Problem ze zmniejszaniem dysku przy pomocy GParted

Mam problem. Posiadam na komputerze system operacyjny Windows XP. Chciałbym dodatkowo zainstalować na nim Ubuntu. Jednak partycja na której chcę zainstalować Linux to NTFS, a w jedenj z demonstracji widziałem że potrzebna jest EXT3. Chciałem to zmienić za pomocą GPrated. Dodatkowo tak jak w demonstracji podzielić dysk na dwie partycje EXT3 i jedna LINUX SWAP. Jednak gdy próbuję w GParted zmieniać rozmiar partycji widzę na górze napis o wielkości nowej partycji. Rzecz w tym że minimalna wielkość jest równa maksymalnej wielkości, przez co nie mogę wogóle jej zmodyfikować. Podczas instalacji Linux’a (Próbowałem instalować na NTFS) wyskakuje mi błąd, że nie ustawiłem jakiejś partycji. Podejrzewam że jest to spowodowane tym, że nie podzieliłem owej partycji. Czy ktoś mógłby mi poradzić jak zmienić wielkość tej partycji? Z góry dziękuję.

Zainstaluj >Paragon Manager 6 < :

http://www.idg.pl/ftp/pc_3501/Paragon.P … r.6.0.html

Jest po polsku.

i zmienisz partycje spod Windy.

  1. zmniejszasz całą partycję.

  2. w wolnym miejscu tworzysz nową partycje ext2 lub ext3./najlepiej ok 10 GB/

  3. z części partycji ext2 tworzysz / jak wyżej/ partycję “linux swap”/ok. 1 GB/

przy instalacji UBUNTU z płyty Live dostaniesz dodatkowe wskazówki.

Zrób tak, jeśli masz załóżmy dwie partycje na dysku C i D to jedną przeznacz na partycje dla Linuksa, najprawdopodobniej na C jest Windows, więc zostaje D, zmniejsz ją lub sformatuj na etx2/etx3 lub ext4, osobiście proponuję to ostanie, czyli ext4. Jeśli masz już partycję sformatowaną systemem plików NTFS, musisz ją usunąć i stworzyć odpowiednie partycje dla Ubuntu. Linuksa nie da się zainstalować na NTFS, pomijając Wubi.

Proponuję zapoznać się z tym tematem partycjonowanie-dysku-pod-instalacje-linux-t343058.html do tego to się też może przydać linuksowe-oznaczenia-dyskow-partycji-t344649.html

Pozdrawiam!

Tzn? Do zera? Czy do rozmiaru jednej z partycji?

Wedle potrzeby. Jeśli na tej partycji masz jakieś dane to zmniejszasz jej rozmiar do pozostałego wolnego, jeśli nie masz nic na niej to możesz ją wywalić i stworzyć nowe albo po prostu przeformatować.

Najlepiej pokaż jakieś screeny z GParted albo jakiś schemat jak to chcesz zrobić :slight_smile:

Pozdrawiam!