Problem ze zminą litery dysku

Witam,

Mam pewien problem ze zmiana litery dysku w Windows Vista Home Premium 32 bit PL. Mam tam 3 partycje. Pierwszy dysk (pozostały po Win. XP i sformatowany), partycja drugiego dysku (tam zainstalowana jest Vista) i druga partycja drugiego dysku. Chcę zmienić literę dysku pierwszego (tego po XP i wyskakuje błąd (screen: http://img4.imageshack.us/img4/6258/problemydf.jpg ) O co tutaj chodzi. Zwróccie też uwagę na podpis problemowej partycji: jest napisane “System”, nie da się jej sformatować. Partycja jest pusta. Był tam tylko jakiś plik BOOT i wywaliłem go. Pomocy!

Partycji podstawowej czyli C: nie sformatujesz gdyż jest tam bootloader Visty - jeśli instalowałeś w kolejności XP na C:, następnie Vista na D:.

Nie, ja mam tylko Vistę.

a spróbuj może, skoro na D nie ma żadnych danych, usunąć całą tą partycję i założyć nową

nie da sie usunąć, partycja zachowuje się jakby była systemowa, mimo, że jest tam tylko plik BOOTSECT.BAK.

a tak w ogóle to jesteś pewnien, że na D nie ma żadnych plików?

jeśli instalowałeś Vistę przy podłączonych obu dyskach to Vista chyba zapisała na dysku 0 (czyli na tej dużej partycji 280GB) pliki rozruchu

rozumiem już, może to tak zostać bez konsekfencji, jeśli juz nie będę zmieniał litery dysku?

Ale miałeś XP-ka na C:, na ktorym pozostał bootloader Visty

Jest tam ten bootloader, mogę go już wywalić?

jak go wywalisz to nie uruchomisz systemu

możesz np. odpiąć dysk 300 GB, zabootować kompa z płyty Visty i użyć opcji naprawy, wtedy bootloader powinien się zapisać na partycji z Vistą

czyli:

  1. odłączasz dysk gdzie był XP

  2. bootujesz z płyty Visty, wybierasz opcję Naprawy, potem Automatyczną naprawę (lub coś podobnego, pierwszą opcję od góry)

jeśli to nie pomoże (Vista nie będzie chciała się uruchomić) to robisz tak:

  1. bootujesz z płyty Visty, wybierasz opcję Naprawy, potem Wiersz poleceń (cały czas z odpiętym jednym dyskiem)

  2. wpisujesz polecenie

gdzie X to litera Twojego napędu z płytą

  1. i jeszcze dla pewności takie polecenia:

ale w sumie będę niebawem (za 3 tygodnie) zmieniał MOBO i CPU, a na 300GB mam już programy. Może się wstrzymać narazie, jak i tak będę stawiał system od nowa. Tylko jak przygotować dyski do stawiania systemu po updacie kompa?

jak tam chcesz

przed instalowaniem na nowo systemu zamień dyski, tzn. podepnij je odwrotnie, tak aby ten główny był widziany jako pierwszy

Ale zmienię MOBO! Będę miał Gigabyte’a GA-MA770-UD3. Jak tam rozpoznać, które łącze jest do dysku głównego ( tego 0)?

metodą prób i błędów

podłączasz, sprawdzasz w BIOS’ie, notujesz

ja robiłem tak samo, u mnie np. rozkład jest taki 6 5 3 1 4 2

ewentualnie można przełączać i odpalać instalator Visty, w sekcji z podziałem na partycje będzie chyba widać, no nie?

no niby tak, ale to będzie dłużej trwało

a w BIOS’ie to od razu widać

Możesz mi dokładniej wytłumaczyć jak to się sprawdza w BIOSIE, bo nie zaczaiłem tego co napisałeś. Chyba jestem za cienki :stuck_out_tongue:

u mnie to było widać w Advanced BIOS Features --> IDE Configuration

ok, a dalej?

P.S. Jaką masz płytę?

poszukaj sam, tak dużo tam jest opcji? aczkolwiek możesz nie mieć tych samych opcji w BIOS’ie co u mnie

płytę mam Foxconn’a z biosem AMI