Problem ze spadkami wydajnosci laptopa ACER ASPIRE V3-772G

Parametry:
Intel® Core™ i7-4702MQ (2,2GHz-3,2GHz)
Intel HD Graphics 4600
NVIDIA GeForce GTX 850M 2GB
26 GB RAM
Dyski
SSD 128GB - system
2 x 1TB HDD
WIN10
Matryca 1600x900 + monitor FHD

Probem pojawił się nagle, zauważyłem go podczas gry w Assassin’s Creed: Odyssey. W trakcie gry nastąpowały co jakies kilkanascie min nagłe ścinki. aż do całkowitego zacięcia gry , w trakcie zacięć rozłączał sie również bezprzewodowy pad. Problem pojawia się też w innych grach bez względu na ustawienia grafiki. w trakcie zwykłego uzytkowania laptopa nie widać za bardzo problemu.

Układ chłodzenia regularnie czyszczony, próbowałem też reinstalacji i zmiany sterowników karty graficznej. Zrobiłem też format systemu i niestety bez zmian. Temperatury GPU w spoczynku w granicach 40st. w stresie w granicach ok. 80st…Procesor w stresie nie przekracza raczej 70st. W załącznikach screen z GPU-Z gdzie widać na wykresach momenty lagów, jakby GPU wyłączało się.

Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.

Kup komputer do gier, nie laptopa. :wink:

Freezy, lagi itp. może powodować zrzucanie zegara przez GPU/CPU i prawdopodobnie to ma miejsce - laptop ma tak ustawione by próbował zbić.

Natomiast rozłączanie pada teoretycznie może sugerować problem w z czipem/ elektroniką.

Z Twojego opisu wynika, że bez gier-> obciążenia-> grzania problemu nie ma, czyli bym stawiał temperaturę. Zdejmij panel dolny, laptopa , postaw na podstawce chłodzącej, jak masz najtańszą nawet, i potestuj gry i temperatury. Jeżeli będzie stabilnie…masz rozwiązanie. :wink:

Podstawkę mam, lecz nie jest skuteczna, problem pozostaje. Wiele lat działało bez problemu z tymi temperaturami, w okresie świątecznym trochę więcej pograłem i było cały czas ok również z padem, a tu nagle po świętach tak z dnia na dzień lagów dostał. Dodatkowo od razu po wyłączeniu gry jak już spada temperatura w granicach 50-60st. tez zauważyłem lekkie lagi przez chwilę. Więc temperatura chyba nie jest do końca problemem. Myślałem że może któryś dysk może pada, gry są akurat na HDD, według crystal disk info wszystkie są ok.

Pokarz wykres prędkości z HD Tune lub podobnego, brak bad sectorów nie oznacza “zdrowia”. Pokarz też prędkości systemowego, może spadki z plikiem wymiany… ale przy 24 GB RAm on powinien być martwy.

BTW. Kiedy czyściłeś, wymieniałeś pasty?

Jak będę w domu to sprawdzę prędkości. Układ chłodzenia czyszczony z wymianą pasy i termopadów jakoś we wrześniu i przedwczoraj od razu po zauważeniu problemu.

… ale jakies przyzwoite, nie silikon made in China?

Arctic mx-2 sprawdzona przeze mnie na wielu maszynach.

toshiba ssd wdc%20%E2%80%94%20kopia

No to dyski zdrowe. A inna grę masz poza AC do sprawdzenia? Nadal myślę, ze to cos z temperaturami, ale… sprawdźmy dla spokoju.

Sprawdzałem jeszcze na Spyro Reignited Trilogy i to samo bylo.

Hmm, zauważyłem jeszcze jedną zależność. Bo w te gry grałem na padzie bezprzewodowym od xboxa. Włączyłem jeszcze raz spyro na padzie i ledwo po minucie lagi po czym wyłączyłem pada i po chwili wszystko wróciło do normy, pograłem jakies 15min następnie włączyłem znów pada i od razu lagi. Karta sieciowa?

Zagadka rozwiązana. Powiem szczerze, że jestem zdziwiony, że takie coś ma wpływ na lagi, ale winowajcą były nazwyczajniej w świecie słabe baterie w padzie. Wymieniłem w kontrolerze xboxa baterie na nowe i wszystko pięknie działa jak wcześniej. Człowiek całe życie się uczy. Choć bardzo dziwne jest że słaby sygnał z pada powoduje nagłe zrzucenie zegara GPU/CPU podczas gry.