Problem z zoomem olimpus pen e pl1

Witam,

mam pytanie robiąc zdj na zoomie zwykłym (np.x3) wychodzą ładne zdj,tzn wyostrza łapie kontrast itp…

po wgraniu na komputerze takie właśnie są.Natomiast jezeli chce jeszcze wieksze przybliżenie np.x 15 konkretnego kwadracika z zdj ,tazke ładnie łapie ostrość wszystko pięknie fajnie…lecz po zrobieniu zdj nadal pozostaje zd jw dalekiej odległości podstawowej x3.mimo ze ewidentnie przybliżyłam dana rzecz.moje pytanie:Dlaczego tak się dzieje?jak mam zrobic by po pstryknięciu zachowac takie przybliżenie jakie było robione podczas zdj…?

a jaki posiadasz obiektyw ?? nie wiem jak jak w Pen’ie ale domyślam się że to zwyczajne przybliżenie cyfrowe te (x15) które przybliża obraz tylko na chwilę byś mogła wygodniej wyostrzyć zdjęcie.

używaj tylko realnego zoooma,cyfrowy sobie odpuść…

Zwróć uwagę na pogranicznik w trakcie zoomu.Do pewnego momentu jest optyczny…,potem cyfrowy…Uważaj na to!

Dodane 17.01.2011 (Pn) 21:29

Edit;

Kadrujesz?

Kadrowanie-zapisz…

nie wiem z jakiego edytora grafiki korzystasz…

No i czym fotografujesz…?

chłopie przecież wyraźnie jest napisane że ma olimpusa pen pl1… zoom w takim sprzęcie ustawia sie manualnie pierścieniem na obiektywie i nie ma opcji by przypadkowo przejść na cyfrowy…

Czy można prosić o link do takiej fotki z zachowaniem EXIF (metadane o wykonanej fotce) ?

Jak dla mnie to wygląda na odwieczny problem - brak statywu

druga opcja może się nie spodobać - należy oddać aparat do serwisu lub wgrać nowszy soft do aparatu -

może nie dokońca dobrze obsługiwać obiektyw lub obiektyw ma przesuniętą soczewkę w którejś z sekcji.