Problem z zasilaczem (chyba) oraz zakup nowego!

(adam.adamt2) #1

Witam,

piesze, ponieważ ma następujący problem, a więc kiedy odpalam jakąś wymagającą grę komputer od razu się wyłącza i muszę grzebać w ustawianiach cpu, bo jeżeli tego nie zrobię to Windows chodzi w bardzo dziwny sposób ( zacina się i crash’uje się dźwięk it.) . Myślę, że jest to spowodowane zasilaczem, który zapewne nie daje już rady i tu potrzebna jest mi wasza pomoc czy jest możliwe, że przyczyną mojego problemu jest popsuty lub za słaby zasilacz? Jeśli tak to prosiłbym o podanie propozycji zasilacza, który spełniałby wymagania mojego komputera i pasował do mojej płyty głównej. Z góry dzięki za odpowiedz.

Specyfikacja mojego komputera:

• CPU Intel Core 2 Quad Q6600 (będę zmieniał procesor na xeon E 5450)

• Płyta główna P5N-E SLI (Socket 775)

• Karta graficzna NVIDIA GeForce GT 230 ( Będę zmieniał kartę na gt 650 2 gb)

• Ram 9 gb ddr2

PS.Mój budżet na zasilacz

to około 100, 150 zł :slight_smile:

(WODZU) #2

Jaki masz aktualnie zasilacz?
Jeśli dotychczas komputer pracował poprawnie i przed wystąpieniem problemu nie dokonywałeś jego rozbudowy, to prawdopodobnie przegrzewa się procesor. Napisz jaką ma temperaturę w spoczynku i pod obciążeniem.

(DewX) #3

Jakie temperatury ? Kiedy odkurzany ? Kiedy zmieniana pasta termoprzewodząca ?

Pobierz AIDA64 i testuj po kolei podzespoły (W opcji Narzędzia). kartę graficzną sprawdzić FurMark.

(adam.adamt2) #4

Mój aktualny zasilacz to Feel 2

Ogólnie działał dobrze, ale kiedy chciałem rozbudować komputer o nowy procesor (xeon E 5450) zaczęły się problemy komputer wyłączał się, zacinał itp. Myślałem tez, że może jest to problem słabego chłodzenia procesora , mój “wentylator” to freezer pro 7 obraz

(CHUDYxp) #5

Ten zasilacz to bomba z opóźnionym zapłonem Miałem Fell 3 niby 500W ale po zakupie grafiki uznałem ze lepiej nie ryzykować i kupiłem taki zasilacz Thermaltake Smart SE 530W . Mam go już kilka lat trzyma napięcie i ma dość mocną linie 12 V u mnie ciągnie GeForce GTX 560 kilka dysków twardych i procesor C2D E8400 podkręcony do 3.7Ghz

(WODZU) #6

Zasilacz faktycznie nie jest pierwszych lotów.
Sam “wentylator” również nie wiele znaczy, jeśli źle przylega do procesora lub pasta termoprzewodząca straciła swoje właściwości.
Napisz jaką temperaturę ma procesor w spoczynku i pod obciążeniem.

(adam.adamt2) #7

A więc temperatura procka w czasie normalnego użytkowanie to mniej więcej 35 stopni Celsiusza, karty graficznej to 36 stopni Celsiusza, a całej płyty głównej to 40 stopni, w czasie obciążenie raczej nie sprawdzę, bo komputer od razu się wyłączy, co do pasty termoprzewodzącej była ona zmieniana jakiś miesiąc temu i po zmianie komputer przez kilka dni działał dobrze, ale później znowu coś zaczęło szwankować.

(adam.adamt2) #8

ok, dzięki za pomoc

(adam.adamt2) #9

Jeszcze jedno pytanko czy na pewno zasilacz będzie pasował do mojej płyty głównej ?

(WODZU) #10

Ciekawa sytuacja. Gdyby winny był zasilacz, komputer powinien reagować tak samo bez względu na wymianę pasty. Tak czy siak ten zasilacz i tak trzeba wymienić. Wtedy można dalej prowadzić testy.

(DewX) #11

Pytanie jeszcze jaka to była pasta.

Chłodzenie CPU nie jest takie złe, daje radę do 150W, a Twój procek osiąga 105W.

(adam.adamt2) #12

Była to pasta Arctic mx-4

(CHUDYxp) #13

Czemu miał by nie pasować też mam Socket 775 to jest normalna płyta ATX a zasilacz też jest ATX u mnie zasila płytę Micro ATX dokładnie ASRock G41C-GS

(adam.adamt2) #14

dobra dzięki wolałem się upewnić

(CHUDYxp) #15

Sprawdzałeś czy twoja płyta obsługuje Xenony w specyfikacji nie ma o tym mowy oto lista Core 2 Extreme, Core 2 Duo, Core 2 Quad, Pentium Dual Core, Pentium 4, Pentium D, Celeron D

To ta płyta ASUS P5N-E SLI

(adam.adamt2) #16

Zrobiłem testy na programach, które podałeś w pierwszej odpowiedzi i wynika z tego, że chyba mam zepsutą kartę graficzną. Myślę tak, ponieważ tylko przy wykonywaniu testu na karcie komputer się wyłączył.

(adam.adamt2) #17

Facet, który sprzedawał mi procka zapewniał mnie, że jest on przerobiona tak aby pasował do mojej płyty głównej.

(WODZU) #18

Przerobiony procesor?

(adam.adamt2) #19

chyba tak, przynajmniej tak pisał facet od którego go kupowałem. Ale teraz mam zamotywano stary procesor (Intel Core 2 Quad Q6600) więc nie wiem czy jest to istotne.

(CHUDYxp) #20

Są tacy majsterkowicze już kilka razy o tym słyszałem