Problem z zapytaniem sql

Witam,

Używam baz danych z pakietu OpenOffice. Mam 2 tabelki:

Tabela_1)klient_id, towar_id, ilość, data_zakupu

Tabela_2)towar_id, cena

Muszę napisać zapytanie sql (zrobić zestawienie): klienci (klient_id), których imię zaczyna się na B i kończy na Z (załóżmy, że imię = klient_id) i dokonali oni zakupu między 1-15 czerwca. W zestawieniu mam przedstawić (w tabelce, która będzie wynikiem zapytania): ‘klient_id’, ‘ilość’, ‘cena’, ‘data_zakupu’.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc, przepraszam za nieprofesjonalnych język, dopiero zaczynam naukę baz danych, a rozwiązanie przedstawionego problemu pomoże mi w rozwiązaniu kolejnych przykładów.

Pozdrawiam

Czekasz na gotowca? :wink: Pokaż co już masz i jakie pojawiają się błędy. Jak nie masz pojęcia o SQL - polecam http://www.w3schools.com/sql/ , wyjdzie znacznie lepiej niż próby zrozumienia gotowca. Podziel pracę na kilka etapów - wyświetlanie danych, złączenie ich z drugą tabelą, ograniczenie ich warunkiem daty, ograniczenie warunkiem nazwy. 

Odnośnie zadania: Na początek zmień to założenie i dodaj tabele klientów.

Imiona i inne nazwy własne są kiepskim pomysłem na ID, z kolei umieszczenie imienia/nazwy zamiast ID w tabeli 1 jest tak samo dobre jak nie gorsze (no i nie pasuje do zadania). Generalnie, ID to ID - zazwyczaj pole liczbowe z unikalnymi wartościami.

 

Odnośnie nauki: najpierw teoria, koncepcje ogólnie odnośnie baz, ralacji, whspomniany przez hindusa w3s, a potem krok po kroku zapytanie z zadania.