Problem ze slider'em

Witam, mam 2 problemy z tak zwanym sliderem na stronie, na początek przedstawię z czego korzystam - Coda Slider , zaczerpniętym stąd:

http://jqueryfordesigners.com/coda-slider-effect/

Przerabiam go na swoje potrzeby i natknąłem się na 2 problemy: 1) Nie mogę przebić się przez problem tego, żeby poszczególne div’y wjeżdzały sliderem na ekran widzenia nie z “brzegu” div’a, ale z brzegu samej przeglądarki ( mam pomysł z dostosowaniem szerokości div’a do szerokości pobranej z rozdzielczości użytkownika - ale to trochę samobójstwo dobierać to przynajmniej do 9 szerokości rozdzielczości ) 2) Jest tutaj zrobiona class’a

ul.navigation a.selected

odpowiadająca za podświetlenie w menu danej pozycji wyświetlanej teraz na ekranie, a ja natomiast robię menu dwu poziomowe, to znaczy, że wybieram 1 pozycje 1 menu i tam mam np 5 pozycji które mi się podświetlają, i tak z menu jak i strzałkami mogę przesuwać te pozycje, ale jeśli strzałkami dojadę do 5 pozycji i wezmę dalej w prawo to cofnie mi na 1 pozycje, a chciałbym, aby przeniosło mnie na 2 pozycje 1 menu.

Zobrazowałem to w następujący sposób:

42241213.png

95878123.png

Jakbym mógł prosić o jakąś pomoc/wskazówki to z góry dziękuje, w razie potrzeby wrzucę jakieś kody źródłowe.