Problem ze słuchawkami w laptopie

Witam,
mam problem jak w tytule - nie działają mi słuchawki na laptopie.Sprawa jest o tyle dziwna,że jeszcze do wczorajszego wieczora działały bez problemu.Wieczorem w trakcie słuchania przestały działać,tzn.dźwięk z laptopa słychać było normalnie,tak jakby słuchawki w ogóle nie były podłączone.Najpierw zaczęło się od krótkich momentów,kiedy musiałem trochę docisnąć wtyczkę w laptopie,żeby głos był w słuchawkach,później nawet ten sposób przestał być skuteczny,bo w słuchawkach pojawiał się zniekształcony głos,a właściwie jazgot.I tak jest do teraz.Sprawdziłem w Panelu Sterowania (Dźwięk),a tam w ogóle ich nie ma,mimo że są podłączone.Słuchawki są dobre,sprawdziłem na komputerze.Inne słuchawki też na laptopie nie działają.Da się to rozwiązać jakimś domowym sposobem,czy laptop do naprawy?

Prawdopodobnie coś nie tak jest z kartą dźwiękową.

Da się to jakoś sprawdzić domowym sposobem czy tylko naprawa?Nie znam się na komputerze itp,ale skoro to coś z kartą to dlaczego głos działa normalnie,tylko słuchawki nie działają?

Jak głos działa normalnie to chyba wejście na słuchawki jest zepsute.

Też tak pomyślałem,ale nie wiem jak mogłoby się zepsuć,bo praktycznie nie odłączam słuchawek od laptopa i wczoraj zaczęło się psuć też w trakcie słuchania.Od czego w takim razie mogłoby się popsuć?

Skoro to nie karta ani wejście, to może to byś sterownik karty dźwiękowej. Sprawdź czy masz najnowszy sterownik. Klikasz PPM na ikonę windows’a Menedżer Urządzeń > Wejścia i Wyjścia Audio klikasz PPM na sterownik i wybierasz Aktualizuj sterownik


Jak to nie zadziało to będziesz musiał oddać laptop do serwisu.

Zrobiłem tak i po wybraniu opcji “Wyszukaj automatycznie zaktualizowane oprogramowanie sterownika” pojawił się komunikat “Dla urządzenia jest już zainstalowane najlepsze oprogramowanie sterownika.System Windows ustalił,że oprogramowanie sterownika dla tego urządzenia jest aktualne”.

Uszkodzone gniazdo audio. Da się naprawić. Przelutować obecne, albo wstawić nowe. Kilka złotych za gniazdo i zależnie od serwisu za usługę.

OK,ale jak mogło się uszkodzić?Słuchawek praktycznie nie odłączam,laptopa też nie zalałem ani nie upuściłem itp,więc zastanawiam się jak to się mogło stać?

Rusza się.
Wtyczka jest wlutowana w płytkę pcb, może się uszkodzić sam lut od nóżek gniazda, jak i rozdziewiczyć gniazdo można.

Bywa, że wejścia padają po pierwszym razie. Bardzo często wciśnięcie tanich słuchawek, tych z charakterystycznym zielonym jackiem, i podłym kabelkiem jak sznurówka potrafi wykończyć port. Tak samo takich plastikowych, lub srebrnych stalowych, skręcanych. Bywa po prostu, że są one odrobine zbyt duże, pewnie kwestia tolerancji maszyny na produkcji, może stare już? Poznać można po tym, że wyjątkowo ciężko wchodzi, z oporem.

Tak czy inaczej, prawdopodobnie gniazdo do wymiany. A zniekształca, bo idzie przez obie słuchawki jednocześnie z jednego kanału.

Słuchawki mam od trzech lat,ale używam regularnie gdzieś tak od półtora roku,pasują idealnie.Nie było z nimi żadnych problemów do teraz.Być może są słabe (Sennheiser),nie znam się,ale dla mnie były wystarczające.
Skoro do wymiany,to trudno,chociaż liczyłem że może bez tego się obejdzie.

Sennisher to dobra firma, ale też robi tanie słuchawki :wink:

Nie tutaj jest problem. Problem został zdiagnozowany i opisany. Czytaj ze zrozumieniem :wink: Sam gniazdo wymienisz za kilka złotych, serwis za usługę weźmie minimum 50 zł i to polecam.

Sam się za to nie będę brał,wolę żeby to było zrobione fachowo:wink:.Dzięki wszystkim za pomoc:slightly_smiling_face::+1:

Chyba, jeśli będzie bardzo proste gniazdo i płyta wyjęta i podstawiona pod nos. I to jeszcze jakiś mało zajęty serwis. Pamiętaj, że z tego 50zł połowa to podatki, kilak zł koszty, jakiś grosz dla serwisu i jeszcze trzeba pracownikowi zapłacić. A takie rozebranie laptopa, wyjęcie płyty, wylutowanie, zamówienie gniazda, wylutowanie (teraz topniki bezołowiowe, 360 C, czasami trochę taśmy idzie, ale bywa, że trzeba topnik użyć do wylutowania o niskiej temp.) złożenie do kupy. Chciałbyś to wszystko zrobić jako pracownik za 15zł?

Średnia cena wymiany gniazda wacha się od 100 do 200zł

Pisałem :point_down:

Żeby sobie nie wyobrażał, że znajdzie gniazdo u majfrenda za 3 zł i ktoś mu to za piwo zrobi :wink:

Ale sama usługa jest raczej prosta.

Mniej więcej wygląda tak u pana Kazia z “internetów” https://youtu.be/u_0qiXbn9k8
Ja za 50zł, bym nawet nie rozbierał, szanuję ludzi którzy u mnie pracują, to nie Chiny. :wink: Po znajomości może ktoś ogarnie, jak pan Kazio z filmu.

Ja Ci przecież nie ustalam cen. Rób za ile uważasz, albo za ile rynek pozwala. Spokojnie. Bez nerwów.

Pamiętaj, że w serwisach komputerowych bywa też i tak, że jak już rozkręcą laptopa to zabierają sobie z niego jego zawartość. A w miejsce tego dadzą jakiś tani szmelc, że nawet się nie zorientujesz. Ale działać będzie lecz nie wiadomo jak długo :slight_smile: