Problem ze zmniejszaniem temp CPU

Witam!

Mam pewien problem odnośnie temperatury procesora. Problem polega na tym że myślę że temperatura jest zapewne za wysoka bowiem co jakiś czas słychać że wiatrak przy procesorze zwiększa obroty. Kiedyś takie coś nie miało miejsca. Dzieje się to dosłownie co parę minut nawet w stanie spoczynku. Dodam że ostanio wymieniłem kartę graficzną z radeona 1950 pro na radeona 4780 hd. Ta karta także się grzeje lecz nigdy nie przekracza 60C. Procesor w stanie spoczynku ma ok 50C gdy gram w coś bądź nawet przeglądam coś na internecie dochodzi do ponad 60C.

Zmieniałem pastę termo przewodzącą i różnica temperatury to około -3C

Mam także Maty wyciszające: be quiet co prawdopodobnie tłumią nie tyle co dźwięk co i zwiększają temperaturę wnętrza.

Starałem się jakoś nad tym zaradzić stosując dobry opływ powietrza poprzez wentylatory tak jak dodałem na zdjęciach. ( Z przodu 2 wlotowe do obudowy , z boku 1 wlotowy i z tyłu 1 wylotowy) . Nie wiem czy dobrze zrobiłem ale wszystkie podłączyłem poprzez usb. Także prosze o odpowiedź czy to jest dobry pomysł ?

Teraz moje pytanie:

Czy alternatywnym rozwiązaniem było by dołączenie drugiego wentylatora pod radiator pod pcu by ta temperatura była niższa ? , Czy zmienić w inny sposób opływ powietrza ? Zdjęcie mat nie wchodzi w grę ani wyjęcia klap z obudowy bowiem karta jest dość głośna.

Lada dzień ma mi przyjść procesor intel core duo E8300 więc chciałbym jakieś dobre rozwiązanie co do chłodzenia.

Z góry dzięki za pomoc :slight_smile:

Sprzęt:

Intel dual core 6300 1,86 ghz

2gb ram goodram 800 mhz

Dysk 750 gb 7200 obr + 80 gb 7200 obr

Zasilacz Colermaster 500W

karta graficzna radeon 4870 hd 512 ram

Płyta główna Asus pk5 SE MOTHERBOARD

Radiator wymieniany ale nie pamiętam nazwy jeden z droższych na pewno

Fotki:

37206320.jpg

14882730.jpg

83973751.jpg

22252558.jpg

Na twoim miejscu jednak ściągnął bym te maty, co z tego że karta głośna, lepiej puść sobie głośniej muzykę i nie będziesz jej słyszał, niż masz zagotować sprzęt.

Komputer cały czas ma otworzony bok obudowy czy normalnie jest zamknięta?

2 fotka to przód komputera? : O Nigdy takiego rozwiązania nie widziałem.

PS. Odkurz też w środku PC.

PS2. Dziwne że przy tylu coolerach (nawet z przodu) grzeje Ci się tam wszystko.

Obudowa jest zamknięta.

Szukam optymalnego rozwiązania z przepływem powietrza a nie z otwarciem obudowy dlatego zalozylem temat :roll:

Tak nawiasem mówiąc karta ta wytrzymuje temp nawet do 90C procesor do 85C i naprawdę grając w grę po cichu wkońcu odgłos tej karty staję sie dokuczliwy daltego zastosowałem wyciszenie. Komputer się nie gotuję tylko ma wysoką temperaturę i chce zastosować jakieś inne rozwiązanie odnośnie cpu.

Widzę że komputer trzymasz we wnętrzu biurka, co zbytnio obiegu powietrza nie ułatwia. Jaką dałeś nową pastę?

scaled.php?server=851&filename=pnge.png&res=medium

O ile się nie mylę, to jest wentylator. Czemu ma tak licho z dopływem powietrza ? Należy też dodać, że gdy karta sie przygrzeje to do procka leci cieple powietrze, a tak raczej nie powinno być ;(. Sróbuj go przełożyć gdzieś na bok. Z tymi wentylatorkami z przodu to nawet oryginalne ;P, ale żeby działało lepiej to spróbuj jak najbardziej odsunąć kable z drogi powietrza.

Witam

Proponuję po pierwsze zrobić porządek z kablami(spiąć je opaskami albo taśmą obojętne) Wentylator zapiąć na prawy bok radiatora, aby powietrze z procka wychodziło przez te 2 wentylatorki na tyle obudowy. Radziłbym też posprzątać w obudowie oraz sprawdzić czy radiator nie ma syfu w sobie :wink:

Pozdrawiam wiewi0r.

Faktycznie kable i porządek musze zrobić a co myślicie nad tym rozwiązaniem ? Co do ułożenia wentylatora to zapewne właśnie przez to te ciepło dzięki za rade :slight_smile:

59618632.jpg

Czy jeżeli ten wentylator co jest z tyłu obudowy umieścić po prawej stronie aby wlatywało powietrze a z lewej odrazu na wylot wylatywało powietrze czy to było by dobre rozwiązanie ? Dodam że ten wentylator z tyłu obudowy jest z zasilacza , dosyć dobrze chłodzi. Jakbym przerobił przejściówke zamiast usb to na 3 pinowe i podłączył do płyty głównej ?. Wiem że na dole płyty jest wejście gdzie by dało rade tak podłączyć ale czy by chodziło w ten sam sposób jak głowny wentylator od chłodzenia cpu ?

Pasta Silikonowa AG chemia termoprzewodzącą . Ludzie bardzo ją chwalą dlatego ją kupiłem.

Wyczyść dobrze chłodzenie cpu już na zdjęciu widzę kurz pomiędzy żeberkami.

Zacisnąłem kable opaskami , zmieniłem wentylator od prawej strony i powiem że puki co jestem zadowolony bo na speed fanie temp spadła o okolo 4C na Core temp o 8C :slight_smile: Interesuje mnie jeszcze podłączenie tego tylnego wentylatora pod płyte przejściem 3 bądź 4 pinowym. Czy jeżeli bym podpioł na płycie głównej ( dokładnie na dole w miejscu gdzie mieści się 3,4 pin) Czy wentylator by chodził z taką samą prędkością co ten od chłodzenia procesora ?

Nie sprawdzaj temperatury Speed Fanem bo on strasznie oszukuje!

Sprawdź temperatury programem Everest.

bartek1586 , a everest pokazuje niby prawidłową? Tak naprawdę to żaden program nie pokazuje prawidłowej, i do tego przydałby się jakiś fajny termometr, a nie wskazania czujnika płyty, to to samo co mierzenie napięć zasilacza programem. Koledze pietrasek666 , proponował bym zmianę obudowy na coś przewiewnego, z filtrami przeciw kurzowymi, i nie trzeba by było tylu wiatraków, bo 2 zupełnie by starczyły, mam jeden wciągający jeden wyciągający, i boxowe chłodzenie procesora, nigdy 50 stopni na nim nie zobaczyłem.

Obudowa może zła nie jest bo ma kilka przelotów powietrza jednak takie ciepło wytwarza się poprzez maty wygłuszające i kartę która daje bardzo dużo ciepła bowiem dla porównania na starym radeonie 1950 pro nigdy temperatura nie przekroczyła mi 50C.

Co jak co i tak jest lepiej , myślę tylko nad złączeniem 2 wentylatorów pod cpu i to powinno być na tyle :wink:

igrek - Everest pokazuje bardziej realne / przybliżone temperatury.