Problem zainstalowaniem WinXP Prof

Witam wszystkich forumowiczow:) Ja i moja kolezanka mamy probolem z instalacja windowsa XP PROF w komputerze. A wyglada to tak: bios sie odpala i widac ze dysk jest widziany przez BIOS, nastepnie plyta zostaje z WINXP wlozona do cdROM’u i nastepuje rozruch plyty, po czym pliki systemowe sa wgrywane i za chwile pojawia sie niebieski ekran z mozliwosciami jakie mozemy wykorzystac ( instalcja systemu, konsola odzyskiwania R i no i wyjscie z instalacji). Do tej pory jest w porzadku, ale jak klikne na opcje zainstaluj system lub klikne na konsole odzyskiwania, to wyswietla mi sie komunikat, zebym sprawdzila czy mam podloczony dysk i pozniej karze mi, abym wyszla z instalacji. Sytuacja jest o tyle dziwna, ze jak normalnie kolezanka odpala komputer, to system sie uruchamia i mozna prawie normalnie pracowac, bo jeszcze ma bledy po ataku wirusow. Nie wiem czy mozecie mi powiedziec, czy ta systuacja ma zwiazek z BIOS’em, bo moze jednak niewidzi dysku na jakims poziomie, czy moze byc przyczyna tego, ze jej dysk sie rozlatuje, czy moze tasiemka nie kontaktuje co jest podlaczona i czy moze ma to zwiazek z Biosem z ktory jest poprostu uszkodzony, bo moze powinnam wziac dysk do siebie i u mnie tam zainstalowac system, podlaczajac dysk bezposrednio do mojego komputera. Niestety powiem Wam, ze na tym etapie wszelkie pomysly i domysly mi sie juz koncza i z kolezanka stajemy sie bezradne wobec tej sytuacji. Naprawde ja i moja kolezanka bedziemy bardzo wdzieczne za wszelka pomoc, porady i wskazowki, byle tyko udalo sie to naprawic. A jesli chodzi o parametry jakie ma jej komputer to moge powiedziec, ze ma 512 ramu i 700MHz, wiecej rzeczy jest unknow (nieznanego pochodzenia). Dziekuje slicznie z gory za pomoc i cierpliwosc :slight_smile: Maria

dysk SATA :?:

Wiem tylko, ze dysk to jest Samsung 80 GB a tasiemka jest szara z plaska czarna wtyczka. No nie wiem czy Ci to cos pomoze, ale wiecej nie moglam sie dowiedziec od kolezanki ani sama za bardzo nie zdobylam informacji po rozkreceniu kompa :slight_smile: Czekam dalej od Was na pomoc :confused:

czy wtyczka wygląda tak:

tamasygnaowadx2.jpg

Wtyczka wyglada na ta co jest na zdjeciu poprawej stronie. Chyba ze obie sa takie same :slight_smile: I jaka ewentualnie moze byc przyczyna tego problemu? :slight_smile:

:arrow: jaka karta graficzna :?:

:arrow: ACPI włączone w BIOS’ie :?:

:arrow: czy sprzęt nie jest podkrecany :?:

:arrow: czy dysk masz podłaczony na Primary/Master :?:

Karta jest niewiadomego pochodzenia, wiec Ci nie powiem. Komputer nie byl podkrecany. Racze dyskj jest Primary z tego co pamietam,ale glowy nie dam sobie uciac. ACPI tego to nie wiem Kurcze, ze tez nie wpadlam, aby spisac ustawienia ACPI i Primary. Ale moze uda sie Tobie cos wymyslec :confused: Moze pies nie jest jeszcze pogrzebany

prawdopodobnie instalator “gryzie się” z którymś z urządzeń / stawaiam na kartę graficzną /, spróbuj tego:

  1. Jeżeli masz dysk sata zainstaluj odpowiednie sterowniki wciskając F6 na początku instlacji, oczywiśćie włóż wcześniej dyskietkę z sterami do kntrolera-odpowiedni monit pojawi Ci się na dole ekranu na początku instalacji,

  2. Pprzywróć ustaienia fabryczne biosu,

  3. spróbuj włączyć bądź wyłączyć obsługę ACPI /APIC / w biosie,

  4. spróbuj włączyć w biosie opcję “Assign IRQ for VGA” / bądź wyłączyć/,

  5. Opcje dot. pamięći ustaw na auto / jak najmniej agresywne /, a jeśli masz więcej kości pamięci zostaw tylko jedną byle nie mniej jak 128 MB,

  6. Wyłącz obsługę USB w biosie,

  7. odłącz zbędne w momencie instalacji komponenty jak karty rozszerzeń / dźwiękowa , modem, sieciowa, radiowa itp-zostaw tylko graficzną i potrzebny napęd /, odłącz także wszystkie peryferia / drukarkę /

Jeśli to nie pomoże przegraj całość płyty instalacyjnej na sformatowany dysk, uruchom system z dyskietki startowej pod win 98, następnie przejdź do katalogu “i386” i uruchom plik “winnt.exe” - oczywiście dysk musi być sformatowany w systemie fat 32, potem możesz przekonwertować na ntfs, dysk twardy ustaw na master, jeśli masz jakiś napęd na tej samej taśmie zostaw tylko dysk twardy

Napisałem dużo ale jeśli masz dobry dysk twardy i instalacyjny, któraś z tych opcji musi pomóc, trudno jednoznacznie stwierdzić co jest przyczyną na podstawie tego co napisałeś, dlatego wymieniłem Ci chyba wszystkie możliwe powodzenia

Złączono Posta : 30.10.2006 (Pon) 7:26

możesz jescze spróbować inna płytę z Windowsem, instalacja na innym kompie; raczej nie nie będzie to zbyt rewelacyjnie chodziło bo system musi być skonfigurowany z konkretnymi urządzeniami.

Niestety do tej karty graficznej nie ma sterownikow z dyskietki, tylko sam system ja zainstalowal. Co do ustawien w Biosie to czuje, ze mnie ten problem troche przerasta, poniewaz bios kolezanki rozni od mojego, a poza tym, tych funkcji w zyciu ich nie ruszalam, pomimo, ze wiem doczego one sluza (teoretycznie) :slight_smile: A moze da sie ominac jakos BIOS i poprostu jak sam napisales po odlaczac sprzetowo te wszystkie rzeczy jak: karta muzyczna, drukarka, floppy disk itd a zostawic ta karte graficzna plus oczywiscie dysk. I wtedy dopiero sprobowac zainstalowac u niej system, po odlaczeniu tych wszystich urzadzen. Co do zabrania dysku, to nie wzielam pod uwage, ze wtedy przyjmie moje sterowniki czyli innej niz ona ma w kompie. Ale z drugiej strony system na jej dysku powinnien sam sie dostosowac do jej komputera wykrywajac po szczegolne urzadzenia w jej komputerze, wiec tez tak powinno byc dobrze. Wiem, ze trudno jest okreslic gdzie tkwi przyczyna, ale jak mniej wiecej zweze poszukiwania tylko do BIOSu to jakos sobie dam z tym rade. Wazne jest, ze BIOS lub inne urzadzenia nie w jakis sposob uszkodzone, bo to bylby dla mojej kolezanki cos. A tak to damy sobie jakos rade. Wazne ze windows jakos (ledwo) odpala sie po acji z plytka Hiren’s, ale przynajmniej ucieszyla sie ona i ja ze mozna bylo pliki zgrac. Jeszcze jedna rzecz zauwazylam, ze ma troche zle skonfigurowany BIOS, ale jak bardzo on jest zle ustawiony to nie wiem, bo na tym moja wiedza sie konczy jesli chodzi o grzebaniu w BIOS’ie Wiec tak; jesli ktos ma jeszcze pomysl jak zainstaolwac system bez zbytniej ingerencji w BIOS’ie, to bede bardzo, ale to bardzo wdzieczna. Dziekuje slicznie z gory :slight_smile: :slight_smile:

wejdż w BIOS i w poszczególnych zakładkach klknij F7 lub F9 w zależności od biosa spowoduje to przywrócenie ustawień do wartoiści fabrycznych poźnieja save zapisz i wyjdź

Max moglbys jasniej. W jakich zakladkach, bo jest ich mnostwo. Wcisnac te klawisze to nie jest sztuka ;), ale trzeba wiedziec w ktorym momencie :smiley: Czekam na dalsze posty i pozdrawiam Was

w ostatniej zakładce jest opcja przywracania ustawien fabrycznych coś w stylu “load defaults values” potem F10 i zatwierdź przy wychodzeniu klikając Y.Oczywiście musisz wejść jeszcze raz aby ustawić bootowanie z cd romu.

czy karta graficzna to nVida :?:

De Niro, dzieki Ci za pomoc, ale okazalo sie, ze dysk mojej kolezanki ma szkodzone sektory i dlatego komputer wyswietla, takie glupawe komunikaty :slight_smile: Pozostalym forumowiczom, tez dziekuje za posty i wszelaka pomoc. Temat uwazam za zamkniety. Pozdrawiam Maria :slight_smile: