Problem ze sterownikami które powodują wysokie temperatury GPU

Witam, posiadam kartę graficzną ATI RADEON HD 4850 i mam zainstalowane do niej sterowniki na win8 bo na win7 nie mogłem znaleźć. I gdy zailnstatowałem sterowniki to temp była ok 45-50C ale po restarie komputera wzrosła do 82C. Jak zreinstalowałem sterowniki znowu była niska, ale po restarcie było to samo i znowu musiałem reinstalować sterowniki. Czy to wina tego że to nie jest win8 ? Jakbyście mogli podać link do sterowników na win7 byłbym wdzięczny.

Witaj, popraw proszę tytuł tematu tak aby wstępnie informował o problemie, użyj przycisku EDYTUJ , który znajdziesz w prawym dolnym rogu Swojego posta-> następnie skorzystaj z opcji Użyj pełnego edytora. Dziękuję za uwagę.

Tip: Unikaj słów: “problem”, “help”, “pomocy” i.t.p. Tego typu słowa nie spowodują szybszej reakcji a mogą odnieść odwrotny skutek od oczekiwanego, tytuł tematu ma być skróconym opisem Twojego posta- powodzenia.

Sterowniki nie mają wpływu na temp. karty graficznej. Odłącz ją porządnie wyczyść plus wymiana pasty termoprzewodzącej na rdzeniu.

Przeczytaj jeszcze raz mój problem, mają wpływ. Bo gdy je ponownie zainstaluje to problem znika ale tylko do chwili zrestartowania komputera. CZYTAJ ZE ZROZUMIENIEM

Nie mają wpływu sterowniki niby jaki na temperaturę podzespołów. Proszę sterowniki do Win7 założę się, że temperatura nie ulegnie zmianie.

x32

http://support.amd.com/en-us/download/desktop/legacy?product=legacy2&os=Windows%207%20-%2032

x64

http://support.amd.com/en-us/download/desktop/legacy?product=legacy2&os=Windows%207%20-%2064

Ty kolego, chyba żywcem z piaskownicy uciekłeś?

Kolega wyżej ma rację, to nie problem sterownika.

Edit:

• karta w ogóle mocno się grzeje, sprawdź jej chłodzenie, czy wentylator pod obciążeniem kręci się normalnie i resztę?

Karta grafiki bez zainstalowanego sterownika pracuje na luzie (praktycznie jest nieaktywna), po zainstalowaniu sterownika uaktywniają się jej wszystkie funkcje i zaczyna dopiero pracować w systemie i w związku z tym jej temperatura rośnie.

Możliwe, że już uszkodzona?

to czysta semantyka, bo wpływu mieć nie mogą, skoro się nie instalują - po restarcie musisz je przeinstalowywać, nieprawdaż?

działanie karty na sterownikach systemowych powoduje jej obciążenie , a nie luz… wentylator, rdzeń i pamięci chodzą na max. bo nie ma co nimi sterować… to, tak a’propos wpisu wyżej 

A na jakiej podstawie taki wniosek:

• jeśli pracuje na sterowniku systemowym, ma jakieś okrojone działanie

• jeśli jest to urządzenie niezainstalowane lub w trybie VGA, to skąd to obciążenie (urządzenie praktycznie nie pracuje) i wyświetla tylko pulpit - faktycznie niektóre karty graficzne mają ten problem, że przy braku zainstalowanego  sterownika ich wentylator chodzi na max.

systemy windows maja już sterowniki najpopularniejszych producentów kart graficznych (raptem dwóch obecnie), tyle ze w mocno okrojonej wersji ze względu na kompatybilność wstecz - ba, jak przejrzysz pliki *info, to będą nawet do Virge3  :slight_smile:

win7 nawet komunikuje o dopasowaniu ustawień ekranu do zainstalowanego urządzenia… 

Z tym jest różne, a systemy Windows, to nie tylko 7 i 8.

I na takim sterowniku, to wiesz co można robić?

Ale, nie zmienia to faktu i tego co napisałem wyżej, jak karta może pracować na max bez sterownika (czy na sterowniku systemowym) i bez obciążenia?

od win2000 z tego co pamiętam… 

wiem, dlatego Autor musi co i rusz reinstalować sterownik, bo ‘się nie zapisuje’ w systemie… a dlaczego?

pracuje tak samo jak z poprawnie zainstalowanym sterownikiem, różnica jest taka, ze prędkości rdzenia i pamięci się nie obniżają w idle 

To uwierz, pamięć Ci zawodzi - ja pamiętam od MS DOS.

Zrób sobie kiedyś testy i zobacz sam.

No to zobacz: karta grafiki z prawidłowo zainstalowanym sterownikiem w pulpicie na luzie (bez bajerów i technologii) ma 40 stopni, a przy obciążeniu ma 70 stopni, to przy Twoim rozumowaniu, cały czas powinna mieć 70 stopni, bo wszystko pracuje na maxa?

skoro wiesz lepiej, tym samym potwierdzasz co ja pisałem wcześniej :slight_smile:

a czy idle oznacza stress, według mnie nie… karta jest wykorzystywana w takim samym stopniu przez system, czy są zainstalowane sterowniki czy nie - dalej pulpit zajmuje kolo 70-80MB pamięci na karcie (gpu-z i już wiesz) - różnica jest w MHz i dB, hehe