Problem ze zbyt dużym użyciem pamięci ram

Witajcie.

Mam dosyć duży problem. Mój komputer zużywa za dużo ramu, czyli tak jak w temacie. Mam 1gb ramu ( wiem mało :smiley: ) ale mam wolnego tylko około 250mb? To jest dosłownie paranoja. Komputer chodzi jak czołg. Wszystko się scina i wolno otwiera. Wirusów raczej mieć nie powinien choć nie moge wierzyć w 100% avastovi. Mam nadzieję że mi pomożecie. Pozdrawiam :slight_smile:

Napisz jaki system i jaki typ pamięci ram masz, oraz mniej więcej jakie programy masz zainstalowane?

System to winda 7.

Ram hmm, nie znam się na tych podziałkach, ale wydaje mi się że to jest ddr3

A programy to takie jak 90% osób ma. Chrome, gadu, daemon tools, office 07.

Jeśli trzeba jakieś informacje to pytaj :slight_smile:

Na W7 1GB RAM to jest bez mała na styk dla samego systemu więc się nie dziw że zostaje 250MB wolnego. Dokup kość 2GB (zapewne masz DDR2 sądząc po ilości - wydatek 60-100zł) i będziesz miał ok.

Pokaż ss z zużycia ramu z menadżera ale sortowanie daj od najwyższego.

Dodane 16.03.2013 (So) 21:12

Jeśli masz kilka GB wolnej pamięci, możesz kliknąć windows+pause/break zmień i zaznaczając dysk C, wybrać “Rozmiar niestandardowy”, wprowadzając wartość minimalną równą 3/2 pamięci RAM, a maksymalną równą trzykrotnej wielkości pamięci RAM. Czyli jeśli masz np. 1GB = 1000MB pamięci RAM, minimalnie podamy 1500, a maksymalnie 3000. Jeśli system nie będzie działał wyraźnie szybciej, wracamy do tego okna i zaznaczamy “Rozmiar kontrolowany przez system”.

Spróbuj tego, dokładnie nie pamiętam jak to jest w 7 bo to instrukcja na xp, a sam korzystam z 8, ale gdzieś niedaleko to powinno być :slight_smile: Myślę że to powinno Ci pomóc.

switu, ciężko mi to znaleść… nie wiem czy dam radę.

a ss: beztytuupqh.png

Co by tu nie mówić, to 1 GB pamięci RAM, to trochę jednak przymało, niby w wymaganiach minimalnych systemu Win 7 x86 jest napisane 1 GB RAM-u, ale mimo wszystko jak masz taką możliwość do pomyśl o zwiększeniu tejże pamięci.

Rozwiązanie : KUP WIĘCEJ RAMU

Windows + Pause/Brake --> Zaawansowane ustawienia systemu --> Wydajność kliknij ustawienia --> Zaawansowane i na dole masz zmień, wg. tego co wyżej napisałem. To instrukcja pod win 8, ale o ile dobrze pamiętam w win 7 jest tak samo. Oraz dodam jak inni kup więcej ram, jeżeli masz ddr3 to mniej zapłacisz za więcej pamięci, polecam jedną kość 4 gb lub 8 to koszt bodajże 70 zł tania, a 130 zł z lepszej firmy. Mam nadzieję że pomoże chociaż trochę :slight_smile:

Okey, dziękuje z góry za odpowiedzi w poniedziałek jadę po nowe kości ram :slight_smile: .

Dziękuje wszystkim i pozdrawiam :wink:

Tak dodam od siebie, że z powodzeniem radziłem sobie na px z RAM 1GB, gdy musiałem na photoscope popracować. Mój sposób, to taki mały programik http://www.programosy.pl/program,ram-kontroler.html Trochę obciążenia przerzucało na CPU, ale system nawet nie odczuwał obciążenia. Zanim dokupisz pamięci, to ram kontroler obniży wartości dwukrotnie, albo i trzykrotnie.

Tylko zależy jaki ma Cpu, oraz jak wahają się temperatury, żeby nie pogorszyło sytuacji.

Ten powyższy screen z menadżera zadań, świadczy o niewielkim procencie 7% na dwóch pozycjach CPU. Inne wartości mniejsze ujęte są w sumie proces bezczynności, na dole. Przy tym, co ma Quarri, powinien ram kontroler nie sprawiać problemu. To okazuje się zwykle w praktyce.

Oprócz tego, że powinieneś powyrzucać śmieci z autostartu to zanim dokupisz RAM (bo wyjścia nie ma) wyłącz plik stronicowania całkowicie.

System ma to do siebie, że jeśli obciążenie RAMu jest w okolicach 75% i wyższe, zaczyna zrzucać dane do pliku stronicowania (SWAP) co m.in objawia się mielenie dysku i ogólnym zamuleniem systemu.

Ustawiając w systemie wartość - brak pliku stronicowania - blokujesz systemowi zrzut pamięci do SWAPa. Tą opcję mam ostawianą od w zasadzie lat i wszystko chodzi ok tzn lepiej. Minus tej opcji to przepełnienie pamięci RAM (czyli jak przekroczy 1GB danych) najzwyczajniej w świecie zawiesi się…

Popracuj nad autostartem…

zawsze możesz użyc jakies zamienniki np firefox i AQQ ciagną mniej ramu niż chrome i GG.

tak samo system przy 1 gb ramu lepiej mieć XP;]

nie wiem jakie tam jeszcze programy masz ale poszukaj jakieś mało wymagajace alternatywy;]

Wyłączanie pliku wymiany to zły pomysł.

Lepiej zwolnij nieco miejsca na partycji z plikiem wymiany (zwykle c:) aby nie była zapchana dużą ilością danych, zdefragmentuj ten dysk, aby zapis na nim był sprawny i szybki.

No i ten chrome coś sporo ci zabiera pamięci. Może jest w nim opcja czyszczenia pamięci podręcznej (jak w Firefox), którą można sobie od czasu do czasu uruchomić ?

Poprzyj to jakimś przykładem.

Zwykle się sugeruje jego wyłączenie jak się ma bardzo dużo pamięci ram.

Tu mamy sytuacja gdy raczej jej jest zbyt mało.

Jak koledze jej brakuje to raczej pojawią się zaraz problemy z dostępnością pamięci dla innych aplikacji.

Zresztą wyłączenie go nie daje jakiś znaczącego zwiększenia wydajności.

Poza tym:

Nie ma takiego składnika systemu (systemowego, nie obcej aplikacji) co by wymagał SWAPa. Skąd wiem, bo go nie używam od dawna. Napisałem w pierwszym poście, że jest ryzyko przepełnienia RAMu, ale można to przetestować i zobaczyć czy się opłaca.

http://pclab.pl/tip/Optymalizacja.Windows.obalamy.mity,43293/5