Problem ze sprzętem. Czy może ktoś pomóc?

(Pooo Weee R) #1

Witam.

Mam problem z komputerem. Mianowicie od czasu wymiany starych podzespołów komputera tj pamięci ram, płyty głównej z procesorem, karty graficznej i zasilacza mam wieczny problem z blue screenami i samoczynnym resetem komputera. Kilka razy dawałem go do przejrzenia informatykom i sam również móżdżyłem nad owym problemem jednak w dalszym ciągu problemy występują a ja i informatycy nie mamy pojęcia od czego są zależne. Głownie blue screen dotyczy błędu STOP 0x0000124. Ramy były testowane programem MEM-Test który nie wykazał żadnych problemów ze sprzętem, dysk skanowałem programem HD Tune w poszukiwaniu bad sectorów, który również nic nie wykazał. Procesor także był sprawdzany pod względem wydajności i poprawności działania i tak samo brak jakichkolwiek zastrzeżeń mimo to system wciąż jest niestabilny. Zachodzę z tym w głowę bo wiecznie dokuczają owe problemy z kompem. Wtopiłem już full kasy w ten cały interes a nadal nie znam rozwiązania. Sprawdzałem w programie debugging tools windows opisywany błąd blue screen i dowiedziałem się ogólnej informacji problemu: Hardware. Nic innego program mi nie podpowiedział. Podgląd zdarzeń stwierdził błąd typu MEMORRY.dump i tak został on opisany. Jednak kości pamięci są nowe i rzekomo sprawne. Specyfikacja mojego sprzętu to:

Płyta Główna - MSI 7502 ver 1.2 obsługująca szyny pamięci do 800MHZ 4 sloty na ram (DDR2) Socket procesora-775

Procesor- Intel Core 2 Quad Q8300 2,5GHZ Cache 4MB

Grafifka- Geforce 9800GT 1GB z dodatkowym chłodzeniem Arctic

Kości Pamięci RAM- 8GB DDR2 (2x Kingston HyperX 1066MHZ 2GB), 1x Kingoston 800MHZ 2GB, 1xGood Ram 800 MHZ 2GB

Zasilacz- Chieftec 500W

Ze starych części został jedynie HDD 250GB Samsunga Sata

Ściągałem już sterowniki chipset i to w niczym mi nie pomogło. Wiatrak na procesorze to AVC wraz z maskownicą do procka.

Sprawdzałem napięcia w programie HWmonitor które przedstawia się następująco:

Ramy były już zmieniane pozycjami w bankach pamięci na płycie głównej pare razy i również dupa. Jeśli jest na sali lekarz który zna się w temacie bardziej niż ja i dotychczasowi informatycy razem wzięci i jest w stanie pomóc zapewniam że jestem w stanie wynagrodzić odpowiednią kwotą szczęśliwca :slight_smile: Oczywiście uprzednio uzgadniając odpowiednią kwotę i poprawne udzielenie pomocy :slight_smile: Czy znajdzie się ktoś taki kto wybawi mnie od tego koszmaru? :stuck_out_tongue: Pozdrawiam :slight_smile:

(igrek) #2

Tak pi razy oko stawiam na to że sterowniki grafy ci sypią. Podkręcałeś proca? Co za zasilacz masz?

(L2m1k3) #3

mój głos daje na albo padającą płytę albo gryzące się pamięci. protestuj wszystkie kości osobno jak się zachowują, zarzuć memtesta na parę godzin i obserwuj rezultaty.

(Pooo Weee R) #4

Wątpię że to sprawa sterów robi mi takie cuda, bo sterowniki obecnie mam najnowsze od Nvidii i przy grach wszystko jest ok (przykładowo Max Pazne3) na pełnych detalach szło wyśmienicie bez jakichkolwiek krzaków i blue screen-ów. Wcześniej miałem stare stery i problem był ten sam. Zasilacz jest Chieftec 500W. Ostatnio mam wątpliwości co do chłodzenia na proca ale boję się w tym dłubać żeby czasem czegoś nie przejarać a sprzęt jest nowy i wszystko system sam sobie dopasowuje do odpowiedniej pracy. Co mogę jeszcze dopisać, to to że nieraz przy samym starcie systemu komp potrafi 5 razy wywalać błędy i ponownie się uruchamiać a czasami pracuje przez pare godzin normalnie i nie ma żadnej lipy.

-- Dodane 26.07.2012 (Cz) 18:17 --

Płyta jest nówka i wydaje mi się że nie powinna sprawiać kłopotów, aczkolwiek natura rzeczy martwych jest taka jaka jest i nie wykluczam również takiej możliwości chociaż szczerze w to wątpie. Sprawa kondersatorów np jest bezproblemowa tzn nie widać na nich żadnych tulipanów itp. Problem jest po prostu upierdliwy i na prawdę nie wiem w czym rzecz ale zastosuję Twoją sugestię i sprawdzę pamięci jeszcze raz pomimo tego że były już sprawdzane.

-- Dodane 26.07.2012 (Cz) 18:19 --

Procesor nie był podkręcany z uwagi na swoją świeżość i jak dla mnie wystarczające osiągi swojej pracy. :slight_smile:

(Grosjean) #5

Witaj. Użyj programu BlueScreenView i sprawdź dokładny opis bluescreenów.

Napisz czy wszystkie bluescreeny są takie same (wrzuć nam pełny opis jakiegoś z w/w programu). Miałem jeszcze pytać o temperatury, ale jeżeli piszesz że tak się też dzieje na starcie, to to raczej odpada. Wykonaj tez może aktualizację biosu płyty głównej.

(Pooo Weee R) #6

Na wstępie dzięki wielkie za polecenie tego programu :slight_smile: Nie wiedziałem że w ogóle taki istnieje. Dzięki temu dowiedziałem się chociaż od jakich sterowników pochodzą owe błędy. Porobiłem print screeny i oto one. Najczęstszym błędem jest ten 0x000124 a reszta to pojedyńcze przypadki:

(Grosjean) #7

Kod 0x000124 to problem sprzętowy (jak sam z resztą napisałeś). Mnie nie podobają się te Twoje pamięci. Masz tam prawdziwy mix electronics.

Pisałeś że zamieniałeś je miejscami. A czy mógłbyś zostawić w komputerze np. jedynie te Kingstone 1066MHz 4GB i pracować przez jeden dzień tylko na nich? Konflikt pamięci wydaje mi się najbardziej pasujący.

Tu masz link http://www.msi.com/service/Live-Update-5-Manual/ do programu do aktualizacji Biosu dla MSI. Ale najpierw może popracuj na tych dwóch kościach RAM.

Daj znać czy problem udało się rozwiązać.

(Pooo Weee R) #8

Spoko :slight_smile: Dzięki wielkie za poradę.

Na pewno zastosuję się do wskazówek i dam znać jak to wygląda. :slight_smile:

-- Dodane 28.07.2012 (So) 18:15 --

Niestety instalacja nowych updatów w niczym nie pomogła. Chciałem zaktualizować również biosa ale okazało się że obecna wersja jest ok i system nie chciał go zaktualizować. RAMY zostawiłem wg wskazówek tak żeby komp śmigał tylko na 4GB Kingstona i to również w niczym nie pomogło. BSODY w dalsym ciągu występują i komputer cały czas mi siada :/. Przetestowałem pamięci MEMTestem i on także nic nie wykrył... :confused: Wszystko w należytym porządku a problem cały czas jak był tak jest... :confused: Szlag by to trafił... :confused:

(Grosjean) #9

Dobrą zagadkę dałeś. Możemy szukać dalej. Twoja płyta posiada zintegrowaną grafikę. Odinstaluj sterowniki od GeForca, odłącz go, zainstaluj sterowniki do integry i spróbuj z niej korzystać.

(Pooo Weee R) #10

Oddałem sprzęt do kolejnego informatyka... Mam nadzieję że problem zostanie zdiagnozowany i usunięty... :slight_smile: Dzięki za porady :slight_smile:

(Henio Mazurek) #11

Tutaj raczej dysk jest uszkodzony. Jeśli sterowniki i pliki systemowe psują się same z siebie to znaczy, że źle działa nośnik który je przechowuje. HDTUNE to HDTUNE. Sprawdź to na czymś co działa - MHDD. Pobierz Parted Magic, nagraj, zbootuj -> Extras menu -> MHDD. F8 to odczyt SMART - tam Cię interesuje liczba realokowanych sektorów i wątków. F4 - skan powierzcni dysku.

Daj znać co informatyk powie.