchomić tego programu, bo system się zawiesza

  • nie mogę USUNĄĆ tego programu, bo przy końcu odinstalowywania system się zawiesza

  • nie mam możliwości zeskanowania dysku

  • nie mam możliwości zdefragmentowania dysku

  • nie mogę korzystać z funkcji wyszukaj w Windowsie (zarówno tu, jak i wcześniej następuje zawieszenie)

  • musiałem wyłączyć wygaszacz ekranu -> ponieważ kiedy się już uruchomił, to również następowała zwiecha

Jakby nie patrzeć - jestem uziemiony, ponieważ nie mogę uczynić żadnych kroków “obronnych” na swoim komputerze (brak skanów -> nowe wirusy).

I teraz moje 2 pytania brzmią:

  • czy da się temu jakoś sprostać?

  • czy jest to możliwe bez formatowania komputera?

Byłbym wdzięczny za odpowiedź, pozdrawiam