Problem ze sterownikami które powodują wysokie temperatury GPU


(Jacob Luadev) #1

Witam, posiadam kartę graficzną ATI RADEON HD 4850 i mam zainstalowane do niej sterowniki na win8 bo na win7 nie mogłem znaleźć. I gdy zailnstatowałem sterowniki to temp była ok 45-50C ale po restarie komputera wzrosła do 82C. Jak zreinstalowałem sterowniki znowu była niska, ale po restarcie było to samo i znowu musiałem reinstalować sterowniki. Czy to wina tego że to nie jest win8 ? Jakbyście mogli podać link do sterowników na win7 byłbym wdzięczny.


(Semtex) #2

Witaj, popraw proszę tytuł tematu tak aby wstępnie informował o problemie, użyj przycisku EDYTUJ , który znajdziesz w prawym dolnym rogu Swojego posta-> następnie skorzystaj z opcji Użyj pełnego edytora. Dziękuję za uwagę.

Tip: Unikaj słów: "problem", "help", "pomocy" i.t.p. Tego typu słowa nie spowodują szybszej reakcji a mogą odnieść odwrotny skutek od oczekiwanego, tytuł tematu ma być skróconym opisem Twojego posta- powodzenia.


(mrFreeze) #3

Sterowniki nie mają wpływu na temp. karty graficznej. Odłącz ją porządnie wyczyść plus wymiana pasty termoprzewodzącej na rdzeniu.


(Jacob Luadev) #4

Przeczytaj jeszcze raz mój problem, mają wpływ. Bo gdy je ponownie zainstaluje to problem znika ale tylko do chwili zrestartowania komputera. CZYTAJ ZE ZROZUMIENIEM


(mrFreeze) #5

Nie mają wpływu sterowniki niby jaki na temperaturę podzespołów. Proszę sterowniki do Win7 założę się, że temperatura nie ulegnie zmianie.

 

x32

http://support.amd.com/en-us/download/desktop/legacy?product=legacy2&os=Windows%207%20-%2032

 

x64

http://support.amd.com/en-us/download/desktop/legacy?product=legacy2&os=Windows%207%20-%2064


(JNJN) #6

 

Ty kolego, chyba żywcem z piaskownicy uciekłeś?

 

Kolega wyżej ma rację, to nie problem sterownika.

 

Edit:

 

  • karta w ogóle mocno się grzeje, sprawdź jej chłodzenie, czy wentylator pod obciążeniem kręci się normalnie i resztę?

 

Karta grafiki bez zainstalowanego sterownika pracuje na luzie (praktycznie jest nieaktywna), po zainstalowaniu sterownika uaktywniają się jej wszystkie funkcje i zaczyna dopiero pracować w systemie i w związku z tym jej temperatura rośnie.

 

Możliwe, że już uszkodzona?


(Jjoasz) #7

to czysta semantyka, bo wpływu mieć nie mogą, skoro się nie instalują - po restarcie musisz je przeinstalowywać, nieprawdaż?

 

działanie karty na sterownikach systemowych powoduje jej obciążenie , a nie luz... wentylator, rdzeń i pamięci chodzą na max. bo nie ma co nimi sterować... to, tak a'propos wpisu wyżej 


(JNJN) #8

 

A na jakiej podstawie taki wniosek:

  • jeśli pracuje na sterowniku systemowym, ma jakieś okrojone działanie

  • jeśli jest to urządzenie niezainstalowane lub w trybie VGA, to skąd to obciążenie (urządzenie praktycznie nie pracuje) i wyświetla tylko pulpit - faktycznie niektóre karty graficzne mają ten problem, że przy braku zainstalowanego  sterownika ich wentylator chodzi na max.


(Jjoasz) #9

systemy windows maja już sterowniki najpopularniejszych producentów kart graficznych (raptem dwóch obecnie), tyle ze w mocno okrojonej wersji ze względu na kompatybilność wstecz - ba, jak przejrzysz pliki *info, to będą nawet do Virge3  :slight_smile:

 

win7 nawet komunikuje o dopasowaniu ustawień ekranu do zainstalowanego urządzenia... 


(JNJN) #10

 

Z tym jest różne, a systemy Windows, to nie tylko 7 i 8.

 

I na takim sterowniku, to wiesz co można robić?

 

Ale, nie zmienia to faktu i tego co napisałem wyżej, jak karta może pracować na max bez sterownika (czy na sterowniku systemowym) i bez obciążenia?


(Jjoasz) #11

od win2000 z tego co pamiętam... 

 

wiem, dlatego Autor musi co i rusz reinstalować sterownik, bo 'się nie zapisuje' w systemie... a dlaczego?

 

pracuje tak samo jak z poprawnie zainstalowanym sterownikiem, różnica jest taka, ze prędkości rdzenia i pamięci się nie obniżają w idle 


(JNJN) #12

 

To uwierz, pamięć Ci zawodzi - ja pamiętam od MS DOS.

 

Zrób sobie kiedyś testy i zobacz sam.

 

 

No to zobacz: karta grafiki z prawidłowo zainstalowanym sterownikiem w pulpicie na luzie (bez bajerów i technologii) ma 40 stopni, a przy obciążeniu ma 70 stopni, to przy Twoim rozumowaniu, cały czas powinna mieć 70 stopni, bo wszystko pracuje na maxa?


(Jjoasz) #13

skoro wiesz lepiej, tym samym potwierdzasz co ja pisałem wcześniej :slight_smile:

 

 

a czy idle oznacza stress, według mnie nie... karta jest wykorzystywana w takim samym stopniu przez system, czy są zainstalowane sterowniki czy nie - dalej pulpit zajmuje kolo 70-80MB pamięci na karcie (gpu-z i już wiesz) - różnica jest w MHz i dB, hehe