Problem ze sterownikami ATI

Witam.

Nowy komputer, konfiguracja polecana przez wiele osób z różnych stron o komputerach. Kupiony, postawiony włączony. Zainstalowałem Windows XP 32-bit (mimo, że w skrzynce 4GB ramu i procesor 64-bitowy, ale wolę zaczekać na Windows 7). Ignoruję dziwne pasy na monitorze, kropki itd. - myślę, że po zainstalowaniu sterowników będzie OK. A więc system już jest, instaluję po kolei sterowniki do płyty głównej - wszystko OK. Zabieram się za grafikę - płytka->instalacja->restart, jest OK, pasy znikają, grafika piękna. Ale po pewnym czasie (zazwyczaj kolejnym restarcie) wszystko trafia. Zaraz po latającym pasku ładowania systemu, kiedy powinien wyświetlić się ekran logowania, monitor przechodzi w stan spoczynku - safe mode. Na DVI typowy safe mode, na D-Sub potrafi nawet pokazać komunikat o niepodłączonym monitorze.

Nie jestem laikiem, wiem, co i jak z komputerem, ale ten problem mnie przerasta po prostu. Wyczytałem na różnych forach, że to powszechny problem, że niby wina Catalysta, DVI, tamtego, czy owego. Próbowałem na kilkanaście sposobów - nic, zawsze kończy się tak samo. Kompa trzeba włączać kilka(naście) razy, zanim monitor zaskoczy, a później, dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie wyłączać…

A więc wyprzedzam pewne odpowiedzi: podłączałem stary monitor, CRT, na analoga - to samo. Instalowałem Vistę 64-bit - to samo. Odinstalowywałem Catalysta, zostawiając jedynie sterownik - to samo. Przełączałem z DVI na analoga - to samo. Problem pojawia się zawsze po zainstalowaniu sterowników od ATI (na standardowych niestety te nieszczęsne pasy i brak rozdzielczości dla monitora panoramicznego).

Konfiguracja: AMD Phenom II x2 550, AsRock A780GXH/128M /AMD 780G/, Palit Radeon HD4850 Sonic Special Edition 512 MB DDR5 (D-Sub, DVI, HDMI), 2x2GB DDR2 Ram, Monitor Samsung SyncMaster 2033SW (D-Sub, DVI), Corsair 400W [CMPSU-400CXEU].

Ludzie, pomocy…

Instalowałeś ATI Catalyst Drivers w wersji 9.6?

Ma znaczenie - jaka jest płyta główna ?

Po formacie instalujesz wg. p/n podanej kolejności :

  1. odpowiednie sterowniki do chipsetu swojej płyty głównej - Chipset.

  2. sterowniki do karty dźwiękowej.

  3. sterowniki do karty graficznej.

/ starsze mogą być lepsze /.

  1. DirectX 9.0c : prawidlowa-instalacja-bibliotek-directx-t213229.html

/ nie na Vistę ani Windows 7 /.

Start -> Panel sterowania -> System -> Sprzęt -> Menedżer urządzeń.

Sprawdź czy nie ma żółtych wykrzykników lub znaków zapytania, jeżeli są to w tym miejscu PPM / prawym przyciskiem myszki /- Aktualizuj sterownik…

/ masz płytkę ze sterownikami to najpierw włóż ją do napędu CD /.

Oczywiście, najnowsze sterowniki też były instalowane - Catalyst 9.6.

Płyta główna: AsRock A780GXH/128M /AMD 780G/; zasilacz: Corsair 400W [CMPSU-400CXEU].

Starsze sterowniki do karty graficznej mogą być dużo lepsze a dodatkowo możesz sprawdzić

sterowniki ATI Radeon Omega Drivers :

http://www.google.pl/search?hl=pl&q=ATI … l&aq=f&oq=

@XMan

Nie no, proszę Cię… Jak się instaluje sterowniki i co po kolei, to ja doskonale wiem. Twój poradnik można w przedszkolu wykładać (bez urazy) ;/ Wszystko było robione w odpowiedniej kolejności i tak, jak trzeba. Problem ten występuje wraz ze sterownikami Ctalyst od wersji 8.x z tego, co wyczytałem na którymś z for internetowych. Nie mogę się cofnąć przesadnie do tyłu w sterownikach, bo nie obejmą one modelu mojej karty ;/

Znalazłem jakieś sterowniki na stronie Plait’a. http://www.palit.biz/main/download.php?pc_cate=vga&id=764 Uważacie, że jest sens próbować? Czy jest to jakaś paczka sterowników od ATI?

Bez urazy, może wiem więcej co i jak zrobić ale jak uważasz się za najmądrzejszego od wszystkich na forum to dlaczego zakładasz temat będąc tak wielkim informatykiem ?

Nie mam Twojego komputera przed sobą a na odległość nie jestem czarodziejem ani Bogiem. :frowning:

:x

Życzę powodzenia.

XMan.

PS.

Nawet tego nie wiesz ?

Sprawdź :slight_smile:

Jej, no wybacz, jeśli Cię uraziłem, ale chyba nie uważasz, że jedynym sposobem na rozwiązywanie problemów z czymkolwiek jest format i ponowna instalacja wszystkiego. Wyłożyłeś mi na tacy tekst, że nie widzisz mojego komputera i zasugerowałeś format - tak to można rozwiązywać każdy problem, a w moim odczuciu format powinien być ostatecznością, a nie początkiem drogi do rozwiązania problemu.

Nie chciałem Cię urazić, ale siekanie formata i instalowanie od nowa sterowników wg. instrukcji znanej powszechnie jak budowa cepa nie jest chyba rozwiązaniem - stąd też moja odpowiedź - może faktycznie niezbyt miła.

A gdzie pisałem że masz zrobić format ?

To nie znaczy że masz robić format tylko jak się instaluje. :slight_smile:

Nigdy jeszcze na forum nie polecałem nikomu od razu robienie formatu, na problemy jest wiele rozwiązań a format zawsze robi się w ostateczności…

No ok, także mój błąd - zła interpretacja.

Mimo wszystko nadal nie wiem, co z tym robić ;/ Ściągnięte sterowniki ze strony Palit’a to nic innego, jak mega paczka sterowników od ATI ;/ I jest w du… ;/

Dodane 07.07.2009 (Wt) 10:23

Ehhh, i tyle? Nikt nie wie co z tym zrobić? ;/