Problem ze startem komputera

Witam!
Mam taki dziwny problem. Otóż mój nowy komputer nie zawsze chce wystartować tj. włącza się, wętylatory się kręcą, lecz na płycie głównej świeci się żółta dioda i tak stoi. Nawet obrazu nie ma. Komunikatów o błędach post też brak.
Specyfikacja:
MOBO: Asus Tuf Gaming X570 Plus;
RAM Hyperx Predator 16 GB DDR4;
CPU: Ryzen 7 3700X;
PSU SilentiumPC Elementum 500W;
Obudowa: Phanteks Eclipse.
SSD M.2 PCIe SiliconPower 1TB
HDD Toshiba P300 2TB

Mam nadzieję, że mi ktoś pomoże, bo za każdym razem muszę robić hard reset guzikiem Power, aby kompa odpalić.

Zminimalizuj wyposażenie komputera, czyli odłącz dysk HDD od płyty głównej, pozostaw tylko jeden moduł RAM w ostatnim slocie, czyli najdalszym od procesora. No i spróbuj w takim układzie.
PS. Zakładam, że komputer prawidłowo zmontowany a BIOS/UEFI wyzerowany?

1 polubienie

wętylatory się kręcą ??? w lewo czy w prawo ??? kłania się język polski

1 polubienie

No RAM po zakupie był wsadzony do pierwszego i drugiego slotu. Ja przełożyłem drugą kość do trzeciego, aby działał dwukanałowo. Nic więcej nie grzebałem. Jak wyzerować UEFI?

eeh, pisałem na szybko.

Kręcony?

No ja nie robiłem OC. Może w sklepie robili? Raczej wątpię w to.

Odłączyć komputer od prądu i na płycie głównej zewrzyć na chwilę czymś metalowym dwa piny na gniazdku CLRTC.

OJ, to nie zrobię tego. Nie chcę niczego popsuć. Przez ustawienia biosu da się?

Zerowanie BIOSu niczego nie psuje! To podstawowa czynność z nową lub nieznaną płytą główną. Ale… Twoja sprawa! Resztę już pisałem wyżej.

A jaką częstotliwość taktowania ma ten RAM? Brat ustawił mi w biosie 3200 MHz.

Zerowanie jest bezpieczniejsze, niż grzebanie w BIOSie!

No ok, ale chciałbym mieć poprawnie wszystko ustawione.

No właśnie zerowanie ustawia sprzęt standardowo, czyli fabrycznie, a więc poprawnie.

heh. Fabrycznie było 2400MHz.

No i dobrze. Najpierw uruchom tego kompa. Potem będzie kombinował z OC. Takie są zasady.

A słuchaj: jak przełożę tą kość z powrotem do drugiego slotu - tak, jak było po zakupie, to pamięć pracuje dwukanałowo na tym MOBO? Jeśli nie, to co tracę?

Jaka była fabryczna, na pudełeczku prędkosć? Te kości sa w wersjach 3000 i 3200, jak “przekręcił”, to może będziesz musiał z nim pogadac o psuciu. :wink:

Ja pudełka po ram’ie nie mam :frowning:

Moja płyta (ten sam model) również robi czasem takie cyrki. Pomaga odłączenie zasilania na kilka chwil. Na razie nie doszedłem jeszcze dlaczego, no ale u mnie sprzęt nie ma lekko (oc) :slight_smile: