Problem ze słuchawkami

(patrycja00454) #1

Jakiś czas temu kupiłam słuchawki z mikrofonem THOMSON EAR3005BK i korzystałam z nich z mojego Huawei Mate 10 Lite. Dzisiaj podczas rozmowy przez telefon okazało się, że nagle popsuła się jakość dźwięku, mój rozmówca nie słyszał mnie, za to dźwięki dobiegające z oddali były wyraźniejsze. Potem zauważyłam kolejny problem - telefon nie wykrywał słuchawek, kiedy były prawidłowo wpięte i widział je tylko po wpięciu do mniej więcej połowy. Sprawdzałam inne pary słuchawek z moim telefonem i tamte działały bez zarzutu. Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć co mogło się zepsuć? Wtyczka?
Jeszcze dodam tylko, że ta sytuacja zdarzała mi się kilka razy już wcześniej z innym modelem telefonu i innymi słuchawkami.

(LORDEK) #2

Problem z wykrywaniem sugeruje problem z gniazdem w telefonie. Te inne słuchawki co podpinałaś również były z mikrofonem? Sprawdź te nowe słuchawki w innym telefonie. Skoro rozmówca nie słyszał Ciebie, ale dźwięki z oddali to sugerowałbym sprawdzenie czy przypadkiem nie ma problemu w gnieździe w miejscu gdzie wykrywany jest mikrofon. Być może z braku połączenia w gnieździe mikrofonu włączał się mikrofon wbudowany w telefon.

(patrycja00454) #3

Słuchawki podpinane wcześniej były bez mikrofonu, ale nie było żadnego problemu z dźwiękiem, telefon je wykrywał.
Próbowałam podpinać te nowe słuchawki do dwóch innych telefonów - w jednym działały dobrze, w innym telefon w ogóle ich nie wykrył.

(LORDEK) #4

Wtyczka ze słuchawek nie jest jakoś uszkodzona? Wszystkie trzy linie na wtyczce wyglądają w porządku? Linie (a raczej części, bo same linie oddzielają od siebie poszczególne kanały)to lewy kanał, prawy kanał i mikrofon.

Jak nie ma na którejś odpowiedniego styku z gniazdem to może być problem z wykrywaniem. Gdy wciskasz wtyczkę do połowy, kiedy telefon w końcu wykrywa słuchawki to jak słychać dźwięk?

Na razie problemy wskazują na uszkodzone gniazdo w telefonie, ale sprawdź wcześniej czy na dnie nie zebrały się jakieś paprochy. Częste wciskanie i wyciąganie słuchawek w końcu doprowadza do uszkodzenia gniazda. Być może też wystarczy niektóre blaszki w gnieździe porozginać.

(Rosemary Kid) #5

Pewnie uszkodzona wtyczka albo gniazdo (bo skoro te bez mikrofonu działają to pewnie ten pin się uszkodził). Wyczyść dokładnie gniazdo w telefonie żeby nie było paprochów i spróbuj wtedy. Jeśli tylko te słuchawki sprawiają problem to pewnie masz uszkodzoną wtyczkę (wtyczka jest banalna do wymiany dla kogokolwiek umiejącego lutować). Musisz tylko kupić wtyczkę jack z mikrofonem i dać komuś kto ma lutownicę to Ci zrobi. W moim telefonie (LG G4C) było uszkodzone gniazdo i objawy były bardzo podobne.

PS Nie macie wrażenia że te gniazda jakoś często się psują? Gniazda w sprzętach 20+ letnich działają nadal a w rocznym telefonie już są problemy?