Problem ze złożeniem komputera

Witam.

Otóż mój kolega kupił sobie ostatnio komputer składany. No i wczoraj do niego doszedł, to trzeba było go złożyć. Sprawa w sumie prosta, tak wszystko podpiąć aby zadziałało. Na początku szło gładko, montaż płyty głównej (od razu mówie że użyliśmy tych złotych śrubek aby płyta nie dotykała obudowy. Potem procesor, ram itd. Gdy wszystkie części zostały podłączone, zostały te setki kabli do podłączenia. Jako że pierwszy raz składaliśmy kompa całkowicie od podstaw to patrzeliśmy połączyć tak aby te wtyczki powkładać tam gdzie pasują w miarę logicznie to wszystko próbując ogarnąć. Podłączyliśmy wszystko, odpalamy, atu nic. No to myślimy godzine co to może być. Kolega mechanik trochę się zna na elektryce zauważył że te kabelki od przedniej obudowy mają bieguny. No faktycznie połączyliśmy je według instrukcji na płycie głównej, ale ni chu chu, bo albo power nie dział, albo coś nie świeciło, setki prób, a zero efektu, zawsze czegos brakowało. Ale dobra, ważne chyba żeby komp sie włączał. No to włączamy, wszystkie wiatraczki się kręcą, ale monitor się nie włącza, tzn dioda miga jakby był uśpiony czy cos takiego. To samo jest z myszką, po podłączeniu powinna świecić na czerwono. Po wielu godz przekładania kabli nadal to samo. Wydaje nam się że albo jest gdzieś spięcie, tylko gdzie? Albo coś źle kable po podłączane.

Czy wadliwe podłącznie kabelków od przedniej obudowy może wywoływać awarię? I jak je dobrze po podłączać

? Czy może coś innego nie pasuje, no nie wiem, ekspertem nie jestem, ale jeśli myszka nie świeci, monitor nie włącza to coś nie tak, może mocy coś nie dostaje? Nie wiem co zrobić, prosze o pomoc.

Oto poszczególne komponenty:

Samsung 500GB 16MB HD502HJ F3 sATA-2

Chieftec BPS-500S 500W

Kingston 2GB DDR3-1333 Non-ECC CL9 KVR1333D3N9/2G

Asus M4A78LT-M LE 760G s.AM3

Samsung 18,5 E1920N Black

AMD Athlon II x2 250 s.AM3 BOX

Gainward 9500GT 512MB 128bit PCI-E DDR2

LiteOn DVDRW± iHAS124 SATA OEM Black

Cyclone 5009 Black / Black

To działa ten komputer czy nie?

Z moich doświadczeń mrugający monitor to brak brak podpięcia zasilania pod kartę graficzną, albo brak podpięcia zasilania pod procesor.

Podczas uruchomienia komputera, słychać te buczenie dysku twardego, napędu dvd, wiatraczki się kręcą, ale monitor nadal czarny. Hmm na karcie graficznej nie widziałem żadnego gniazdka pozwalającego na podłączenie jej, poza tym, chociaż myszka by świeciła. Jeśli chodzi o podłączenie zasilacza do płyty to jest tak iż zasilacza ma bodajże 20+4 piny czy jak to sie tam zwie, no i te razem 24 piny do jednego gniazda. Próbowaliśmy odłączyć te 4 piny i podpiąć do jakiegoś 4 pinowego gniazdka 12v ale się nie uruchamiał, czyli reasumując, płytę zasilaja tylko te 24 pinowa wtyczka podłączona do jednego gniazda.

Tak nie moze być! W gniazdo ATX12V prosze włożyć odpowiedni wtyk (4-stykowy) od zasilacza. 24-pinowa wtyczka oczywiście musi być również na swoim miejscu (gnieździe).

Dodane 14.12.2010 (Wt) 11:46

Proszę sprawdzić, czy karta graficzna dobrze siedzi w swoim slocie PCIe.

Dodane 14.12.2010 (Wt) 11:48

Proszę pobrać Manual do tej płyty głównej stąd: http://support.asus.com/download/downlo … uage=pl-pl

Dodane 14.12.2010 (Wt) 11:50

Wetknięcie w odpowiednie gniazda przewodów wiodacych z panelu przedniego (Front) nie jest takie proste. Proszę się kierować Manualem.

Dodane 14.12.2010 (Wt) 11:51

Proszę się upewnić, czy pamięć (pamięci) siedzą dobrze w swoich slotach.

Dodane 14.12.2010 (Wt) 11:55

Twardy dysk proszę podłaczyć do gniazda SATA1, a napęd optyczny Lite-on do gniazda SATA2. Sprawdzić proszę, czy oba napędy mają zasilanie z zasilacza (takie same, płaskie wtyczki).

Dodane 14.12.2010 (Wt) 11:56

I to by było na tyle. Więcej chyba pomóc sie nie da?

Dodane 14.12.2010 (Wt) 11:58

Acha! Uruchamiając komputer, prosze zatrzymać bootowanie na BIOSie i w odpowiedniej zakładce (Exit) ustawić BIOS jako “Optymized” (jeśli jest taka pozycja) lub “Load Setup Defaults”.

Czyli reasumując płyta może być spalona. Lub/i zasilacz.

Od zasilacza powinny iść do płyty 2 wiązki kabli, jedna 24 (20+4) pin, druga 4 pin (na lewo, powyżej procesora).

Nie da się odpiąć 4 pin z tej grubszej i podłączyć do płyty, bo ma zupełnie inaczej rozłożone napięcia.

Potwierdzam ten ostatni wpis. W zakładce Exit proszę zaznaczyć pozycję Load Setup Dafaults, potwierdzić i zrestartować komputer.

Dzięki, z pewnością dostosuję się do rad. I później napisze czy sie udało, bo inaczej być nie może :wink: Natomiast jeśli chodzi o podpięcie przedniej obudowy to może byc mały problem, ponieważ w instrukcji napisane jest, iż każda wtyczka zarówno od włącznika czy diod, wszystkie są 2 pinowe, a w kolegi wersji obudowy dioda od powera jest także 2 pinowa ale jest taki motyw iż w wtyczce jest: dziurka-przerwa-dziura. |* *| czuli ma dwa piny ale zajmuje 3 wejścia. No ale mniejsza o to ważne by sie wszystko dokładnie właczyło. Także w będzie trzeba działać :slight_smile:

Podłączenie przednich gniazd USB, oraz gniazd Audio (jeśli są w obudowie) proszę sobie zostawić, gdy wszystko ruszy. Natomiast powinniście jednak co najmniej podłączyć przednie wyłaczniki (Power i Reset) oraz LEDy (z reguły są dwa z przodu), aby mieć kontrolę nad włączaniem komputera i twardego dysku.

Jak się dobrze przyjrzysz wtyczce, to kabelki w tej wtyczce 3pinowej można przełożyć. Wystarczy szpilką odchylić plastikowy zatrzask. Przyciski power/reset można włożyć jak leci - tam chodzi tylko o zamknięcie obwodu. Diody działają już tylko przy odpowiednim podpięciu :wink:

Casio , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

Witam, chciałbym podziękować Wam, bo w końcu udało się skręcić ten komputer dzięki waszym radom. Problem leżał oczywiście w źle podpiętych kablach :stuck_out_tongue: jeszcze raz dzięki i pozdrawiam.