Problem ze zdjęciami na dysku zewnętrznym

witam, mam problem z odczytem zdjęć zapisanych na dysku zewnętrznym. Ktos może coś poradzić?

Sprawdzić w innej przeglądarce zdjęć? Może tylko image glass się uszkodził…

Nie działa też w innej…

Sprawdź na innym komputerze / urządzeniu np. TV. Jeśli na TV nie pójdzie, to prawdopodobnie pliki uszkodzone. Napisz czy działa, to może coś poradzimy.

1 polubienie

Najlepiej sprawdź też czy do twoich komputerów nie dorwało się ransomware i częściowo zaszyfrowało ci na dysku grafiki bez zmiany typu pliku i na 1 cudem zostawiło mninaturkę.

1 polubienie

A możesz mi krok po kroku napisać jak to sprawdzić? Przepraszam, ale jestem laikiem w tych sprawach… A ogólnie wszystko zaczęło się od tego, że komputer zaczął mi strasznie wolno chodzić, nic już na nim nie szło zrobić i dosłownie w ostatniej chwili kupiłam dysk zewnętrzny i zgralam wszystkie pliki… Komputer dałam koledze do sformatowania, powiedział że szału nie ma bo dysk już pracuje tylko na 20%, ale narazie będzie mi działał… I właśnie po podłączeniu do tego sfotmatiwanego komputera takie coś mi się wyświetla… Nie wiem, może zgralam uszkodzone te pliki bo komputer fiksowal - ale przed formatem otwierały się normalnie…

No i niestety na chwilę obecną nie mam możliwości sprawdzenia na innym komputerze…

Gdyby to było ransomware to raczej nie wyświetlałoby Ci się okno błędu programu z problemem z pamięcią, lecz coś w stylu " niepoprawny format pliku".

Jak klikniesz prawym przyciskiem myszy i wybierzesz otwórz za pomocą przeglądarka fotografii systemu windows to co się pojawia?

Windows 8-10 nie ma takiej aplikacji o jakiej mówisz, są “Zdjęcia”; …a tą pamiętającą czasy XP/Vista/7 trzeba edytując rejestr uaktywnić (ręcznie, plikami reg lub aplikacją “Ultimate Windows Tweaker 4.X”).

To “wolne chodzenie” mogło być właśnie objawem tego, że coś szyfruje pliki…
Sprawdź pliki w przeglądarce: otwórz nową, pustą kartę i na nią przeciągnij jeden z tych plików, jeśli jest ok, to przeglądarka powinna go wyświetlić.
Możesz też jeden z tych dziwnych plików wrzucić tutaj - zobaczy się czy w środku plik jest ok czy coś jednak jest nie tak.

Tylko, że ja też widzę ją na Windows 10 bez żadnych modyfikacji.

To nieświadomie w swoim Windows 8-10 aktywowałeś (lub oceniasz system pryzmatem swojego Windows 7 z Chrome ~45):

obraz

obraz

Bez edycji rejestru jakkolwiek nie ma “Przeglądarka fotografii systemu Windows”.

obraz

Mylisz się. Nie potrzeba żadnego grzebania w rejestrze. Tak się składa że po aktualizacji z win 7 lub 8.1 ona będzie dostępna pod ręką w systemie.
https://support.microsoft.com/pl-pl/help/4027135/windows-10-photo-viewer

Szybciej mi i tak pobierać Tweaker 4.X, 4 kliknięcia a nie kombinowanie z 4 godzinami na instalacje 7 i potem uaktualniać do 10.

Jak można to nieświadomie aktywować? Samo wskoczyło po jednej aktualizacji. A pisząc o Windows 7 z Chrome ~45 to już w ogóle nie mam pojęcia o co Ci chodzi.

@martyna88

Poproś tego kolegę, żeby sprawdził czy dysk/zawartość da się odczytać z poziomu tzw. livecd linuksa, na przykład Ubuntu.

Że na którymś PC masz do jakiś celów tak stare chrome.

Nie wyświetla się nic…

Nie sądziłem, że ktoś może to pamiętać. Obecnie do tych celów mam zrobione Chrome 69.

Jesteś pewna, że te pliki z tego dysku działały przed formatem? Może rzeczywiście one są zaszyfrowane, a może ten dysk jest uszkodzony.