Problem z zasilaczem (chyba) oraz zakup nowego!

Witam,

piesze, ponieważ ma następujący problem, a więc kiedy odpalam jakąś wymagającą grę komputer od razu się wyłącza i muszę grzebać w ustawianiach cpu, bo jeżeli tego nie zrobię to Windows chodzi w bardzo dziwny sposób ( zacina się i crash’uje się dźwięk it.) . Myślę, że jest to spowodowane zasilaczem, który zapewne nie daje już rady i tu potrzebna jest mi wasza pomoc czy jest możliwe, że przyczyną mojego problemu jest popsuty lub za słaby zasilacz? Jeśli tak to prosiłbym o podanie propozycji zasilacza, który spełniałby wymagania mojego komputera i pasował do mojej płyty głównej. Z góry dzięki za odpowiedz.

Specyfikacja mojego komputera:

  • CPU Intel Core 2 Quad Q6600 (będę zmieniał procesor na xeon E 5450)

  • Płyta główna P5N-E SLI (Socket 775)

  • Karta graficzna NVIDIA GeForce GT 230 ( Będę zmieniał kartę na gt 650 2 gb)

  • Ram 9 gb ddr2

PS.Mój budżet na zasilacz

to około 100, 150 zł :slight_smile:

Jaki masz aktualnie zasilacz?
Jeśli dotychczas komputer pracował poprawnie i przed wystąpieniem problemu nie dokonywałeś jego rozbudowy, to prawdopodobnie przegrzewa się procesor. Napisz jaką ma temperaturę w spoczynku i pod obciążeniem.

Jakie temperatury ? Kiedy odkurzany ? Kiedy zmieniana pasta termoprzewodząca ?

Pobierz AIDA64 i testuj po kolei podzespoły (W opcji Narzędzia). kartę graficzną sprawdzić FurMark.

1 polubienie

Mój aktualny zasilacz to Feel 2


Ogólnie działał dobrze, ale kiedy chciałem rozbudować komputer o nowy procesor (xeon E 5450) zaczęły się problemy komputer wyłączał się, zacinał itp. Myślałem tez, że może jest to problem słabego chłodzenia procesora , mój “wentylator” to freezer pro 7 obraz

Ten zasilacz to bomba z opóźnionym zapłonem Miałem Fell 3 niby 500W ale po zakupie grafiki uznałem ze lepiej nie ryzykować i kupiłem taki zasilacz Thermaltake Smart SE 530W . Mam go już kilka lat trzyma napięcie i ma dość mocną linie 12 V u mnie ciągnie GeForce GTX 560 kilka dysków twardych i procesor C2D E8400 podkręcony do 3.7Ghz

1 polubienie

Zasilacz faktycznie nie jest pierwszych lotów.
Sam “wentylator” również nie wiele znaczy, jeśli źle przylega do procesora lub pasta termoprzewodząca straciła swoje właściwości.
Napisz jaką temperaturę ma procesor w spoczynku i pod obciążeniem.

1 polubienie

A więc temperatura procka w czasie normalnego użytkowanie to mniej więcej 35 stopni Celsiusza, karty graficznej to 36 stopni Celsiusza, a całej płyty głównej to 40 stopni, w czasie obciążenie raczej nie sprawdzę, bo komputer od razu się wyłączy, co do pasty termoprzewodzącej była ona zmieniana jakiś miesiąc temu i po zmianie komputer przez kilka dni działał dobrze, ale później znowu coś zaczęło szwankować.

ok, dzięki za pomoc

Jeszcze jedno pytanko czy na pewno zasilacz będzie pasował do mojej płyty głównej ?

Ciekawa sytuacja. Gdyby winny był zasilacz, komputer powinien reagować tak samo bez względu na wymianę pasty. Tak czy siak ten zasilacz i tak trzeba wymienić. Wtedy można dalej prowadzić testy.

Pytanie jeszcze jaka to była pasta.

Chłodzenie CPU nie jest takie złe, daje radę do 150W, a Twój procek osiąga 105W.

Była to pasta Arctic mx-4

Czemu miał by nie pasować też mam Socket 775 to jest normalna płyta ATX a zasilacz też jest ATX u mnie zasila płytę Micro ATX dokładnie ASRock G41C-GS

1 polubienie

dobra dzięki wolałem się upewnić

Sprawdzałeś czy twoja płyta obsługuje Xenony w specyfikacji nie ma o tym mowy oto lista Core 2 Extreme, Core 2 Duo, Core 2 Quad, Pentium Dual Core, Pentium 4, Pentium D, Celeron D

To ta płyta ASUS P5N-E SLI

Zrobiłem testy na programach, które podałeś w pierwszej odpowiedzi i wynika z tego, że chyba mam zepsutą kartę graficzną. Myślę tak, ponieważ tylko przy wykonywaniu testu na karcie komputer się wyłączył.

Facet, który sprzedawał mi procka zapewniał mnie, że jest on przerobiona tak aby pasował do mojej płyty głównej.

Przerobiony procesor?

chyba tak, przynajmniej tak pisał facet od którego go kupowałem. Ale teraz mam zamotywano stary procesor (Intel Core 2 Quad Q6600) więc nie wiem czy jest to istotne.

Są tacy majsterkowicze już kilka razy o tym słyszałem