Problem ze sprzętem komputerowym (częste zawieszanie się)

Witam bardzo serdecznie.

Otóż mam problem z pewnym zestawem komputerowym, komputer oparty na podzespołach:

Asus A8N

AMD Sempron 3200+ (1.8GHZ) chłodzenie BOX

1 GB RAM Elixir

Radeon 9550 256 agp

HDD 160GB + DVD wszystko na SATA

Zasilacz 350W iBox

Problem jest następujący. Komputer zawieszał się dość często podczas normalnej pracy w Windowsie, tj. przeglądanie internetu itp. Zawieszenie polegało na chwilowym unieruchomieniu pulpitu jak i również myszki doprowadzając do samorestartu. Po restarcie ukazywał się w błąd loadera “Brak pliku NTLDR”.

Po zostawieniu komputera na jakieś 10 minut, system włączał się normalnie. CHKDSK wykazywał szereg błędów na dysku, po czym je naprawiał. Zauważyłem, że w tym czasie temperatura procesora wynosiła koło 70 stopni, więc stanowczo za dużo. Udało mi się po podwyższeniu obrotów wiatraka zniżyć temperaturę do około 54 stopni podczas pracy w Biosie w czasie około 30 minut. Po tym zabiegu komputer hulał u mnie w domu 3 dni na okrągło z włączonym Bechmarkiem 2003. Zero zawieszenia. Oddałem ten zestaw do klienta myśląc, że już jest wszystko w porządku. Niestety u Klienta zawiesił się po około 5 dniach pracy i to samo co było. O jakichś syfach nie ma mowy, komputer jest czysty, a system świeży.

Przetestowałem również pamięc RAM, nie ma żadnych błędów. Podzespoły są nowe, za wyjątkiem płyty głownej i procesora.

Co mi radzicie…

Dziękuję za odpowiedzi.

Miałem podobny problem. Bardzo podobna konfiguracja. Był w serwisie gdzie stwierdzono że wszystko jest OK. Wymieniłem co sie da oprócz płyty głównej i dysku, pomogło na jakiś czas i potem znów to samo. Zaobserwowałem tylko że temperatura na procesorze byla wysoka. Teraz siedzi na tej płycie AMD Sempron 2200+ i narazie wszystko jest OK. Moze w twoim wypadku wymiana proca na słabszy tez pomoże. Pomyślał bym też o zasilaczu. Ale zobaczymy co inni napiszą.

aktualnie zmieniłem zasilacz na 450W a więc zobaczymy co z tym będzie.

Sprawdź temperaturę reszty podzespołów w idle i stresie.

Na początek HWMonitor i jego maksymalne odczyty.

temperatura wg HWMonitor to:

procesor - średnia 49, maksymalna 57

dysk - 33 - 35

pada płyta główna

:smiley:

miałem podobnie w starym kompie i okazalao się że padło coś od podawania napięcia na procek

podejrzewam dokładnie to samo… i chyba nic nie wyczarujemy.