Problem ze sformatowaniem partycji systemowej

Witam wszystkich forumowiczów

Zacznę od początku, zanim przedstawię problem. Chciałem sobie po dłuższym czasie sformatować partycję systemowy (i tylko tę partycję), a resztę zostawić. I tutaj zaczęły się schody. Na początek, jakimś cudownym sposobem zostałem pozbawiony praw administratora jako administrator O.o Więc, teraz nie mogę z poziomu komputera:

  • sformatować partycji systemowej naciskając PPM i wybierając format

  • stworzyć nowego użytkownika o prawach administratora i z niego spróbować formatu

  • przez cmd nie działa także polecenie format ani żadne inne

Próbowałem nawet przez tryb awaryjny z wierszem poleceń ale tam także się to nie udało. Podejrzewam, że głównym powodem jest to, że mój system jest zaszyty na dysku a nie jest na płycie (ukryta partycja). W trybie awaryjnym pewnie się nie zgodził, bo wyglądało to tak jakby chciał wyczyścić cały dysk, razem z tą ukrytą partycją.

Gdyby ktoś chciał poradzić abym zgrał ten system na płytkę czy pendrive to od razu powiem, że nie mogę, dlatego, że nie mam uprawnień administratora. Nawet mam taką ciekawą rzecz, że nie mogę zainstalować żadnego programu który sobie pobiorę z internetu. Już naprawdę nie wiem co mam robić. Boję się tylko, że jak użyję jakiegoś specjalnego programu to usunie mi się ten ukryty system i wtedy nie będę miał nic. Nie chciałbym też utracić danych z drugiej partycji.

Bardzo proszę o pomoc. W razie jakiś pytań, wszystko dogłębnie wyjaśnię.

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

@down

Przepraszam za zły temat posta. Już go zmieniłem na wg. Mnie bardziej odpowiedni.

menfist , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie,używając przycisku image.php?album_id=20&image_id=4038

Nie można sformatować partycji systemowej w taki sposób, jak chciałeś. Po prostu system nie pozwoli “odciąć sobie gałęzi, na której siedzi” :slight_smile: . Można to zrobić w ten sposób jedynie dla partycji niesystemowych, a tego nie chcesz.

Sformatować partycję systemową możesz poprzez reinstalację systemu z płyty CD lub z pendrajwa bądź z partycji Recovery (laptopy), wykorzystując odpowiednią opcję instalatora i omijając podczas tej procedury inne partycje.

Najzwyczajniej w świecie wkładasz płytę do napędu, dajesz instaluj, wybierasz instalację niestandardową, wybierasz partycję z systemem, klikasz formatuj po czym klikasz dalej .

Właśnie znajomy dzisiaj też mi poradził, aby włożyć płytę i sformatować z niej :wink: Dzięki wielkie za pomoc.