Problem ze startup repair

Witam

Pewnego dnia podczas oglądania filmu system wyłączył się i przy każdej próbie ponownego uruchomienia pojawia się startup repair. Zostawiłem narzędzie na całą noc lecz bezskutecznie, dalej przewija się pasek bez jakiegokolwiek komunikatu. Uruchomienie w trybie awaryjnym: mogę wybrać repair your computer i tam skorzystać z wiersza poleceń, nie mam też zapisanego punktu przywracania, reszta opcji z listy prowadzi do startup repair. Próba uruchomienia systemu z płyty też skończyła się niepowodzeniem, nie można wystartować ani systemu windows, ani linux. Nie mogę też uruchomić ubuntu z pendrive. Co mogę zrobić w tym wypadku?

Jeżeli możesz dostać się do wiersza polecenia zapuść ręcznie

chkdsk C: /R

(literkę daj taką jak ta na której znajduje się system)

i następnie

sfc /scannow

Dziękuję za odpowiedź. Wpisanie powyższych komend dało następujący wynik: Zdjęcia mimo klikania cancel przy narzędziu(startup repair) nadal uruchamia się z każdym startem systemu(i działa bez rezultatów) i nie można użyć komendy sfc /scannow.

Jeszcze raz wejdź do wiersza polecenia.

komendą

cd \windows\system32\config

przejdź do katalogu zawierającego rejestr , po wpisaniu

dir

powinieneś zobaczyć folder Regback i pliki default , sam , security , software i system. Wpisz :

md kopia

copy *.* kopia

W tym momencie skopiowałeś aktualne pliki rejestru (na wszelki wypadek gdyby coś nie wyszło) Komendą

cd RegBack

przejdź do folderu z systemowymi kopiami rejestru i użyj

dir

. Teraz sprawdź rozmiary plików które zobaczysz - default,sam i system powinny mieć rozmiar około 262000 bajtów , software około 26000000 bajtów i system jakieś 9900000 bajtów. Jeżeli którykolwiek plik ma zerowy rozmiar - Koniecznie przerwij całą operację ! Jeżeli rozmiary mniej więcej się zgadzają wpisz :

copy *.* ..

Przy pytaniu o nadpisanie daj A.

Wpisz exit i zrestartuj.

Po wykonaniu poleceń wyświetliło mi zerowy rozmiar, więc nie kontynuowałem. Udało mi się odpalić live linuxa z usb, niestety instalacja nie przebiegła pomyślnie i przy próbie uruchomienia otrzymuje komunikat “warning fake initctl called doing nothing”. Niestety nie mogę już uruchomić lini komend z windows. Działa jedynie tryb recovery mode i terminal.

Sprawdzenie dysku

  • pobierz Hirens.BootCD.15.2.zip

  • rozpakuj plik Hirens.BootCD.15.2.zip (prawy przycisk myszy na plik - Wyodrębnij…)

  • po rozpakowaniu otrzymasz plik Hiren’s.BootCD.15.2.iso, nagraj go na płytę jako obraz, nie rozpakowuj tego pliku

Aby nagrać obraz ISO na płytę możesz użyć Active ISO Burner, nagrywaj najmniejszą możliwą prędkością

Dwie opcje do wyboru

Albo włóż płytę do napędu i uruchom HBCD Menu i tam w HBCD Menu wybierz Programs - Hard Disk \ Storage - HDD Scan (Old Version)

  • zaznacz opcje tak jak na obrazku i kliknij Start

  • poczekaj aż skanowanie zostanie zakończone i wykonaj zrzut ekranu albo zdjęcie

Albo:

  • uruchom komputer z płyty którą nagrasz

  • w głównym menu przy pomocy strzałek w górę i w dół na klawiaturze wybierz Mini Windows Xp i naciśnij Enter

hiren1.gif

  • poczekaj

hiren2.gif

  • po uruchomieniu Mini Windows XP uruchom z pulpitu HBCD Menu

  • w HBCD Menu wybierz Programs - Hard Disk \ Storage - HDD Scan (Old Version)

  • zaznacz opcje tak jak na obrazku i kliknij Start

  • poczekaj aż skanowanie zostanie zakończone i wykonaj zrzut ekranu albo zdjęcie

  • W HDD Scan (Old Version) kliknij S.M.A.R.T i wykonaj rzut ekranu albo zdjęcie

hirensboot1.th.jpg

hddscan.th.jpg

Kliknij w dany obrazek aby powiększyć

W ostateczności wykonaj kopię zapasową danych na dysku odzyskanie-danych-dysku-sytuacji-gdy-system-nie-dziala-t492904.html i zainstaluj Windows na nowo zmiana-systemu-preinstalowanego-czysty-windows-t500004.html

Dziękuję za odpowiedź, sytuacje pogarsza fakt że nie działa mi automatyczne bootowanie z cd ani usb. Jeśli da się to jakoś zrobić to mam do dyspozycji konsolę linux.

Spróbuj odczytać smart dysku przy użyciu jakiegokolwiek narzędzia, do jakiego masz dostęp.

Problem został rozwiązany, dysk jest w porządku ale z jakiegoś powodu blokował bootowanie z innych nośników. Zainstalowałem system przekładając go do drugiego laptopa i tam płytka ruszyła. Dziękuję wszystkim za próbę pomocy. Pozdrawiam!