Problem ze startem Win '98

Witam

Mam nastepujacy problem z Windowsem '98. Po odpaleniu kompa wszystko niby ok, az tu nagle pojawia sie niebieski screen z napisem:

“System Windows znalazl blad w plikach systemowych i odtworzyl biezaca kopie zapasowa tych plikow, aby usunac problem. Nacisnij klawisz ENTER, aby ponownie uruchomic komputer”.

Naciskam Enterek i … odpala sie ponownie z tym samym problemem… Co robic? Macie jakies pomysly?

Pozdrawiam

Darth

reinstalacja windy. Jezeli nie wyszedl z tego problemu za pomoca tego entera to wydaje mi sie nic juz z tym nie zrobisz.

P.S. a probowales bootowanie w trybie awaryjnym??

A może można spróbować przywracania systemu?? Po co reinstalka wg. mnie to ostatnia żecz jaką można zrobić. Trzeba pokombinować. Jak znajde to podam linka do opisu tej procedury w WIN98 cierpliwości

WIN 98 nie ma opcji przywracania systemu.

Zabotuj kompa z dyskietki WIN98 i scandisk dysku systemowego i zobacz.

Zobacz czy uruchomi się w trybie awaryjnym przy starcie F8.

Lub spróbuj naprawić system po zabotowaniu kompa z dyskietki i przejściu na płyte instalacyjną WIN98 opcja setupcor.exe.

Więcej po wpisaniu.

setupcor.exe

http://www.google.pl/advanced_search?hl=pl

Coś takiego a ja ci powiem że Win 98 ma :smiley: może ty nie wiesz gdzie ona jest :frowning:

KS ekpert 6/2003(7) Poczytaj jeżeli masz a jak nie to poczekaj aż ja to tu przepisze lub tu wrzuce

prosze bardzo: ekspert5dz.th.jpg

No to zagiąłeś mnie.

Częściowo masz racje,ale prawdziwe przywracanie systemu ma tylko system ME i XP.

Tu w WIN98/SE masz typowo robioną tylko kopie plików rejestru systemu.

Poczytaj

przywracanie systemu

http://www.google.pl/advanced_search?hl=pl

No to może to w 98 ma trochę inną nazwę.

To są praktycznie dwie różne usługi o różnym zakresie działania.

O WIN98/SE i usłudze scanreg i przywracaniu plików rejestru poczytaj w KS - ekspert.

Windows 98 podczas pierwszego uruchomienia systemu w danym dniu tworzy zapasowe kopie rejestru W przypadku nieprawidowego dzialania systemu np. w wyniku deinstalacji programow mozemy sprobowac przywrocic ostatnią dobrą kopie. W tym celu nalezy: uruchomic pelny tryb MS-DOS np. z dyskietki startowej lub z funkcji uruchom ponownie w trybie MS-DOS z menu start. Po ponownym uruchomieniu komputera w trybie MS-DOS ukaze nam sie komenda C:\Windows> po ktorej nalezy dopisac Command\scanreg.exe i nacisnąc enter. Po ukazaniu sie aplikacji zaznaczamy opcje rozpocznij i naciskamy enter. W kolejnym oknie zaznaczamy strzalkami na klawiaturze opcje pokaz kopie i wciskamy enter. Po ukazaniu sie kolejnego okna strzalkami wybieramy interesującą nas kopie i wciskamy enter. Po ukazaniu sie okna z potwierdzeniem przywrocenia kopii naciskamy enter. Mozemy takze podczas uruchamiania systemu trzymac naciśniety klawisz F8 , nastepnie wybrac Tylko wiersz polecen i wpisac scanreg/restore system przywroci ostatnią kopie. Komputer po restarcie uruchomi sie juz z nową dobrą kopią rejestru

O usłudze przywracanie systemu w WIN ME/XP masz tu.

Program Przywracanie systemu umożliwia powrót do wcześniejszego stanu komputera bez szkody dla plików zawierających dane użytkownika (takich jak dokumenty Worda, rysunki, Ulubione czy wiadomości e-mailowe).

Dokładny opis co masz przywracane znajduje się w pliku FILELIST.XML (znajduje się w katalogu %windir%\SYSTEM\RESTORE).

http://www.komputerswiat.pl/informacje/ … n/1747.asp

reszta do poczytania po wpisaniu

przywracanie systemu

http://www.google.pl/advanced_search?hl=pl

Wielkie dzieki… odtworzylem starsza kopie rejestru za pomoca “scanreg” i wszystko na razie gra… Nie wiem tylko co bylo tego powodem…

Pozdrawiam

Darth

Jak już jest OK, to sprawdź sobie dyski

Scandiskiem oraz zdefragmentuj je.

Dzięki! !!

Mi też się udało! !!

Co prawda, mam teraz inny problem- brak polączenia z Internetem… Piszę z innego kompa…

A z Internetem- co moze być po tym odzyskaniu starej wersji?

Ten problem pojawia się, gdy:

Ktorys z chipow pamieci jest uszkodzony (lub wystapił chwilowy brak

kontaktu na zlaczu itp.).

W duzym skrocie wyglada to tak: wersja windowsowa scanrega (scanregw.exe -

dzialajaca w trybie chronionym) sprawdza integralnosc rejestru w pamieci.

Jezeli rejestr jest wczytany do uszkodzonej RAM, to scanregw.exe stwierdza

uszkodzenie rejstru i ustawia flage (flaga zapisana jest wtedy w pliku

system.dat)

“Rejestr uszkodzony …”.

To ustawienie flagi powoduje, że wersja DOS-owa scanrega bedzie wywolana

przy następnym starcie komputera.

Z jakichs powodow scanreg nie usunal ustawienia flagi uszkodzenia

rejestru.

Jesli sie powtorzy to mozna go wyleczyc:

Wykonaj kopię rejstru Uruchom–> scanregw /backup

W pliku scanreg.ini przywróć wpisy: Backup=1 oraz Optimize=1

Uruchom komputer pod czystym DOSe-m

Przeskanuj rejestr poleceniem scanreg /fix (reset flagi, o ile rejestr

jest dobry)

Zrestartuj komputer

Lub_:

Wyjdz z Windy (Start>Zamknij system>Uruchom ponownie w trybie

MS-DOS).

Lub wejdz z linii polecen F8

Teraz wpisz kolejno:

smartdrv /n

Załadowanie bufora dyskowego, znacznie przyspieszajac operacje

na plikach.

Następnie wyeksportuj tylko aktywne klucze do pliku…

regedit /e rejestr.reg

Poczekaj chwile aż rejestr zostanie zapisany

i… usun Rejestr (pliki) wpisując:

attrib -h -r system.dat

attrib -h -r user.dat

del system.dat

del user.dat

Po usunięciu w/w plikow wpisz:

regedit /c rejestr.reg

Gotowe! Masz czysty rejesetr

Restart kompa i pracuj dalej :slight_smile:

Jezeli powtorzy się przywracanie poprzedniej kopii rejestru, to mozesz miec uszkodzona pamiec.