Problem ze startem wirtualnej maszyny po zwiększeniu pojemności dysku. WS 2012 - Hyper-V

Witam.

 

Zwiększyłem pojemność dysku na maszynie wirtualnej, bo zaczęło brakować miejsca na backup baz danych i teraz przy próbie wystartowania serwera otrzymuję błąd:

 

“Failed to power on with error ‘The chain of virtual hard disc is corrupted. There is a mismatch in the virtual sizes of the parent virtual hard disk and differencing disk’”

 

Ma ktoś jakieś pomysły?

 

Z góry dzięki i pozdrawiam.

Hej,

Z komunikatu wynika, że używasz dysku przyrostowego i to może w nim być problem. Pewnie trzeba przestawić dysk na fixed size.

Pozdrawiam,

Mógłbyś mnie jakoś naprowadzić co i gdzie miałbym zrobić? Jestem młodym adminem i przejąłem “schedę” po poprzednim administratorze i że tak powiem dopiero się uczę. Mam backupy tego serwera, bo robię na bieżąco, ale nie chciałbym od razu całego serwera przywracać.

Nie sądziłem, że ze zwykłego zwiększenia pojemności dysku na VM mogą takie cyrki wyniknąć. Próbowałem zamontować plik vhd i normalnie pojawiły się dyski i mogę przeglądać zawartość serwera, więc obraz sam w sobie chyba nie jest uszkodzony, tylko przez różnice między plikami vhd a avhd wyrzuca mi błąd. Wydaje mi się, że w pliku vhd dodało już tą pojemność którą dodałem, a plik avhd pamięta jeszcze tą starą pojemność, stąd błąd…

Hej,

Niestety nie bardzo mam jak to obecnie sprawdzić. Ale może ktoś jeszcze w temacie się odezwie. Zmiany wielkości dysku dokonywałeś w kreatorze, czy przy pomocy komend?

Pozdrawiam,

Zmiany dysku dokonałem przez kreator edycji dysku wirtualnego.

 

EDIT. Udało się przywrócić maszynę do życia aplikacją VhdTool, dostosowując poniższe polecenie:

 Dzięki Dimatheus za zainteresowanie się tematem. :wink:

Pozdrawiam.

Hej,

A nie masz tam możliwości w opcjach wybrać też konfiguracji dysku przyrostowego?

Pozdrawiam,

Ten błąd: ‘The chain of virtual hard disc is corrupted. There is a mismatch in the virtual sizes of the parent virtual hard disk and differencing disk’, otrzymasz zawsze, gdy albo uszkodzony jest dysk nadrzędny (parent), albo gdy dokonasz modyfikacji dysku nadrzędnego. W takim przypadku, dysk róznicowy nie może już korzystać z parenta (zmiana rozmiaru = zmiana identyfikatora dysku).

Jeśli korzystasz z dysków różnicowych, to zanim zmienisz coś w parencie, musisz zrobić merge dysku/dysków różnicowych do parenta, wtedy będziesz miał tylko jeden dysk, zrobić modyfikację, dodać dysk diff. Inaczej masz takie kwiatki jakie miałeś teraz :).

BTW, to samo tyczy się snapshotów.