Problem ze zmianą z IDE na AHCI

(Mic) #1

Witam

Posiadam netbooka Emachines Em250 z XP HE SP3, wgrywając system z pendrive, wszystko zainstalowało się pięknie, oprócz tego, że nie mogę zmienić w biosie z IDE na AHCI. Więc komputer ''trzeszczy'' przy włączaniu, uruchamia się ok. 2 minut i reakcja na dane polecenie trwa bardzo długo. Ściągnąłem sterowniki ze strony producenta http://support.gateway.com/us/en/emac/p ... delId=1862 ---> SATA AHCI Driver, niestety nie mogę ich zainstalować ponieważ pojawia się komunikat '' Ten system nie spełnia minimalnych wymagań na zainstalowanie tego oprogramowania .... ''

Proszę o pomoc, jak z tym sobie poradzić.

(Veers) #2

Skoro nie możesz zmienić w BIOSie - to po co w ogóle kombinujesz ze sterownikiem ???

(_nikt79_) #3

Podejrzewam że nie chodzi tutaj o brak opcji w biosie tylko bsod po jej zmianie na SATA/AHCI.

Dzieje się tak jeżeli system był instalowany w trybie IDE i w związku z tym windows wrzucił podczas instalacji zgodny z IDE sterownik.

Podobno support sugeruje przygotowanie instalki ze zintegrowanym sterownikiem przy pomocy nLite.

(Veers) #4

… tak więc _nikt79_ źle podejrzewasz, bo gdyby bet5 nie napisał tego co napisał, to Ty miałbyś rację - a system by się nie uruchomił w ogóle.

(Johny) #5

Trzeba zainstalować sterowniki kontrolera SATA przy IDE i dopiero potem przełączyć,to przełączenie to jest tryb kompatybilności,żeby móc w ogóle odpalić system

(_nikt79_) #6

Po pierwsze byłoby miło gdybyś pozwolił ustosunkować się do mojego wpisu autorowi wątku aby nie było wątpliwości co miał na myśli.

Po drugie nie masz racji bo bios w modelu em250 posiada odpowiedni przełącznik co możesz zweryfikować zaglądając do instrukcji tego urządzenia.

Po trzecie nie widzę w Twoich wpisach niczego co w jakikolwiek pomogłoby autorowi wątku rozwiązać jego problem …

Jeżeli przygotowanie nośnika z instalką systemu nie wchodzi w grę , możesz próbować ręcznie podmienić sterownik.

Tu masz przykład takiej procedury oczywiście z wykorzystaniem odpowiedniego dla Twojego sprzętu sterownika.

(Veers) #7

nie oznacza że można go przełączyć, o czym już autor posta wspomniał. A dlaczego nie można ? Otóż jedna ze znanych mi możliwości jest taka, że dla TEJ konkretnej konfiguracji system/sprzęt opcja została zablokowana przez producenta.

Jasne że może - tylko, że jeśli nie przełączy trybu pracy kontrolera (w BIOSie) to cała praca na nic …

Prawdziwy problem bet5 nie leży w trybie AHCI (bo i bez niego ten netbook powinien normalnie pracować), lecz gdzie indziej. Ja bym obstawiał problem z dyskiem twardym, ale jak tam chcecie - walczcie z AHCI…

(Piotrkijak) #8

Ja proponowałbym dorzucić za pomocą Nlite sterownik, ponieważ wyłączenie AHCI w dużym stopniu spowolni działanie dysku.