Problem ze startem kompa

witam

jakiś czas temu włączając komputer pokazała mi się informacja, że jakiś kłopot z zegarem i CMOS itd. Komputer nie zapamiętywał ustawień - godziny i innych rzeczy i przy włączaniu dawał jakieś dźwięki. Pokazywało się również okno z logo płyty głównej, procesora i nazwa biosu - nigdy wcześniej tego nie było :confused: zawsze pokazywała się lista ładowania urządzeń - RAM, procek itd. Wymieniłem baterię na płycie głównej i komunikat zniknął. Niby wszystko wróciło do normy, ale dźwięki nadal zostały i to okno z tymi logami też zostało. Komputer włącza się normalnie,można na nim pracować grać ale nie daje mi spokoju, o co chodzi z tym logiem i dźwiękami. Czytałem na temat tych dźwięków - są to dwa krótkie dźwięki, bios: AMI. Było napisane na jakiejś www że to problem z parzystością i odświeżaniem ramu. mam 2x 256 mb i teraz dokupiłem jeszcze 512 mb. dźwięki nie zniknęły. resetowałem bios - tez nie pomogło. jeżeli ktoś zna przyczynę to niech napisze :smiley:

Microsoft Windows XP Professional SP2

Intel Pentium 4, 2600 MHz (13 x 200)

MSI 865PE Neo2-S (MS-6728) (5 PCI, 1 AGP, 4 DDR DIMM, Audio)

Galaxy GeForce 7600 GS (256 MB)

DDR 512mb PC3200 Kingston HyperX

DDR 256mb PC3200 Nanya

DDR 256mb PC3200 no name

ale się rozpisałem :twisted:

okno z logo płyty głównej mozesz wyłączyć w biosie, pamięci masz pomieszane, może któraś obsługuje kontrole parzystości ECC, w biosie ustaw opcje dot. pamięci na auto lub najmniej agresywne, jak to nie pomoże to po prostu pamięci się “gryzą” bo są od różnych producentów.

ale jak kupowałem kompa to przez dwa lata pamieci sie nie gryzły, a teraz nagle sie pokłóciły :shock:

napisałeś, że dokupiłeś pamięć, wyjmij tą dokupioną i zobacz czy problem będzie sie powtarzać.