Problem ze zmianą z IDE na AHCI

Witam

Posiadam netbooka Emachines Em250 z XP HE SP3, wgrywając system z pendrive, wszystko zainstalowało się pięknie, oprócz tego, że nie mogę zmienić w biosie z IDE na AHCI. Więc komputer ‘‘trzeszczy’’ przy włączaniu, uruchamia się ok. 2 minut i reakcja na dane polecenie trwa bardzo długo. Ściągnąłem sterowniki ze strony producenta http://support.gateway.com/us/en/emac/p … delId=1862 —> SATA AHCI Driver, niestety nie mogę ich zainstalować ponieważ pojawia się komunikat ‘’ Ten system nie spełnia minimalnych wymagań na zainstalowanie tego oprogramowania … ‘’

Proszę o pomoc, jak z tym sobie poradzić.

Skoro nie możesz zmienić w BIOSie - to po co w ogóle kombinujesz ze sterownikiem ???

Podejrzewam że nie chodzi tutaj o brak opcji w biosie tylko bsod po jej zmianie na SATA/AHCI.

Dzieje się tak jeżeli system był instalowany w trybie IDE i w związku z tym windows wrzucił podczas instalacji zgodny z IDE sterownik.

Podobno support sugeruje przygotowanie instalki ze zintegrowanym sterownikiem przy pomocy nLite.

… tak więc _nikt79_ źle podejrzewasz, bo gdyby bet5 nie napisał tego co napisał, to Ty miałbyś rację - a system by się nie uruchomił w ogóle.

Trzeba zainstalować sterowniki kontrolera SATA przy IDE i dopiero potem przełączyć,to przełączenie to jest tryb kompatybilności,żeby móc w ogóle odpalić system

Po pierwsze byłoby miło gdybyś pozwolił ustosunkować się do mojego wpisu autorowi wątku aby nie było wątpliwości co miał na myśli.

Po drugie nie masz racji bo bios w modelu em250 posiada odpowiedni przełącznik co możesz zweryfikować zaglądając do instrukcji tego urządzenia.

Po trzecie nie widzę w Twoich wpisach niczego co w jakikolwiek pomogłoby autorowi wątku rozwiązać jego problem …

Jeżeli przygotowanie nośnika z instalką systemu nie wchodzi w grę , możesz próbować ręcznie podmienić sterownik.

Tu masz przykład takiej procedury oczywiście z wykorzystaniem odpowiedniego dla Twojego sprzętu sterownika.

nie oznacza że można go przełączyć, o czym już autor posta wspomniał. A dlaczego nie można ? Otóż jedna ze znanych mi możliwości jest taka, że dla TEJ konkretnej konfiguracji system/sprzęt opcja została zablokowana przez producenta.

Jasne że może - tylko, że jeśli nie przełączy trybu pracy kontrolera (w BIOSie) to cała praca na nic …

Prawdziwy problem bet5 nie leży w trybie AHCI (bo i bez niego ten netbook powinien normalnie pracować), lecz gdzie indziej. Ja bym obstawiał problem z dyskiem twardym, ale jak tam chcecie - walczcie z AHCI…

Ja proponowałbym dorzucić za pomocą Nlite sterownik, ponieważ wyłączenie AHCI w dużym stopniu spowolni działanie dysku.